SGK Rehberi
Borçlanma

SGK Malul, Dul ve Yetime Kredi Kullandırmıyor

2 Aralık 2014 Salı 14:26
SGK Malul, Dul ve Yetime Kredi Kullandırmıyor
Hani Pozitif ayrımcılık vardı..!

6552 sayılı Kanunla prim ödeme yükümlüsü olan işverenler ile Bağ-Kur sigortalılarının prim borçları yapılandırıldı.

5510 sayılı Kanunun 4-b maddesi gereği sigortalı sayılanlar (eski adıyla Bağ-Kur) yaşlılık aylığı talebinde bulunduklarında hizmet ve yaş şartı dışında prim borcu olmama şartını da yerine getirmek zorundadır.

Prim borcu nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan sigortalıların yaşadığı sıkıntıyı gidermek amacıyla SGK olumlu bir girişimde bulundu ve Halk Bankası ile protokol imzalayarak, prim borcu olanlara kredi kullandırarak emeklilik yolunu açtı.

Düzenleme gerçekten olumlu. Ancak, yapılan protokolde sigortalının sadece “yaşlılık aylığına” hak kazanması durumunda kredi kullandırılacağı öngörülmüş. Bu düzenlemede, özellikle malullük aylığı bağlanmasına ya da ölen sigortalıdan dolayı ölüm aylığı bağlanmasına hak kazanan dul ve yetimler kapsam dışı bırakılmış.

KAPAT [X]

Daha açık bir anlatımla, ölen sigortalıdan dolayı gün sayısı şartını yerine getirerek ölüm aylığı bağlanmasına hak kazanmış durumda olan ve sadece ölen sigortalının prim borcu bulunması nedeniyle ölüm aylığı bağlanamayan dul ve yetimlerine, SGK’nın yaptığı protokol nedeniyle Halk Bankasından kredi kullanıp emekli olamayacak.

Umarız SGK, protokol kapsamı dışında bıraktığı malüller ile dul ve yetimleri de kapsama alacak düzenlemeyi yakın zamanda hayata geçirir.

(Yok)
Bu haber 1,075 kez okundu.
14 Şubat - 19:45
Emekliler ele güne muhtaç edilmemeli
27 Ekim - 10:40
Sigortalılıktan önceki doğumlar için borçlanma yapılabilir mi?
24 Ekim - 10:08
Çalışanların Doğuma İlişkin Yeni Haklarında Son Durum