SGK Rehberi
Emekli

Sigortası ödenmeyen çalışana emekli maaşı bağlanır mı?

28 Eylül 2022 Çarşamba 09:59
Sigortası ödenmeyen çalışana emekli maaşı bağlanır mı?
Eski yıllarda sigortası ödenmeyen çalışana yargıtay kararıyla maaş

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, SGK'nın işverenden her zaman primleri tahsil edebileceğinden, işverenden primlerin henüz tahsil edilmemiş olmasının sigortalıya aylık bağlanmasına engel olmadığına hükmetti.

İzmir'de bir çalışan Karşıyaka 2. İş Mahkemesi'nde açtığı davayla, 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespitini istedi. Mahkeme, bu kişinin SGK'ya bildirilmeyen 4 bin 964 gün sigortalı çalışması olduğunu belirledi ve tespit kararı Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine işçi, SGK'ya yaşlılık aylığı bağlanması talebiyle başvurdu. SGK, işveren tarafından prim ödenmediği ve kurumun da tahsilat yapmadığı, bu nedenle 5 bin günlük prim ödeme koşulu oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddetti.Daha sonra izmir 8. iş Mahkemesi'nde dava açan işçi, Karşıyaka 2. İş Mahkemesinin kararının kesinleşme tarihinden itibaren yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilmesini istedi. Mahkeme, davayı reddetti. Davacı işçinin temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire kararında, davacının ilk sigortalı işe giriş tarihinin 01 Mayıs 1979 olduğu, 31 Kasım 2006 tarihine kadar 6 bin 74 prim ödeme günü, 29 yıl 7 ay 1 gün hizmet süresi bulunduğu ve 68 yaşını tamamladıgı belirtilerek, şu ifadeler yer verildi; "Davalı kurumun, mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra diğer şartlar oluşmuş ise aylık bağlama istemlerini yapması gerekmektedir. Buna rağmen sigortalının sorumlu olmadığı, işverenin ödemekle, kurumun tahsille sorumlu olduğu prim alacağından dolayı davacının yaşlılık aylığı talebinin reddi usul ve yasaya aykırıdır."

HUKUKÇULAR UYARDI

Yargıtay'ın sözkonusu kararını değerlendiren hukukçular, dava konusunun durum itibariyle yıllar öncesine ait bir problemin çözülmesi olduğuna dikkat çekerek, SGK'nın 'e-hizmet' kapsamında prim dökümlerinin internet ortamında yayınladığını, dolayısıyla primlerinin ödenmediğini gören bir çalışanın da, son yıllardaki prim ödememe durumundan sorumlu olabileceğini ifade ettiler. Hukukçular, sigortalının, e-hizmet sorgulamasını takip ederek, ilerde mağdur duruma düşmemesi için bireysel önlemlerini almaları gerektiği konusunda uyardılar.

SGK Rehberi
Bu haber 99 kez okundu.
14 Ekim - 10:00
Kıdem tazminatında 15 yıl 3600 gün detayı!
06 Ekim - 13:30
Çeyiz parası alan kişi, boşanırsa tekrar yetim maaşı alabilir mi?
03 Ekim - 09:40
3 aylığını aldıktan sonra vefat eden kişinin kalan parası iade edilir mi?