SGK Rehberi
İsteğe Bağlı

İsteğe bağlı sigortalıların sesine kulak verin!

9 Mayıs 2012 Çarşamba 16:02
İsteğe bağlı sigortalıların sesine kulak verin!
Untitled Document

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILARIN SESİNE KULAK VERİN!

"Sosyal Güvenlik Reformu" olarak tanıtılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun getirdiği yeniliklerden biri de reform öncesi SSK'lı olarak kabul edilen isteğe bağlı sigortalıların, reform sonrası Bağ-Kur'lu olarak kabul edilmesi oldu.

Bağ-Kur'lu olarak emekli aylığına hak kazanma koşulları SSK'lılara göre çok daha ağır şartlar taşıdığından, isteğe bağlı sigortalılar reform sonrasında, nasıl yaparız, nasıl ederiz de SSK şartlarına göre emekli aylığı alırız? diye araştırmaya başladılar artık.

KAPAT [X]

Vatandaşlarımızın "ne zaman emekli olabilirim?" sorusuna, gazete köşelerinden verilen yanıtları okudukça daha iyi anlıyoruz bu durumu ve daha iyi görüyoruz 5510 sayılı Kanunun nasıl bir sosyal güvenlik reformu olduğunu.

64 yaşındaki Fatma Teyze, gazetenin birinde sosyal güvenlik uzmanına soruyor.
Şu kadar SSK günüm var.
2005 yılından beri isteğe bağlıya prim ödüyorum.
Ne zaman emekli olabilirim?

Sosyal güvenlik uzmanı yanıtlıyor. 430 gün daha isteğe bağlıya prim ödedikten sonra, kalan 390 günde SSK'lı bir işte çalışırsanız, SSK'dan 15 yıl - 3600 günden emekli olursunuz. Yok eğer isteğe bağlı prim ödemeye devam ederseniz 5400 günü tamamladıktan sonra Bağ-Kur'lu olarak emekli olabilirsiniz.
3600 gün nere, 5400 gün nere. Arada tam 1800 gün fark var. Yani koskoca 5 yıl.

Öyle olunca ne yapıyor, Fatma Teyze. 430 gün isteğe bağlıya prim ödüyor, sonra da 66 yaşına gelince bir bakıyorsunuz bir marketten kasiyer olarak bildirilmiş yada bir lokantadan garson.
Siz hiç 66 yaşında bir garson teyze gördünüz mü yada bir kasiyer teyze? Ben hiç görmedim şimdiye kadar. Sanmıyorum ki Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri de görmüş olsun. Ama ne yazık ki reform sonrası isteğe bağlı sigortalılar bu şekilde bir yola tevessül etmeye zorlanıyor.

Kimse kulak vermiyor bu vatandaşlara. Reform öncesi, "15 yıl 3600 günü tamamlayıp SSK'dan emekli olabilirsin" denilip isteğe bağlı sigortaya yönlendirilen vatandaşlara şimdilerde, "Olmaz kardeşim. Sen artık Bağ-Kur'lusun. 15 yıl 3600 günden emekli olamazsın. O eskidendi." deniliyor, SGK tarafından.

Anlayana aşk olsun doğrusu.

1/10/2008 tarihinden önce sigortalı olanlar, 2829 sayılı Kanuna göre son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde en fazla hizmetin geçtiği sigortalılık statüsünden emekli olabildiklerinden, sosyal güvenlik reformu ile Bağ-Kur'lu olarak kabul edilen isteğe bağlı sigortalılar, isteğe bağlıdan ayrılıp son 3,5 yılı SSK'lı olarak bildirilmedikten sonra ağzıyla kuş tutsalar bile SSK'lı olarak emekli olamıyorlar artık.

İşte bunun adı da sosyal güvenlik reformu oluyor.

Hiç değilse, adına reform denilen bu kanun çalışmaları yapılırken 1/10/2008 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalı olanların hakları bari korunsaydı, hiç değilse bunlar bari reform sonrası SSK'lı olarak kabul edilselerdi.

En azından, verilen sözler tutulmuş olurdu.

Selim KAYAOĞLU

SGK Rehberi
Bu haber 3,950 kez okundu.
16 Şubat - 13:40
SGK 2019 yılı prime esas kazançlarda ödenecek alt ve üst sınırlar belli oldu
28 Ocak - 00:10
SGK, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı
26 Ocak - 16:56
SGK, ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı