SGK Rehberi
İsteğe Bağlı

İsteğe bağlı sigorta aile yardımına engel mi?

21 Mayıs 2014 Çarşamba 19:00
İsteğe bağlı sigorta aile yardımına engel mi?
Aile yardımı soruları

Evli devlet memurlarından eşi çalışmayanlara, kurumları tarafından her ay aile yardımı ödeniyor.

Ortalama memur maaşıyla kıyasladığımızda fena bir meblağ da değil. Ancak bu yardımın ödenebilmesi için memur eşinin her ne suretle olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaması ve sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaması gerekiyor. İşte bu iki şartın sağlanması konusunda kafalar biraz karışık olacak ki memur okurlarımızdan çok sayıda soru alıyoruz. Bu konuda en sık sorulan soruları cevaplandırmış olalım.

Aile yardımı tutarı ne kadar?


2013 yılı için aile yardımı ödeneğinin miktarı aylık 157,57 TL'dir.

İsteğe bağlı sigorta aile yardımına engel mi?


İsteğe bağlı sigorta "menfaat karşılığı çalışma" kapsamında sayılmaz. Adı üzerinde, çalışmaksızın dışarıdan isteğe bağlı prim ödüyorsunuz. Dolayısıyla eşi isteğe bağlı sigorta primi ödeyen memur, aile yardımı alabilir.

Tarım SSK ve Bağ-Kur aile yardımına engel mi?


Tarım işlerinde süreksiz şekilde gerek işçi gerekse bağımsız olarak çalışanlar, tarım SSK, tarım Bağ-Kur ya da 5510/Ek-5 kapsamında prim ödeyebiliyorlar. Bu kapsamda ayda 20 gün prim ödeyip 30 gün ödemiş sayılıyorlar. Esasında sosyal güvenlik literatüründe isteğe bağlı sigortalılığa benzer bir statü olmakla birlikte, çalışma şartına bağlı olarak yararlanılabildiği için, aile yardımına da engel teşkil ediyor. Yani memurun eşi tarım SSK, Bağ-Kur veya Ek-5 kapsamında sigorta primi ödüyorsa, memura aile yardımı ödeneği verilemez.

Aylıksız izinde aile yardımı ödenir mi?


İkisi de memur olan eşlerden birisi aylıksız izne ayrıldığında, diğer memura eşinizin izinli olduğu dönem için aile yardımı verilmesi gerekir.

Evde bakım ücreti aile yardımını etkiler mi?


Bakıma muhtaç olup da bakımı evde yapılan kişiler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım ücreti ödeniyor. 2013 yılı için evde bakım ücreti tutarı 700,58 TL. Bakım ücreti menfaat karşılığı çalışma ya da sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık kapsamında olmadığından, eşi için evde bakım ücreti alan memura ayrıca aile yardımının ödenmesi gerekir.

İşsizlik ödeneği aile yardımını keser mi?


Devlet memuru işsizlik ödeneği alan eşi için aile yardımı alabilir. İşsizlik ödeneği, aile yardımına engel olan aylık kapsamında değerlendirilemez.

Aile yardımıyla birlikte gelir alınabilir mi?

KAPAT [X]

Sosyal güvenlik tekniği açısından 'aylık' ve 'gelir' kavramları farklıdır. Uzun vadeli sigorta kollarından (malullük, yaşlılık, ölüm) yapılan yardımlara aylık, kısa vadeli sigorta kollarından (iş kazası, meslek hastalığı, hastalık, analık) sağlanan yardımlara ise gelir denir. Aile yardımını düzenleyen 657 Sayılı Kanun'un 202. Maddesi'nde "sosyal güvenlik kurumlarından aylık almayan" eşe yardım yapılacağı ifade ediliyor. Yani "aylık ve gelir" demiyor, sadece 'aylık' diyor. Dolayısıyla sosyal güvenlik kurumlarından iş kazası, meslek hastalığı, hastalık, analık veya ölüm geliri alınması, memura aile yardımı yapılmasına engel değildir.

Bugün
Bu haber 33,816 kez okundu.
16 Şubat - 13:40
SGK 2019 yılı prime esas kazançlarda ödenecek alt ve üst sınırlar belli oldu
28 Ocak - 00:10
SGK, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı
26 Ocak - 16:56
SGK, ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı