SGK Rehberi
Yurtdışı

Çifte Vatandaş Olan Gurbetçilerin Sorunu

7 Haziran 2014 Cumartesi 23:50
Çifte Vatandaş Olan Gurbetçilerin Sorunu

Yurtdışında çalışan ya da ev kadını olarak bulunangurbetçilerimiz, yurtdışında geçirdikleri süreleri 3201 sayılı Kanuna göreborçlanmak suretiyle Türkiye’den de emekli olabilmektedir.

Ancak, Türk Vatandaşlık Kanununa göre izin alarakvatandaşlıktan çıkan ve bulundukları ülke vatandaşlığı ile Türk vatandaşlığınıda aynı anda taşıyan gurbetçiler 3201 sayılı Kanuna göre yurtdışı süreleriniborçlanamamaktadır.

SGK’nın bu uygulaması çifte vatandaş olanları iştakipçilerinin kucağına itmekte ve büyük rant sağlayan iş takipçilerininyönlendirmesi ile açılan davalar SGK aleyhine sonuçlanmaktadır.

Gurbetçileri iş takip bürolarından ve dolayısıyla damahkeme kapılarından kurtarmanın yolu 3201 sayılı Kanunda küçük bir değişiklikyapmakla mümkün.

KAPAT [X]

Türk Vatandaşlık Kanununa göre izin alarakvatandaşlıktan çıkan ve her iki ülke vatandaşlığına da haiz olanlar,yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçirdikleri süreleri borçlanma hakkıverilmesi iş takipçilerini işsiz bırakacağı gibi, gurbetçileri de mahkemekapılarından kurtaracaktır.

SGK Rehberi
Bu haber 1,823 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?