SGK Rehberi
Yurtdışı

SGK Yurtdışı Sigortalılarının Sıkıntısını Bitirdi

1 Nisan 2014 Salı 08:38
SGK Yurtdışı Sigortalılarının Sıkıntısını Bitirdi

SGK yurtdışı sigortalılarının sıkıntısını bitirdi.

Sağlık yardımı hakkını Almanya’dan alanlar 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren yeni bir döneme giriyor. Şimdiye kadar hastanelerden ve eczanelerden sağlık hizmeti almak için beraberinde taşımak zorunda oldukları “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Yardım Belgesi” ni ibraz etmek zorunda kalan Almanya sigortalıları artık elektronik hizmet alacaklar.

Yurtiçinde çalışanlar ile aylık ya da gelir alanlar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kısaca SPAS diye adlandırılan Sağlık Provizyon Ve Aktivasyon programı ile hastanelerden, eczanelerden ve protez tedarikçilerinden elektronik olarak hizmet almaya başlamışlardı. Bu program hak sahiplerinin sağlık karnesi taşıma yükümlülüğünü ortadan kaldırmanın yanı sıra nüfus kayıtları ile entegrasyon sağlayarak sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hakkını otomatik güncellemektedir. Ancak bu program sağlık yardımı hakkını yurtdışından alanları kapsamıyordu. Yurtdışı sigortalılarına hem kör hem sağırdı. Bu eksiklik sağlık hizmeti almak için yurtdışı sigortalılarını yine belge taşıma, kendini ispat ettikten sonra hizmet almayı zorunda bırakıyordu.

Belge taşımak, kendini ispat etmek, belgesini her 6 ayda bir yenilemek için SGK birimlerine müracaat etmek, zaman zaman hizmet alamamak, sigortalıları çileden çıkarıyordu. Sağlık alanında ikinci sınıf vatandaş yerine konduklarını iddia ediyor feryat ediyorlardı. Bu alandaki şikayetlerini bağlı oldukları yurtdışı sigorta kasalarına da bildirmekten geri durmuyorlardı.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yurtdışı sigortalılarına sağlık alanındaki uygulamaları sosyal güvenlik anlaşması ile ilişki içinde olduğumuz çoğunluğu Avrupa Birliğine üye olan ülkelerce sosyal güvenlik reformuna olumsuz tepki vermesine neden oluyordu.

SGK geliştirdiği SPAS’a benzer bir programla Almanya sigortalıları açısından bu sıkıntıya son verdi. YUPASS diye adlandırdığı program marifetiyle Almanya sigortalılarına, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren elektronik ortamda sağlık hizmeti verecek. Bu hizmetten hak sahipleri nasıl yararlanacak? Sağlık yardım hakkını iki ülke arasındaki sosyal Güvenlik Anlaşması kapsamında Almanya’dan alan sigortalılar ve aile fertleri en yakın SGK birimine müracaat ederek YUPASS numaralarını alacaklar. Sağlık hizmeti sunucularına, hastane ve eczanelere bu numarayı bildirerek ihtiyaç duydukları tedavilerini yaptıracak ve ilaçlarını alabileceklerdir.

SGK’ya da yakışan buydu. Geç de olsa SGK kendine yakışanı yaptı, şikayetlere son verdi.  Daha önce 6 ayda bir, yüzlerce kilometre yol kat ederek SGK’dan belge almak ve bu belgeyi ibraz ederek hizmet almak zorunda olanlar bu tür bürokratik sıkıntılardan kurtuldu. Şimdi sıra sağlık yardım hakkını Almanya dışındaki akit ülkelerden alanlarda. Sağlık yardım hakkını Hollanda, Avusturya ve Fransa gibi akit ülkelerden alanlar yakın gelecekte Almanya sigortalıları gibi elektronik ortamda sağlık hizmetinden yararlanmayı bekliyor.

SGK Rehberi
Bu haber 4,620 kez okundu.
03 Ağustos - 14:32
Bakan Soylu'dan dönüş yolundaki tatilcilere uyarı
03 Ağustos - 14:29
TÜRMOB'tan 'poşet beyannamesi'nin ertelenmesi talebi
03 Ağustos - 14:19
Sendika anket yaptırdı! İşçi hakları ve TİS başarısını belirledi