SGK Rehberi
Yurtdışı

Gurbetçi Erken Emekli Olacak

30 Mayıs 2014 Cuma 13:23
Gurbetçi Erken Emekli Olacak

3201 sayılı Kanuna göre sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülkelerdeki hizmetlerini borçlananların sözleşme yapılan ülkedeki ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınmadığından, gurbetçilerimiz bu konuda yoğun bir şekilde yargıya başvurmakta ve bu davaları da kazanmaktadır.

Türkiye’de çalışması olmayan gurbetçinin emeklilik yaşının tespiti, yine 3201 sayılı Kanun gereği, borcun ödediği tarihten borçlanılan süre kadar geriye gidilerek belirlenmekte ve haliyle ileri yaşta emeklilik hakkı elde etmektedir.

KAPAT [X]

Yargıtay kararlarını dikkate alan SGK, Türkiye sözleşme imzalamış olan ve Türklerin yoğun olarak bulunduğu Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde çalışmaya başlayan gurbetçinin, bu ülkedeki işe giriş tarihinin geçerli sayılması yönünde çalışma yapmaktadır.

Yakında Meclis gündemine gelmesi beklenen Torba Kanunun yasalaşması ile birlikte Türkiye’de n önce belirtilen ülkelerde işe girenlerin çalışmaya başladıkları tarih SGK tarafından kabul edilecek ve bu ülkedeki işe giriş tarihine göre gurbetçiler daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edecektir.

SGK Rehberi
Bu haber 2,774 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?