SGK Rehberi
Yurtdışı

Yurt Dışında Çalışan İşçilerin Günahı Ne!!!

18 Temmuz 2014 Cuma 05:43
Yurt Dışında Çalışan İşçilerin Günahı Ne!!!
Bu vatandaşlar bu muameleyi hak ediyor mu sizce?

Evvelce sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan Türk işçilerinin uzun vadeli sigorta primlerini işverenleri öderken, 5510 sayılı yasayla uzun vadeli sigorta primini isteğe bağlı sigortalılık kapsamında sigortalının kendisi ödeyecek dediler.

Hatta bu vatandaşlar için işverenleri işsizlik sigortası primi de ödemediğinden Türkiye ye döndüklerinde eğer ki üç beş kuruş para biriktirmemişler ise tabir caiz ise “dımdızlak” ortada bırakıldılar.

Şimdilerde yurt dışında çalışan vatandaşlar için yeni bir düzenleme yapıyorlar ve diyorlar ki bu vatandaşlar için üst sınır asgari ücretin 3 katı olacak.

Haaa şunu da söyleyeyim, bu düzenleme yalnızca sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalışan işçiler için yapılmamış, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışan işçiler için de torba yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte üst sınır asgari ücretin üç katı olacak maalesef…

KAPAT [X]

…

Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz?

Bu, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışan işçiler eğer 5-6 bin TL veya daha fazla “1ücretle çalıştırılıyorsa bundan sonra SGK’ya üç asgari ücret üzerinden bildirilecek demek oluyor.

Bu emekli aylığının ödenen primle doğru orantılı olarak arttığı bir süreçte, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalıştırılan işçilerin emekli aylıklarının ortalama bir seviyede tutulması demek oluyor.

…

Yapılan bu değişiklik sadece sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalıştıran işçileri etkilemiyor maalesef. Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan işçiler de bundan olumsuz yönde etkileniyor ne yazık ki.

Hani bir an, bu vatandaşlar için nasıl olsa uzun vadeli sigorta primi ödenmiyor, o nedenle üst sınır asgari ücretin 6,5 katı olsa ne, 3 katı olsa ne diye düşünebilirsiniz belki.

Ama maalesef durum öyle değil.

Şöyle anlatayım.

Bu vatandaşlar istirahat raporu aldıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alıyor mu SGK’dan?

Alıyor.

Peki, geçici iş göremezlik ödeneği neye göre bağlanıyor?

Tabii ki SGK’ya bildirilen ücretine göre.

Peki işçinin aldığı ücretin bundan sonra asgari ücretin 3 katını aşan kısmı SGK’ya bildirilmeyeceğine göre, geçici iş göremezlik ödeneği düşmeyecek mi?

Yasada, “İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde 17 nci maddeye göre hesaplanacak günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir” deniyorsa, ki deniyor, geçici iş göremezlik ödenekleri de düşecek maalesef bu vatandaşların.

Ve kimse de bütün bu yapılanlara ne yapıyorsunuz kardeşim bile demiyor!!!

…

Yurt dışında faaliyet gösteren Türk menşeli firmaların rekabet gücünü artırmak için tek çare, yurt dışına götürülen garibim Türk işçilerin menfaatlerini, geleceklerini, hatta çoluğunun çocuğunun rızkını görmezden gelmekse eğer, hepsi tek tek yapıldı bunların.

Peki doğru mu bütün bu yapılanlar?

Soruyorum size bu vatandaşlar işsiz kalıp Türkiye döndüklerinde işsizlik maaşı almayı hak etmiyorlar mı?

Emekli aylığı ödenen primle doğru orantılı olarak arttığına göre, bu vatandaşları aldıkları gerçek ücret üzerinden emekli aylığı bağlamak yerine ortalama bir aylık üzerinden emekli etmek, hatta sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalışan işçileri isteğe bağlı sigortaya yönlendirip asgari ücret üzerinden emekli aylığına mahkum etmek Allahtan reva mı?

İstirahat raporu aldıklarında geçici iş göremezlik ödeneklerini düşürmek olacak şey mi?

Bu vatandaşlar bu muameleyi hak ediyor mu sizce?

Ben söyleyeyim asla etmiyorlar!

…

Her şey bir tarafa işçilerin haklarını sözüm ona savunduklarını söyleyen, emekten, emekçiden bahseden işçi sendikaları nasıl oluyor da bütün bu olanları görmezden geliyorlar, hayretler içinde kalıyor insan.

Yazık, gerçekten yazık

SGK Rehberi
Bu haber 2,049 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?