SGK Rehberi
İsteğe Bağlı

Sgk’dan İsteğe Bağlı Sigortalılara Kıyak

19 Mart 2014 Çarşamba 08:37
Sgk’dan İsteğe Bağlı Sigortalılara Kıyak

SGK Rehberi olarak SGK’nın yayımlandığı 2014-5 sayılı Genelge ile yapılan değişiklikleri “SGK’dan Ezber Bozan Genelge” başlığı ile duyurmuştuk.

Söz konusu Genelgede isteğe bağlı sigortalıların genel sağlık sigortası hak sahipliğine ilişkin yer alan açıklamada aynen “İsteğe bağlı sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin genel sağlık sigortası yardımlarından faydalanmaları için sağlık hizmeti sunucusuna başvurdukları tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası primi ödemiş olmaları ayrıca 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması gerekmektedir.” denilmektedir.

İşin Doğrusu

Yapılan bu açıklama 5510 sayılı Kanunun 67. Maddesine tamamen aykırıdır. 67. Maddede “c) 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (b) ve (d) bentlerine tabi olan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yukarıdaki bentlerde sayılan şartla birlikte, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması” hükmü yer almaktadır. 60. Maddeye yapılan gönderme isteğe bağlı sigortalılar ile oturma izni almış yabancı uyruklu kişileri kapsamaktadır. Dolayısıyla isteğe bağlı sigortalıların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 1 gün dahi prim borcu olmaması gerekir.

KAPAT [X]

2014-5 sayılı Genelge dediğimiz gibi gerçekten de ezber bozmaktadır. Ancak, Kanuna aykırı bir yorum getirilmesini anlamak da mümkün değildir. Umarız Kanuna aykırı bu genelgeyi tez zamanda düzeltirler.

SGK Rehberi
Bu haber 8,068 kez okundu.
16 Şubat - 13:40
SGK 2019 yılı prime esas kazançlarda ödenecek alt ve üst sınırlar belli oldu
28 Ocak - 00:10
SGK, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı
26 Ocak - 16:56
SGK, ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı