SGK Rehberi
Kamu

Görev sırasında kalp krizi geçiren polis nakdi tazminat alabilir mi?

12 Ağustos 2022 Cuma 13:31
Görev sırasında kalp krizi geçiren polis nakdi tazminat alabilir mi?
İş yerinde kalp krizi geçiren bir kişi nakdi tazminat alabilir mi? Bu konuda Danıştay'ın emsal teşkil edecek bir kararı var. Danıştay söz konusu kararı ile görevi başında kalp krizi geçiren kamu personelinin nakdi tazminat alabileceğini hükmetti.
Danıştay Onuncu Dairesi, görevinin neden ve tesiriyle kalp krizi geçiren polis memurunun yakınlarına nakdi tazminat ödenmesine gerektiğine karar verdi.

2005 yılında Adana'da terör örgütü yandaşları eylem yaptı. gündüz saatlerinde başlayan eylem gece yarısına kadar devam etti. bu sırada grup taş ve molotof kokteyli attı.

Olaylara müdahele eden bir polis memuru kalp krizi geçirerek yaşamını kaybetti. Polis için vazife malullüğü aylığı bağlanırken, nakdi tazminat ödemesi yapılmadı. Dava açıldı, idare mahkemesi nakdi tazminat ödenmemesi yönündeki komisyon kararının iptaline karar verdi. İçişleri Bakanlığı kararı temyiz etti. Danıştay Onuncu Dairesi 2008/1416 Esas Nolu dosyada, kalp krizinin görevin neden ve tesiriyle meydana gelmesinden dolayı, mahkeme kararını onadı.

SGK Rehberi
Bu haber 135 kez okundu.
30 Eylül - 13:01
Danıştay'dan 'mazeretsiz işe gelmeyen' memur için emsal karar!
15 Eylül - 10:00
Danıştay'dan 'eğitim tayinleri' için önemli karar!
02 Eylül - 09:59
Bürokratlar üç yerden nasıl maaş alabiliyor? İşte formülü....