SGK Rehberi
Emekli

5 soruda emekliye bayram ikramiyesi!

21 Nisan 2022 Perşembe 10:10
5 soruda emekliye bayram ikramiyesi!
5 soruda emekliye bayram ikramiyesi!

Emekliler için yılda iki kez ödenen bayram ikramiyeleri ile ilgili iki önemli açıklama dün ve önceki gün yapıldı. Hem Bakan Bilgin hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl için emekli ikramiyelerinde bir atışa gidilmeyeceğini açıkladı. Birden fazla emekli maaşı alanlar birden fazla ikramiye alabilir mi? Kimler hangi hisse oranında ikramiye alacaklar? İşte detaylar...

Bayram İkramiyesi Nedir?
Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde emeklilere ve Kurumumuzdan ilgili mevzuat kapsamında gelir veya aylık alan hak sahiplerine yapılan ödemedir.

1.Bayram İkramiyesi Kimlere Ödenir?
Bayramın içinde bulunduğu ayda Kurumumuzdan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir.

Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir.

2.Bayram İkramiyesi Tutarı Ne Kadardır?
Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ödenecek bayram ikramiyesi tutarı 1.100’er TL’dir.(2022 yılı için değişiklik beklentileri Bakan Bilgin'in açıklaması ile son buldu. İkramiye ödemelerinde değişiklik olmayacak.)

3.Bayram İkramiyesi için nereye başvuru yapılır?
Bayram ikramiyesi başvuru şartı olmaksızın gelir aylık almakta olduğunuz banka hesabınıza yatırılmaktadır.

BİRDEN FAZLA EMEKLİ MAAŞI ALANA TEK İKRAMİYE

4.Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alanların Bayram İkramiyesi ödemesinde hangi dosya esas alınır?
Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkân veren dosya üzerinden ödeme yapılır.

5.Dul ve Yetim Aylığı Alanlara Bayram İkramiyesi Ödemesi Nasıl Yapılır?
Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir.

Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle % 50 hisse oranı ile eşe, % 25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 1.100 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 550 TL, yetim çocuğa ise 275 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranı % 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, 1.100 TL'nin % 25'i oranında yani 275 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Bayram İkramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

2022 RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYE ÖDEME TARİHLERİ

Ramazan Bayramı ikramiyeleri bu ay içinde ödenecek. Bu yıl Ramazan Bayramı 2 Mayıs tarihinde başlayacak. Bayram ikramiyeleri 28 Nisan 2022 (Perşembe) ve 29 Nisan 2022( Cuma) tarihlerinde hesaplara yatacak.

SGK Rehberi
Bu haber 778 kez okundu.
14 Ekim - 10:00
Kıdem tazminatında 15 yıl 3600 gün detayı!
06 Ekim - 13:30
Çeyiz parası alan kişi, boşanırsa tekrar yetim maaşı alabilir mi?
03 Ekim - 09:40
3 aylığını aldıktan sonra vefat eden kişinin kalan parası iade edilir mi?