SGK Rehberi
Yurtdışı

Yurtdışına Çalışmaya Giden Emekli Maaşını Tam Alacak

21 Ekim 2014 Salı 08:52
Yurtdışına Çalışmaya Giden Emekli Maaşını Tam Alacak
SGK'dan evindiren genelge

SGK, Türkiye’den emekli olmuş kişilerin yurtdışında çalışmaya başlaması halinde maaşını kesiyordu. Ancak bu konuda yeni genelge hazırlandı. Artık yurtdışında çalışmayı sürdüren emeklilerin aylıkları kesilmeyecek.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) son genelgesine göre, Türkiye’den emekli olup yurtdışında çalışmaya başlayanların aylıklarının alınıp alınmayacağı, ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre değişiyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olan ve yine bu tarihten önce emekli olup aylık bağlananlar emekli aylıklarını almaya devam edebilecekler. Sigortalılık statüsü bu konuda herhangi bir farklılık doğurmuyor.

ÜLKE AYRIMI YAPILMAYACAK

1 Ekim 2008 öncesi ilk kez sigortalı olan fakat bu tarihten sonra emekli olan ve kendilerine emekli aylığı bağlanan kişiler de, yurtdışında çalışırlarsa aylıklarını kaybetmeyecekler. Bu konuda iki ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmesi ayrımı yok.

KAPAT [X]

MALÜLLÜK DE KESİLMEYECEK

Bu durum malüllük aylığı için de geçerli. Diğer yandan daha önce ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış bir ülkede çalıştığı gerekçesiyle emekli aylığı kesilenler de, en yakın SGK merkezine başvurarak kesilen aylıklarını yeniden başlatabilecek.

NE ZAMAN KESİLİR?

İlk kez 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olan ve emekli aylığı bağlananlar içinse durum farklı. Bu durumdaki emekliler, yurtdışında çalışırlarsa aylıkları kesilecek. Şu an itibariyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan ülkelerde çalışan emekliler için ise bir diğer risk söz konusu. Örneğin Almanya ile Türkiye arasındaki sözleşmede ileride başka bir düzenleme yapılırsa emeklilerin aylıkları kesilebilir.

BORÇLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Bahsettiğimiz genelge çıkmadan önce yurtdışında çalışmaya başlayan emeklilere çalışmaya başladıkları tarihten sonra haksız olarak aldıkları emekli aylıkları için yazı gönderilmişti. Bu şekilde yazı gelmiş emekliler, en yakın SGK merkezine giderek çıkarılmış bu borçları iptal ettirebilirler.

Akşam
Bu haber 14,913 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?