SGK Rehberi
Alt Manşet

Bankada parası olanlar dikkat! İşte yeni EFT ücretleri...

19 Ocak 2021 Salı 14:00
Bankada parası olanlar dikkat! İşte yeni EFT ücretleri...
Bankada parası olanlar dikkat! İşte yeni ücretler...

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların bireysel ve ticari müşterilere sunulan ürün ve hizmetlere ilişkin ücret, komisyon ve masraf bilgilerine yer verilen bankacilikurunvehizmetucretleri.org.tr adresli internet sitesinde güncelleme yapıldığını duyurdu. Ayrıca EFT ile ilgili yeni bir uygulama da başlıyor. Bankalar harekete geçti. Para transferi işleminin 2-3 saniye içerisinde tamamlanmasını sağlayacak uygulama devreye giriyor.

7/24 EFT BAŞLIYOR

7/24 EFT işlemi yapmayı sağlayacak uygulama için geri sayım başladı. Yeni sistemde, ödemeler IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak yapılabilecek. Bankalar da sistem ile ilgili çalışmalarını tamamladı.

Bu düzenlemeyle; 6 ila 850 lira arasında değişen fahiş EFT ücretleri 1 ila 100 lira arasına çekilmişti. Havale ücreti ise belirlenen EFT ücretinin yarısı olmuştu. Buna göre; cep telefonundaki uygulamalardan veya internetten EFT yapmak isteyen bir kişi, 1.000 liraya kadar 1 lira, 1.000-50.000 lira arasında 2 lira, 50 bin lira ve üzerinde en fazla 25 lira EFT ücreti ödüyordu.

Örneğin; 1.000 lira EFT yapan bir kişi 5 kuruşluk vergiyle (yüzde 5 BSMV) ile 1.05 lira, 1.500 lira EFT yapan bir kişi 2.10 lira ödüyordu. Düzenleme yapılırken ücretlerin yıllık tüketici enflasyonuna (TÜFE) artacağı belirtilmişti. Yani bankalar 2020 rakamlarına göre en fazla yüzde 14.6’lık artış yapabilecekti. Bu artışlar gerçekleşti ve para transferlerinde uygulanmaya başladı. Artık 1.000 liraya kadar EFT’den vergi dahil 1.20 lira, 1.000 lira üzerindeki EFT’den ise 2.40 lira alınıyor.

Masrafları kolayca öğrenin

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların bireysel ve ticari müşterilere sunulan ürün ve hizmetlere ilişkin ücret, komisyon ve masraf bilgilerine yer verilen bankacilikurunvehizmetucretleri.org.tr adresli internet sitesinde güncelleme yapıldığını duyurdu. Bu çalışmayla, ücretlerde öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanıyor.

24 SAAT EFT YAPMA İMKANI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası EFT işlemleri ile ilgili FAST Sistemini devreye alıyor. FAST sisteminde olan katılımcıların uçtan uca para transferi işleminin 2-3 saniye içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Uygulamada en fazla 25 saniye içinde tamamlanmayan işlemler iptal edilecek. Yeni sistemle vatandaşlar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek. FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşların kullanımına sunulacak.

Posta
Bu haber 532 kez okundu.
28 Şubat - 00:04
28 Şubat 2021'den önemli gündem başlıkları
27 Şubat - 23:19
Liselerde yüz yüze sınavlar, 8 Mart'tan itibaren yapılacak
27 Şubat - 23:13
Sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayıp piknik yaptılar