SGK Rehberi
Emekli

Ne zaman emekli olurum? Ne kadar maaş ve ikramiye alırım?

30 Ağustos 2022 Salı 14:09
Ne zaman emekli olurum? Ne kadar maaş ve ikramiye alırım?

Memurların, işçilerin ve Bağ-Kur'luların en fazla merak ettikleri ve bazen de öğrenmek içinücret ödedikleri konulardan birisi de ne zaman emekli olacakları ile emekliolduklarında ne kadar emekli maaşı ve ikramiyesi alacaklarıdır.

Bu yazımızda memurların, Bağ-Kur’lular ve işçilerin hiçbir yardım almaksızın kendi kendilerine ne zaman ve kaç yaşında emekli olacakları ile ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacaklarının hesabını anlatmaya çalışacağız.

Maalesef bu konularda masum memurların bilgisizliğinden yararlanan simsarların türediğini görünce bu konuyu yazma gereği duyduk. Bu yazımızın sonunda memurların, Bağ-Kur’luların ve işçilerin kendi kendilerine hem ne zaman emekli olacaklarını hem de ellerine geçecek emekli maaşlarını ve ikramiyelerini kuruşu kuruşuna öğrenmeleri mümkün olacaktır.

Memur, işçi ve Bağ-Kur’lular ne zaman emekli olacağını nasıl öğrenecekler?

SosyalGüvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan emekli maaş programı ile emekliolacaklar gerekli verileri girerek emekli maaşlarını ve alacakları ikramiyetutarlarını hesaplayabilmektedirler. Bunun için SGK’nın internet sayfasındayer alan https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetH... adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanızyeterli olacaktır. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimizadresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

1- Her memur doğum tarihini yazabilir. 2- Cinsiyetini işaretleyebilir. 3- 4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi yani memuriyet başlangıç ve bitiş tarihlerini yazabilirsiniz. 4- Görevden ayrılıp yeniden göreve başlamışsanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtebilirsiniz. 5- 4/a (Devredilen SSK) yani sigortalı çalıştığınız süreler, 4/b (Devredilen Bağ-Kur) ve diğer (506 SK/20.Md tabi geçen) hizmetleriniz varsa ilgili alandan hizmetlerinizi ekleyiniz.

Bu veriler kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkacaktır. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise tabi olduğunuz emekli yaşınız ve tabi olduğunuz hizmet süreniz ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar basit bir işlem için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz.

Aynışekilde SSK’lı işçilerde ne zaman ve kaç yaşında emekli olacaklarını https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman... adresine girerek istenen bilgileri yazmanız halinde öğrenebilirler.

Ayrıca,Bağ-Kur’a tabi olanlarda ne zaman ve kaç yaşında emekli olacaklarını https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTAR... adresine girerek istenen bilgileri boş kutucuklara yazarak öğrenebilirler.

Ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacaksınız?

SosyalGüvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/Ikramiy... adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanızyeterli olacaktır. (https://www.memurlar.net/hesap... bu adresten ise daha azbilgi ile emekli maaş ve ikramiyesi öğrenilebilir) Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Öncelikle bordronuzdaki bilgileri kutucuklara yazarak emekli maaşınızı hesaplayabiliriz. Yani her memur derece ve kademesini kutucuklara yazabilir. Ayrıca, ek göstergenizi de bordronuzdan öğrenebilirsiniz. Yine kıdem yılınız da bordronuzda yer almaktadır. Yani özetle kutucuklara yerleştireceğiniz bütün bilgiler bordronuzda yer almaktadır.

Bu veriler kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkacaktır. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacağınız ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar basit bir işlem için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz. Siz de hem emekli olacağınız yaşınızı, sürenizi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz.

5510 sayılı Kanun’la memurların emekli ikramiyesinin hesabı değişti mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında devlet memuru olanlar da emekli ikramiyesi alabilmektedirler. Ancak, 15.10.2008 tarihinden itibaren memur olanlar için 5434 sayılı Kanun’un Ek 82’nci madde hükmü, eski memur için ise 5434 sayılı Kanun’un 89’uncu madde hükmü uygulanacaktır.

Hem eski memurlar hem de yeni memurların emekli ikramiye hesabı aynıdır. Her ikisi için de emekli ikramiyesi tutarları her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarın bir aylığı olarak verilmektedir. Her ikisi için de 30 hizmet yılı sınırı kaldırılmıştır.

Yeni memurlar emekli olacakları tarihte devlet memuru olmayıp, SSK veya Bağ-Kur’lu olurlarsa Emekli Sandığı’nca veya Bağ-Kur veya SSK’lı olarak aylık bağlansa dahi emekli ikramiyesi alamıyorlar. Eski memurlar bu durumda alabiliyor iken yeni memurlar bu durumda alamıyorlar. Bu durum eski ve yeni memurlar açısından önemli bir farklılıktır.

SSK’lılar emekli maaşını nasıl hesaplayacaklar?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHe... adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanızyeterli olacaktır. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimizadresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Bağ-Kur’lular emekli maaşını nasıl hesaplayacaklar?

SosyalGüvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEK... adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanızyeterli olacaktır. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimizadresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Sonuçolarak, yukarıda belirtilen adreslerdeki veriler kutucuklara girildikten sonrakarşınıza sorgula butonu çıkacaktır. Sorgula butonuna bastıktan sonra ise karşınızasize ait bilgiler ve hesapla butonu çıkacaktır. Yapmanız gereken ise sadecehesapla butonuna basarak ne kadar emekli maaşı ve ek ödeme alacağınızı öğrenebilirsiniz. İşte bu kadar basit bir işlem için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz. Sizde hem emekli olacağınız yaşınızı, sürenizi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizihesaplayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

 

SGK Rehberi
Bu haber 154 kez okundu.
14 Ekim - 10:00
Kıdem tazminatında 15 yıl 3600 gün detayı!
06 Ekim - 13:30
Çeyiz parası alan kişi, boşanırsa tekrar yetim maaşı alabilir mi?
03 Ekim - 09:40
3 aylığını aldıktan sonra vefat eden kişinin kalan parası iade edilir mi?