SGK Rehberi
Yurtdışı

Borçlanma İçin Yurtdışı Süreleri Yeniden Seçilecek

24 Temmuz 2014 Perşembe 13:43
Borçlanma İçin Yurtdışı Süreleri Yeniden Seçilecek
Gurbetçilere borçlanma sürelerinde seçim hakkı

3201 sayılı Kanun gereği, yurtdışında bulunan gurbetçilerimiz daha fazla aylık bağlanması amacıyla borçlanma sürelerini seçebilmektedir.

Gerçekten de, aylık hesaplama yöntemlerinin belirli dönemlerde değiştirilmesi aylıkların 3 ayrı yönteme göre hesaplanması sonucunu doğurmuştur.

Bunu bilen gurbetçiler,borçlanma yapacakları zaman süreyi 1999 yılı ve önceki dönem için seçmekte ve ortalama 60.000 TL borçlanma bedeli ödeyerek yaklaşık 1300 lira aylık bağlatabilmektedir.Süre seçimi yapmayan bir diğer gurbetçiye ise aynı parayı ödemesine rağmen 850lira aylık verilmektedir.

İşte bu durumu ortadan kaldırmak isteyen SGK, TBMM Genel Kuruluna 639 sıra sayısıyla inen tasarının 30 uncu maddesiyle 3201 sayılı Kanunun 5 inci fıkrasına eklediği fıkrayla sürese çimini kaldırmış ve borçlanma işlemlerinde, gurbetçilerin ibraz edecekleri belgelerdeki kayıtlı sürenin dikkate alınacağını, örneğin 1985 ila 2013 yılları arasında yurtdışında çalışan bir sigortalı 15 yılını borçlanma istediğinde 2013 yılı bazalınarak 15 yıl geriye gidilecek ve sigortalının aylığı makul seviyelerde tutulmuş olacaktı.

KAPAT [X]

Genel Kurulda Süre Seçimi Yeniden Serbest Bırakıldı

Hakkaniyet açısından önemli bir sorunu çözecek olan bu düzenlemeden, Hükümetin verdiği bir önergeile vazgeçildi.

Komisyon çalışmalarısırasında muhalefet milletvekillerince de hak verilen bu düzenlemeden genelkurul çalışmalarında Hükümet tarafından vazgeçilmesi şaşkınlık yarattı.

“Cumhurbaşkanlığı seçimi arifesinde bu yönde bir düzenlemenin getireceği olumsuzlukları bertaraf edilmek isteniyor” şeklinde yorumlara neden olan süre seçimi Tasarıdan çıkarıldı.

Dolayısıyla gurbetçiler 2000 yılından önceki sürelerini seçmeye devam etsin ki fazla aylık alabilsin.

SGK Rehberi
Bu haber 3,760 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?