SGK Rehberi
İsteğe Bağlı

EK-5 Sigortalılık İn, İsteğe Bağlılık Out

19 Kasım 2014 Çarşamba 13:52
EK-5 Sigortalılık İn, İsteğe Bağlılık Out
Sigortalı olmak için ne yapılması gerekiyor?

Tarlada veya ormanda üç beş kuruşa çalışan tarım işçileri sigortalı olsunlar diye, 2011 yılında bir yasa çıkartmışlardı Ek-5. madde sigortalılık diye.

Bu yasaya göre tarım işçileri Ek-5. madde sigortalısı olmak isterlerse SSK’lı  sayılıyorlar,  2011 yılında 19 gün, 2012 yılında 20 gün, 2013 yılında 21 gün, 2014 yılında ise 22 günlük prim ödeyip 30 gün hizmet kazanabiliyorlar.

Peki Ek-5 sigortalısı olmak için ne yapmak gerekiyor?

Önce SGK nın hazırladığı Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesini alıp muhtara götüreceksiniz. Muhtar, tarım işçisidir deyip imzaladıktan sonra İlçe tarım müdürlüğüne gideceksiniz. İlçe tarım müdürlüğü de çiftçi kayıt sisteminde kaydı yoktur deyip imzalarsa, belgeyi SGK’ya götürdüğünüzde artık tarım sigortalısı olmuş sayılıyorsunuz.

KAPAT [X]

İşte memlekette tarım işçisi olmak böyle bir şey.

Muhtarların nasıl muhtar olduklarını, muhtar olduktan sonra hangi belgeyi önüne koyarsanız mühürleyip imzaladığını bilirsiniz.

İlçe tarım müdürlüğüne gittiğinizde de çiftçi kayıt sistemine kaydınız olmadığı için onlarda hiç tereddütsüz belgenizi imzalayıp gönderecektir sizi.

Öyleyse,

İsteğe bağlı sigortalı olup Bağ-Kurlu mu sayılmak istersiniz, yoksa tarım işçisi olup SSK’lı sayılmak mı? SSK’lı sigortalılık Bağ-Kur’lu sigortalılığa göre çok daha avantajlı olduğu için elbette ki tarım işçisi olup SSK’lı olmak isterseniz herhalde.

İsteğe bağlı sigortalı olup ayda 363 lira prim ödemek mi istersiniz, yoksa tarım işçisi olup 274 lira ödemek mi? Elbette ki tarım işçisi olup  363 lira prim ödemek istersiniz öyle değil mi

İsteğe bağlı sigortalılığa göre çok daha avantajlı olan, tarım işçileri düşük primle sigortalı olabilsinler , yaşlılıklarında kimseye muhtaç olmasınlar diye çıkartılan bu yasa şimdilerde maalesef ki tarım işçilerinden başka herkese hizmet ediyor. Tarım işçilerinin ise maalesef ki bir çoğunun bu yasadan haberi bile yok.

Peki tarım işçileri yararlanabilsinler diye çıkartılan bu yasa maddesinden, herkesin yararlanması doğru mu? Elbette ki doğru değil.

Doğru olmayan bir şey daha varsa o da, muhtarın tarım işçisidir diye onayladığı belgeyi ilçe tarım müdürlüğüne götüren şahsa ilçe tarım müdürlüğünün çiftçi kayıt sisteminde kaydı yoktur demesinin ardından SGK’nın tamam kardeşim sen tarım işçisisin demesi.

Büyükşehirlerde oturan vatandaşların kaçı çiftçi kayıt sistemine kayıtlıdır sizce? Büyükşehirlerde bu belgeyi ilçe tarım müdürlüklerinden onaylatamayacak kimse olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Bana inanmıyorsanız alın bu belgeyi, önce muhtara sonra ilçe tarım müdürlüğüne götürün, görün bakayım imzalıyorlar mı imzalamıyorlar mı?

Gerçi bir çok vatandaş bütün bu dala vereyi , 363 lira yerine 274 lira ödeyim diye yapmıyor. Bağ-Kur’lu sayılmak yerine SSK’lı sayılmak için yapıyor.

Haksız da değiller hani 1/10/2008 tarihinden önce SSK’lı sayılan isteğe bağlı sigortalılar emeklilik planları yaparken 5510 sayılı yasayla siz artık  Bağ-Kur’lusunuz denilince bir anda bütün emeklilik planları alt üst oluverdi bu vatandaşların.

Düşünün bir kere 1/10/2008 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olup SSK’lı sayılan bir kişiye 5 yıl sonra emekli olabilirsin denip vatandaş 3 yıl prim ödedikten sonra bir yasa çıkartıp,  sen artık Bağ-Kur’lusun anca 8 yıl sonra emekli olabilirsin  demenin bir manası var mı?

5510 sayılı yasada onlarca geçici madde var. Soruyorum size, bir geçici madde de isteğe bağlı sigortalı olanlar için yazılamaz mıydı.

1/10/2008 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olanlar 1/10/2008 tarihinden sonra da isteğe bağlı sigortalı olurlarsa  SSK’lı sayılırlar denilemez miydi?

Elbetteki denilebirldi. Denilmesi de gerekirdi.

Hiç değilse sosyal güvenlik reformu denilen 5510 yasa çıkartılmadan önce isteğe bağlı sigortalı olanlara karşı haksızlık etmemiş olurlardı.

Öyle yapsalardı eğer, kimse kendisini tarım işçisi falan yaptırmak için de uğraşmazdı. SGK’da paşa paşa 274 lira yerine 363 lira prim alırdı.

SGK Rehberi
Bu haber 24,353 kez okundu.
16 Şubat - 13:40
SGK 2019 yılı prime esas kazançlarda ödenecek alt ve üst sınırlar belli oldu
28 Ocak - 00:10
SGK, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı
26 Ocak - 16:56
SGK, ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı