SGK Rehberi
Alt Manşet

Bakan Dönmez: Kışa giriyoruz, doğalgaz depoları % 100 doluluğa ulaştı

1 Ekim 2022 Cumartesi 10:21
Bakan Dönmez: Kışa giriyoruz, doğalgaz depoları % 100 doluluğa ulaştı
Bakan Dönmez, Avrupa'da yaşanan doğalgaz krizine dikkat çekerek "Kışa giriyoruz, şu anda Silivri'deki ve Tuz Gölü'ndeki yeraltı gaz deposu tam dolu vaziyette." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa'da yaşanan doğalgaz krizine dikkat çekerek, Türkiye’nin gaz güvenliğine ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

2 yıl önce başlattıkları çalışmayla Silivri'deki doğal gaz yeraltı deposunun kapasitesini artırma kararı aldıklarını kaydeden Bakan Dönmez, deponun kapasitesini 3,2 milyar metreküpten 4,6 milyar metreküpe genişletme çalışmasında sona gelindiğini belirtti.

Dönmez, "Şu anda Silivri'deki yeraltı gaz deposu tam dolu vaziyette. Kışa giriyoruz. Tuz Gölü'ndeki depomuzda 1,2 milyar metreküplük bir rezervimiz, depolama alanımız vardı. Onu yine aynı şekilde yaz aylarında tam doldurduk. Orada da yine kapasite genişletme çalışmaları devam ediyor ama oradaki çalışmalarımız 2 yıl kadar daha sürecek. Çok daha büyük bir projeden bahsediyoruz. Yaklaşık 5,4 milyar metreküplük depolama rezervine ulaşmış olacağız” dedi.

Anadolu Ajansı
Bu haber 55 kez okundu.
18 Ekim - 10:40
İngiliz bakandan skandal emekli maaşı açıklaması: Söz veremem
18 Ekim - 10:20
Konut projesinde ilk temel ne zaman atılacak?
18 Ekim - 09:31
Kamudaki elektronik harcamalara ilişkin önemli düzenleme!