SGK Rehberi
Medya Haberleri

Pazarlar kapandı mahsül yerlerde

4 Mayıs 2021 Salı 14:07
Pazarlar kapandı mahsül yerlerde
Pazarlar kapandı mahsül yerlerde Tam kapanma ile semt pazarlarına yasak gelmesi, ürününü bu pazarlarda satan çiftçilerin mahsülünü elinde bıraktı. Özlem ERMİŞ BEYHAN

Tam kapanma ile semt pazarlarına yasak gelmesi, ürününü bu pazarlarda satan çiftçilerin mahsülünü elinde bıraktı.

İlan edilen 17 günlük tam kapanma ile semt pazarlarına yasak gelmesi, ürününü bu pazarlarda satan çiftçilerin mahsulünü elinde bıraktı. Birçok çiftçi ürününü dökerek isyan etti. Türkiye Çiftçi Birliği üyesi bir çiftçi, “Bu salatalık markette 10 lira. Halde 1 lira. Bunu da alan yok” dedi ve kasalarca ürünü dökerek tepkisini gösterdi.

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, yaşananların tarımda plansızlığın sonucu olduğunu söyledi. Suiçmez, “Bugün soğan 40 kuruşa tarlada satılamıyor. Domates, salatalık aynı şekilde. Bu çiftçi seneye ürün ekmeyecek, fiyatlar yükselecek, tanzim satış geri dönecek. Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu planlama” dedi.

KURAKLIK FİYAT ARTIŞINI TETİKLİYOR
Çiftçi bir yandan kapanmayla, bir yandan icralarla boğuşurken bir yandan da küresel ısınmanın sonuçları ile mücadele ediyor. Özellikle mısır ve buğday eken çiftçiler kuraklık mağduru. Kuraklığın gıda fiyatlarındaki artışı daha da tetikleyeceği uyarısı yapılıyor.

KAPAT [X]

Özlem ERMİŞ BEYHAN

Sözcu
Bu haber 137 kez okundu.
17 Mayıs - 07:22
Bakanlık, Yunan pilot yerine sayıyı açıkladı
17 Mayıs - 07:16
Soylu'nun danışmanı Hacıoğlu'ndan Sedat Peker'e yanıt
17 Mayıs - 07:12
İşçi konfederasyonları birleşti: Kamu işçileri için zam pazarlığı başlıyor