SGK Rehberi
Medya Haberleri

16 Bakanlık'taki 'Kurmay Kadroların' sicil özeti!

19 Kasım 2020 Perşembe 11:41
16 Bakanlık'taki 'Kurmay Kadroların' sicil özeti!

1- Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Mahmut ÖZER - Bakan Yardımcısı

5 Mayıs 1970 yılında Tokat'ta doğan Mahmut ÖZER, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden (1992) mezun olmuştur. 1992-1994 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü Dalaman Havalimanında Elektronik Mühendisi olarak görev yapmıştır. Yüksek Lisans ve Doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında sırasıyla 1996 ve 2001 yıllarında tamamlamıştır. 1994-2002 yılları arasında Gazi Osmanpaşa Üniversitesinde Öğretim Görevlisi, 2002-2010 yıları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

28 Kasım 2010-4 Ekim 2017 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olan Özer, 1 Ağustos 2015-1 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı yapmıştır. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan vekilliği ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Kurul Üyeliği görevlerini de yürüten Özer, 4 Ekim 2017 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı görevine atanmıştır. Halen İslam Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansları Birliği (AQAAIW) Başkanı olan Özer, 8 Ağustos 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanmıştır.

KAPAT [X]

b) Prof. Dr. Mustafa SAFRAN

1958 yılında Kastamonu'da doğmuştur. 1979 yılında Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünden mezun olmuştur. 1985 Yılında Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1989 Yılında Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını vermiştir.

c) Reha DENEMEÇ - Bakan Yardımcısı

Reha Denemeç (d. 20 Mayıs 1961, Elazığ), siyasetçi.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı eski başdanışmanı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucu üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi onursal üyesi ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu eş başkanıdır. Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. (STM) yönetim kurulu üyesidir.

AK Parti'nin şekillenme ve kuruluş aşamalarından başlayarak, 2002 Genel Seçiminde partinin seçimleri kazanmasına kadar olan süreçte Genel Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını üstlenmiştir. 2001-2015 yılları arasında partinin Merkez Yürütme Kurulu'nda yer almış ve 10 yıl süreyle Ar-Ge'den sorumlu genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2002-2015 yılları arası TBMM'de 22., 23. ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçilmiş olup, Demokrasi Komitesi üyeliği yapmıştır. 110 ülkenin seçilmiş aktif 1000'den fazla parlamenterinden oluşan ve tarafsız bir uluslararası sivil toplum kuruluşu olan "Küresel Hareket için Parlamenterler"de (Parliamentarians for Global Action) Uluslararası Kurul Üyeliği yapmıştır. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başkanlık Sistemini esas alan "İkinci Değişim Programı"nı hayata geçirmek üzere 1993 yılında kurulan "Yeni Parti"de genel başkan danışmanlığı yapmıştır.

2013-2015 arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve merkezi Strazburg'da bulunan Avrupa Konseyi Parlamentosu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. AKPM onursal üyesi seçilmiş olup, katkı ve çalışmalarından ötürü "pro merito" takdir madalyası ile onurlandırılmıştır.

1986 yılında, Devlet Planlama Teşkilatı'nda (şimdiki Kalkınma Bakanlığı) göreve başlamış, 1987 yılından itibaren Hazine, Dış Ticaret, Devlet Planlama Teşkilatı, Özelleştirme ve Kamu Bankalarından sorumlu Devlet Bakanlığı'nda önce özel kalem müdürü ve sonra müşavir olarak çalışmıştır. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından Devlet Planlama Teşkilatı , Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nde uzman olarak çalışmaya devam etmiştir. 1997 yılında aynı kurumun genel sekreter yardımcılığı görevine atanmış olup, kısa bir süre sonra genel sekreter vekili olarak görevine devam etmiştir. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü Teknik Kurul üyeliği yapmıştır.

Başak Sigorta yönetim kurulu üyeliği, İstanbul Holiday Inn ve Crowne Plaza Otelleri'nin sahibi olan Ataköy Otelcilik A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2001 yılında, Türkiye'de ve Orta Asya'da farklı alanlarda yatırımları olan bir holdingin enerji grubunda üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.

1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden lisans, daha sonra University of Delaware'den ekonomi dalında lisansüstü derecesi almıştır. Harvard University, John F. Kennedy School of Government'da "Bilgi Çağında Değişimin Yönetimi ve Şekillendirilmesi" ile "Ekonomik Kalkınma için İnovasyon" programlarını tamamlamıştır. Askerlik hizmetini Eğirdir ve Sarıkamış'da komando asteğmen olarak yapmıştır.

2- Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Alpaslan KAVAKOĞLU

10 Mart 1962'de Niğde Bor'da doğdu. Baba adı Vedat, anne adı Melahat'tır.
Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. İngiltere'de dil ve kamu yönetimi, Japonya'da afet yönetimi, bölgesel kalkınma ve yeniden yapılanma, Tayvan'da toplum kalkınması konularında uzun dönem eğitimler aldı.
Çeşitli ilçelerde kaymakamlık; bazı illerde vali yardımcılığı görevlerinde bulundu. İçişleri Bakanlığında Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Milli Güvenlik Akademisini bitirdi. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yaptı.
24. Dönemde Niğde Milletvekili seçildi. Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanlığı yaptı. İçişleri Komisyonu Üyeliği (Sözcü), Milli Savunma Komisyonu Üyeliği (Sözcü), Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesidir.
İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Japonca bilen Kavaklıoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

b) Muhsin DERE

1976 yılında Sungurlu/Çorum'da dünyaya geldi. Lise tahsilini Çorum Sungurlu İmam Hatip Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Meslek hayatına 2000 yılında Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. 2000-2003 yılları arasında Müfettiş Yardımcısı, 2004-2007 yıllarında Müfettiş, 2007-2010 yıllarında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2008-2009 yıllarında Tariş Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nde (TARİŞ), 2009-2010 yıllarında da Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nde (MARMARABİRLİK) Denetim Kurulu Üyeliği ve 2009-2010 yıllarında Bakanlık Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2010 yılında Başmüfettişliğe atandı.
2010-2012 yıllarında, Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında 2 yıl süreyle İslam İşbirliği Teşkilatı'nda geçici görevli olarak çalışmalarda bulundu.
2012-2016 yıllarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Mayıs 2015-Mayıs 2017 yılları arasında TSE Yönetim Kurulu'nda Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 26.08.2016 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcılığı görevine başlayan Sayın Muhsin DERE, aynı zamanda Mart 2017 tarihinden itibaren Teknopark İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Nisan 2017 tarihi itibariyle de Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.
Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.,

c) Şuay ALPAY

20 Ekim 1960'ta Elazığ'da doğdu. Baba adı Rüştü, anne adı Habibe'dir.
Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.
1986 yılında Kamu İşverenler Sendikasında Uzman Yardımcılığı görevinde bulundu. 1986 yılında başladığı hakimlik stajı sonrasında, 1991 yılına kadar ceza ve hukuk hakimliği yaptı. 1991 yılından sonra serbest avukat olarak çalıştı. Sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve yöneticilik yaptı. Yerel yayın yapan televizyon kanallarında açık oturum ve tartışma programları hazırladı ve yönetti.
24. Dönemde Elazığ Milletvekili seçildi. Alpay 27 Mayıs 2016'da Milli Savunma Bakan yardımcılığına atanmıştı.
Alpay, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ç) Yunus Emre KARAOSMANOĞLU

Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcı olarak görev yaptı. Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Ordu Korganlı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Ağustos 2016'da Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevine atanmıştı.

3- Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Zekeriya BİRKAN

1967 yılında Trabzon'da doğan Zekeriya Birkan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra serbest avukat olarak çalıştı.
Birkan, Bursa Barosu Başkanlığı yaptı.
25. ve 26. dönemlerde AK Parti Bursa Milletvekilli olan Birkan, 08.07.2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.
Zekeriya Birkan, evli ve üç çocuk babasıdır.

b) Şaban YILMAZ

1970 yılında Rize'de doğan Şaban Yılmaz, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
Yılmaz, Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yaptı.
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Yılmaz, 08.07.2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.
Şaban Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır.

c) Uğurhan KUŞ

1973 yılında Sivas'ta doğan Uğurhan Kuş, 1997 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yapan Kuş, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürütmekteyken 08.07.2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.
Uğurhan Kuş, evli ve üç çocuk babasıdır

ç) Hasan YILMAZ

1974’te Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak‘ta tamamladı. 1996 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Cumhuriyet Savcısı ve Başsavcı Vekili olarak farklı illerde görev yaptıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili iken 16.10.2020 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Hasan YILMAZ evli ve dört çocuk babasıdır.

4- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Dr. Adnan ERTEM

1965 yılında Mercan’da doğdu. İlkokulu Mercan’da, ortaokul ve liseyi Erzurum’da okudu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1990 yılında “Cumhuriyet’in ilk Yıllarında Vakıflarla İlgili Uygulamalar” adlı tezle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalında doktoraya başladı. 1997 yılında ise “Osmanlı’da ve Cumhuriyet Döneminde Sosyal Bütünleşme Açısından Vakıflar” konulu tezle doktora çalışmasını tamamladı. Akademik çalışmalarının tamamını vakıflar konusunda yaptı.

Bilhassa vakıf mevzuatında yapılması gereken düzenlemeler ve cemaat vakıfları konularında ihtisası ve çalışmaları bulunmaktadır.

1988 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünde Müfettiş Yardımcısı olarak mesleki hayatına başladı. 1991 yılında Müfettişliğe, 2002 yılında ise Başmüfettişliğe atandı. 2002-2007 yılları arasında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. 2007 yılının Kasım ayında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığa görevine atandı. 14 Ekim 2010 – 26.12.2019 tarihleri arasında Vakıflar Genel Müdürü olarak görev yaptı. Aralık 2019 tarihi itibarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atandı.

İngilizce bilen Dr. Adnan ERTEM, evli ve 2 çocuk babasıdır.

b) Ahmet ERDEM

1956 yılında Tokat'ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Tokat'ta, lisans ve yüksek lisans öğrenimlerini Ankara'da tamamladı.

Sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreterliği, Müsteşar Yardımcılığı, Bakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Müşavirliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı görevlerinde bulundu.

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında uzun süre çalıştı.

28 Ağustos 2015'te kurulan 63. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı.

25 Kasım 2015 tarihinden itibaren tekrar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığına atandı.

25 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

c) Dr. Mehmet Selim BAĞLI

1975 yılında Şanlıurfa’da doğdu.

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Bağlı, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Ekonomisi bölümünde ise yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

1999 yılında Maliye Bakanlığı, Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Bağlı, Ocak 2000-2007 döneminde Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nda, Denetçi Yardımcısı ve Denetçi olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İç Denetçi olarak çalışmaya devam etti. Bağlı, 2013 yılında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu.

Dr. Mehmet Selim Bağlı, 18 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na Kurum Başkanı olarak atandı.

26 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de Yayımlanan kararname ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bakan yardımcısı olarak atandı.

Evli, dört çocuk babası olan Bağlı, iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Nadir ALPASLAN

1966, Kırşehir Merkez'de doğan Nadir Alpaslan, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılında Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nda iş hayatına başlayan Nadir Alpaslan, dört yıl süreyle Turizm Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri ve İdari Mali İşler Başkanı olarak görev yaptı.

Profesyonel iş yaşamına 2003 ve 2007 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı ve Bakan Müşaviri olarak devam eden Nadir Alpaslan, 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı'na Abdullah Gül'ün seçilmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

Nadir Alpaslan, 15 Nisan 2011 tarihinden bu yana Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilince Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine devam etmiş ve 21 Temmuz 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

b) Ahmet Misbah Demircan

1967 senesinde İstanbul’un Kasımpaşa semtinde dünyaya geldi. Piyalepaşa İlköğretim Okulu’nda okuyan Demircan Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde öğrenim gördü. 1992 senesinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı üniversitede Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Sonrasında Tunus ve İngiltere’de dil eğitimi aldı. Profesyonel iş hayatına turizm alanında rehber olarak başladı. Turizmin çeşitli alanlarında tecrübe kazandıktan sonra özel bir turizm firmasında genel müdür oldu. Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkisi MÜSİAD’ın Dış İlişkiler ve Teşkilatlanma Komisyonu’na girmesiyle başladı. Sonrasında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TURSAB) çeşitli vazifeler üstlendi.

2001 senesinde AKP’nin kurulmasıyla siyasete atıldı. AKP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi hayatını, İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Turizm Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na AKP tarafından aday gösterildi ve seçimleri kazandı. 29 Mart 2009 – 30 Mart 2014’de yapılan yerel seçimleri kazanarak yeniden Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan 2019/355 sayılı karara göre, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atandı.

c) Dr. Serdar ÇAM

1992’de Dış Ticaret Müsteşarlığı/Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde Uzman Yardımcısı olarak çalışma hayatına başlayan Çam, 1994-95 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra 1995-99 tarihleri arasında MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu tarihten 2002 yılına kadar İsviçre ve İstanbul’da özel şirketlerde dış ticaret alanında yöneticilik yaptı.

Dr. Serdar Çam, Eylül 2002-Ağustos 2009 tarihleri arasında T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde TBMM’deki makamında Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı. 2009-2011 yılları arasında da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüttü. 2011-2019 yılları arasında o zaman T.C. Başbakanlık'a bağlı olanTürk İşbirliği ve Koorniasyon Ajansı'nın Başkanlığı yaptı. Nisan 2016-Haziran 2020 yılları arasında Vakıf emeklilik Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Serdar Çam, Almanya ve Belçika’da Yüksek Lisans çalışmalarını yürüttü. Boston Üniversitesi’nden İşletme dalında Yüksek Lisans derecesini, Marmara Üniversitesi’nden Uluslararası Pazarlama dalında Doktorasını aldı. Babasının Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevi nedeniyle ilköğrenimini Libya ve Fransa’da, ortaöğrenimini ise Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı.

2019’da Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından TİKA'nın faaliyetleri dolayısıyla ‘Makedonya Liyakat Nişanı verilen Serdar Çam, 2016 yılında Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas tarafından “Altın Mükemmellik Nişanı”na, 2017 yılında ise Macaristan Başbakanı Viktor Urban tarafından “Liyakat Nişanı”na ve yine aynı yıl Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Türk Cumhuriyetlerinin Bağımsızlıklarının 25'inci Yılı anısına “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 25. Yılı Jübile Madalyası”na layık görüldü. Bunların yanı sıra Serdar Çam, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden “Türk Patent Enstitüsü Uluslararası Kamu Markası” ödülünü ve 2017 yılında ise Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın elinden “Gazi Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Yılın Kurumu” ödülünü aldı.

19 Nisan 2019 tarihli 30750 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanmıştır.

30 Mart 1966 Ankara doğumlu olan Serdar Çam, iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca ile temel düzeyde Almanca ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

ç- Özgül Özkan Yavuz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1995 yılında dereceyle mezun oldu. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü “Kentsel Politika ve Yerel Yönetimler” programında Araştırma Görevlisi olarak görev yaparken “Türkiye’de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları” başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisans (MSc) diploması aldı.

1999 yılında kazandığı Avrupa Birliği Jean Monnet Programı bursuyla İngiltere’ye giderek Birmingham Üniversitesi, School of Public Policy, Centre for Urban and Regional Studies Bölümünde turizm planlaması ve alan yönetimi konularında uzmanlaşmış, “Türkiye’de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim” konulu teziyle ikinci yüksek lisans derecesini (MSc) almıştır. 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde AB Projeleri ve Proje Döngüsü Yönetimi alanında eğitim almıştır. Şehircilikle ilgili muhtelif konularda Avrupa Komisyonu, Uluslararası Konut ve Planlama Federasyonu ve Amsterdam Üniversitesi’nin farklı tarihlerde düzenledikleri yaz okulu eğitimlerine ve seminerlere katılmıştır.

1997 yılında Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Planlama Dairesi’nde Şehir Plancısı olarak çalışmaya başlamış, 17 yıl boyunca önce Turizm Bakanlığı sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtiçi ve yurtdışı çeşitli birim ve projelerinde görev yapmıştır. 2004 - 2007 yıllarında Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak diplomatik görevde bulunmuş, 2008-2010 arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Uluslararası Tanıtımdan Sorumlu Direktörü olarak çalışmıştır.

2011’de atandığı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı görevini Temmuz 2014 tarihine kadar sürdüren Yavuz, bu görevinde kültür ve turizm alanında çeşitli ulusal ve uluslararası projelerin yürütücüsü olmuştur. Bu tarihten Kasım 2016’ya kadar İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü olarak görev yapan Yavuz, aynı dönemde “European Cities Marketing Association” isimli birliğin Yönetim Kurulu üyeliğine de seçilerek İstanbul’u uluslararası alanda temsil etmiştir. Aralık 2016 tarihinden bu yana Genel Sekreterlik görevini sürdüren Yavuz, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın üyesi bulunduğu Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği ( EURADA) Board of Directors üyesidir.

Evli olan Yavuz, çok iyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Hollandaca bilmektedir.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Hasan BÜYÜKDEDE

Hasan Büyükdede 1949 yılı Konya doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamlayan Hasan Büyükdede daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makine ve Uçak Yüksek Mühendisliğini kazanmıştır. Bu bölümden 1972 yılında mezun olan Hasan Büyükdede iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. 1972 - 1974 ile 1975 -1977 yıllarında İmbat Makine Sanayii'nde Üretim Müdürlüğü ve Teknik Müdürlük görevlerinde bulunan Büyükdede, 1977 yılında Hidromode Hidrolik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını kurmuştur.

İleri teknoloji ürünü hidrolik presleri 41 yıldır üreten Hasan Büyükdede, 1991’de Seranit Seramik San. A.Ş nin kurucu ortağı olmuş ve 10 yıl yönetiminde bulunmuştur. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede, ayrıca bu kurumda Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak görev almaya devam etmektedir. Hasan Büyükdede iki dönem İTO Meclis Üyeliği, üç dönem de İSO Meclis Üyeliği ve Meclis Başkan Vekilliği yapmıştır.

TOBB adına İKV Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede'nin sosyal aktiviteleri oldukça yoğundur. 2004 - 2009 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul Büyükçekmece ilçesi 10'uncu Dönem İl Genel Meclisi Üyesi seçilen Hasan Büyükdede, 2007 - 2009 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcılığı döneminde Teknopark İstanbul kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2015’te İstanbul ve çevre illerindeki Savunma Sanayi firmalarını koordine ederek SAHA İSTANBUL Savunma Sanayi kümesini kurarak 2018 yılı ortasına kadar başkanlığını yürütmüştür.

2006 – 2018 yılları arasında İstanbul Deliklikaya Sanayi Bölgesini kurmuş ve üç Kooperatife Koordinatör Başkanlık yaparak alt yapılarını tamamlamış ve sanayicilerin hizmetine sunmuştur. Hasan Büyükdede 2018 yılının Ağustos ayı itibarıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

b) Dr. Çetin Ali DÖNMEZ

Dr. Çetin Ali Dönmez, 1967 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesi mezunudur. 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimini tamamlayan Dönmez, 1992 yılında aynı üniversitenin İşletme bölümünden yüksek lisans derecesi, 2006 yılında ise doktora derecesi aldı. İş hayatına 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğünde uzman yardımcısı olarak başladı. Hisse senedi alım satım işlemlerinin elektronik sisteme geçiş aşamasında tüm süreçlerde aktif olarak çalıştı.

Borsa İstanbul teknolojik dönüşüm projesi başta olmak üzere birçok projede iş analistliği, sistem tasarımcılığı, ekip yöneticiliği yaptı. Borsa’daki görevine piyasa danışmanlığı için kısa bir süre ara verdikten sonra Takasbank’ta yeni bir piyasanın kuruluş çalışmalarında analist ekip yöneticiliği yaptı. Takasbank’taki görevinin ardından tekrar Borsa’ya döndü. Çetin Ali Dönmez 2001 yılında Türkiye tarihinde ilk defa vadeli işlem ve opsiyon piyasasının açıldığı dönemde teknoloji projesi ekip lideri ve aynı zamanda piyasa operasyonlarından sorumlu müdür olarak görev yaptı.

Teknik çalışmalar dışında piyasa düzenlemeleri ve piyasa profesyonellerinin eğitimi konularında aktif görev alan Çetin Ali Dönmez türev piyasalar yöneticiliğinin ardından İMKB Risk Yönetim Müdürlüğünün kuruluşunda görev aldı, risk yönetim müdürü olarak 2006-2008 yılları arasında görev yaptı.

Dönmez, 2008 yılının Nisan ayında Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı ve 2012 yılının Kasım ayına kadar görevini sürdürdü. Para ve sermaye piyasaları enstrümanlarını konu alan çeşitli makaleleri yayınlanmış, ayrıca muhtelif üniversitelerde ders ve seminerler vermiştir. Çetin Ali Dönmez, 2013-2016 yılları arasında Borsa İstanbul’da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Borsa İstanbul’daki görevinin ardından bir süre yönetim danışmanlığı yapan Dönmez, Nisan 2017- Temmuz 2018 tarihleri arasında İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 31.7.2018 tarihli ve 30495 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Dönmez, evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Araştırma ve ilgi alanları; Sermaye piyasaları, türev piyasalar, kurumsal finans, alternatif finansal enstrümanlar, risk yönetimi, Teknolojik yenilikler, Ar-Ge faaliyetleri ve bunların firmalar ve ülkelerin finansal performansına etkileri, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi iş analizi, sistem tasarımı,şirket değerleme, davranışsal finans, mal piyasaları, yapılandırılmış ürünler.

c) Mehmet Fatih KACIR

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12.si oldu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini 2008 yılında Onur Derecesiyle tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı. Disiplinler arası araştırmalar ve PMI (Uluslararası Proje Yönetimi Enstitüsü) onaylı proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti. Üniversite mezuniyeti sonrası farklı sektörlerde girişimci olmayı seçti.

Kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerle simülasyon yazılım ve donanımları, sanal gerçeklik uygulamaları, dijital reklamcılık ve gıda sektörlerinde faaliyet gösterdi. Şirketlerinde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Ticari hayatın yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol aldı. Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdüren Kacır, T3 Vakfı bünyesinde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı’nın, Bilim Merkezleri ve Girişim Merkezi programlarının, Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan Teknofest İstanbul’un öncüleri arasında yer aldı.

2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliğine atandı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı yönetim kurulu üyeliğini sürdüren Kacır, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

7- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

a) Mehmet Emin BİRPINAR

1966 yılında Konya’da doğan Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 1988 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı’nda tamamlayan Prof. Dr. Birpınar ayrıca, 1991 yılında İtalyan Üniversitesi’nde, 1994 yılında ise Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2009 yılında ise Profesör unvanını alan Prof. Dr. Birpınar, halen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmaya başlayan Prof. Dr. Birpınar, bu göreve atanmadan önce 2011-2012 yılları arasında İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü; mülga Çevre ve Orman Bakanlığı döneminde ise 2003-2011 yılları arasında İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Birpınar, kısa adı Barselona Sözleşmesi olan Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 2013 yılı Aralık ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 18. Taraflar Toplantısında 2014-2015 dönemi için Büro Başkanı olarak seçilmiştir.

9 Nisan 2015 tarihinde Prof. Dr. Birpınar ayrıca, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi uyarınca gerçekleştirilen uluslararası iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’yi temsil etmek üzere başmüzakereci olarak görevlendirilmiştir.

Su Mühendisliği Araştırma ve Geliştirme Merkezi (WERDEC), Uluslararası Su Mühendisliği ve Araştırma Derneği (IAHR), İnşaat Mühendisleri Amerikan Cemiyeti (ASCE) üyesi olan Prof. Dr. Birpınar, çeşitli dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. Ayrıca, bilimsel dergilerde, ulusal ya da uluslararası kongrelerde, yüzden fazla makale, bildiri vs. yayınlamış olup, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı da yapmaktadır.

b) Fatma VARANK

17.01.1972 tarihinde Zonguldak (aslen Trabzon) da doğdu. 1994 Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi.

1995-2001 yılları arasında İBB iştiraki KİPTAŞ'ta 18 bin konut inşaatında Proje Müdürü olarak görev yaptı.

2003- 2009 yılları arasında Türkiye’nin en büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketi olan Emlak Konut GYO A.Ş.’nin 30 bin konut inşaatında Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

2009-2011 yılları arasında TOKİ’de İstanbul Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesinde Uzman olarak çalıştı.

2011-2015 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdür Yrd. olarak görev yaptı.

23 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

c) Mücahit DEMİRTAŞ

01 Ağustos 1959 yılında Erzincan Refahiye’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

1982-1988 yıllarında Sümerbank Genel Müdürlüğünde Mühendis olarak görev yaptı.

1994-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında Teknik Birimlerde yöneticilik yapmıştır.

2009 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığına Müsteşar Yardımcısı olarak atandı.

2011 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine devam etmekte iken , 2018 yılı Haziran ayında Bakan yardımcılığı görevine atanmıştır.

2016 yılından itibaren de İller Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İngilizce ve Arapça bilmektedir.

ç) Hasan SUVER

1961 yılında Sürmene’de doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Trabzon'da, liseyi Samsun'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı ve aynı okulda 'Aydınlar ve Sosyal Değişme' konulu tez çalışması oldu.1978 yılından beri Fatih'te ikamet etmektedir. Kurduğu şirkette gıda, temizlik ve inşaat işleriyle ilgilendi. Lise, fakülte, yüksek lisans ve iş hayatında aktif siyasetin içinde oldu. Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatının 2’nolu kurucu üyesidir. 2002’de Ak Parti’den Milletvekili aday adayı oldu. Mart 2004 yerel seçimlerinde Fatih Belediyesi Meclis üyesi seçildi. Mart 2004’ten Nisan 2018’e kadar üç dönem Fatih Belediyesi Başkan Yardımcılığı, Meclis I. Başkan Vekilliği ve Fatih Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevini sürdürdü. 2018 – 2019 tarihleri arasında ise Fatih Belediyesi Başkanlığı görevinde bulundu. Ayrıca, Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği, Adnan Kahveci Kültür Yardımlaşma Derneği, Fatih Kızılay Derneği ve Dil ve Edebiyat Derneği gibi STK’larda yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

İngilizce bilen SUVER ‘in

- Fatihin Kültürel Mirası (Kültür Tarihi )
- Tarihin Tebessümü (İlginç Tarihi Olaylar )
- Denemeler (Şehir, Kültür, Sanat, Medeniyet, Siyaset ve Felsefe konulu makaleler)
- Duyguların İzinde (Şiirler) adlı dört Kitap’ı bulunmaktadır.

26 Aralık 2019 tarihinden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Bakan yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

8- Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Bülent AKSU

Telekom, enerji, petrokimya, tekstil ve denetim dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde finans, muhasebe, vergi ve yönetim alanlarında 22 yıllık profesyonel yöneticilik tecrübesine sahiptir. Profesyonel iş hayatına, Kuveyt Türk A.Ş. Teftiş Kurulu’nda Müfettiş olarak başlamış, sonrasında 2003 yılında Çalık Holding‘de sırasıyla Finans Müdürü ve Grup Finans Direktörü olarak görevini yürütmüştür. 2008-2012 yılları arasında ise Akfel Grup bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevleri yapmıştır.

Aksu, 2012-2016 yılları arasında sırasıyla Azerbaycan Milli Petrol ve Gaz şirketi (SOCAR) iştirakleri olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ve STAR Rafineri A.Ş.’de CFO olarak görev yapmıştır.

Bülent Aksu, farklı sektörlerde birçok satın alma, birleşme işlemlerini gerçekleştirmiş, uluslararası ve yerel piyasalarda proje finansmanı, bono ihracı gibi finansal işlemleri aktif olarak yürütmüştür.

Ülkemizin en önemli sanayi yatırımlarından biri olan STAR Rafinerisi’nin 23 yerel ve uluslararası finansal kuruluşla imzalamış olduğu, 18 yıl vade ve 3,3 Milyar USD’lik finansman anlaşmasının tamamlanmasına liderlik etmiştir. Bu kredi anlaşması, hem toplam tutarı hem de vadesi bakımından o tarihe kadar Türkiye’de yapılmış en büyük proje finansmanı işlemi olmuştur.

Ayrıca 2014 yılı içerisinde Avrupa’da yapılan en büyük proje finansmanı işlemi olarak kayıtlara geçmiştir. Son olarak, 20 Temmuz 2016 – 17 Temmuz 2018 tarihleri arasında Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak görev yapmıştır.
Bülent Aksu, Turkcell’in bilanço ve kur riski yönetiminde ülkemizin örnek bir şirketi olmasını sağlayan uluslararası uygulamalarının yanısıra, yatırımların finansmanına yönelik yenilikçi çözümleri ile Turkcell’e önemli katkılar sunmuştur.

İlk defa banka dışı bir kurum tarafından Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı gerçekleştirilmesi, finansman bonosu, kira sertifikası ve Eurobond gibi işlemlere de imza atarak Turkcell’in yerel ve uluslararası sermaye piyasalarındaki lider konumunu pekiştirmiştir. Aksu, 2016 ve 2018 yıllarında, Fortune Türkiye dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili 50 CFO’sundan biri olarak seçilmiştir.

Bülent Aksu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1996 yılında mezun olmuştur. Üç çocuk babasıdır.

b) Dr. Nureddin NEBATİ

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu.
Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

İş Adamı, Tekstil işiyle uğraştı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

c) Osman DİNÇBAŞ

Ernst & Young’ın İstanbul ofisinde 1984 yılında denetim asistanı olarak kariyer hayatına başlayan Osman Dinçbaş daha sonra ABD’de Şirketin Hartford ve New York ofislerine transfer olup ABD’de toplam üç yıl süreyle görev yapmıştır.

1998 yılında Türkiye’de denetim ortaklığının yanı sıra, Yönetim Danışmanlığı bölümünü kurma görevini üstlenmiş ve bu bölümü ERP sistemleri (Baan, SAP, Oracle), İş Süreçleri Mimarisi ve Risk Yönetimi hizmetlerinde uzmanlaşmış 60 danışmanın görev aldığı geniş kapsamlı bir hizmet dalına dönüştürmüştür.

2002 yılında ise, o tarihte 800 kişiyi aşan ekibi ile 4 ofis üzerinden aktif hizmet sunarak profesyonel hizmetler sektöründe önemli bir başarıya imza atmış olan Ernst & Young Türkiye’de Operasyonlardan Sorumlu Yönetici (COO) olarak atanmıştır. Aynı zamanda, Ernst & Young Güneydoğu Avrupa Bölgesi Yönetim Komitesi Üyesi ve Bölge’nin İnsan Kaynakları Başkanı olarak görev yapmıştır.

2003 yılı sonunda Ernst & Young Türkiye Genel Müdürlüğüne terfi eden Osman Dinçbaş bu görevini 2010 yılı sonuna kadar sürdürmüştür. 2011 yılı boyunca Pazar ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan olarak görev yapmış ve 2012 yılının Ocak ayında kendi işini kurmak üzere Ernst & Young’dan ayrılmıştır.

2012’den başlayarak yurtiçinde ve yurtdışında “startup” şirketlere ve girişimcilere hem yatırım desteği hem de stratejik yönetim desteği veren Osman Dinçbaş, aynı zamanda yerli ve yabancı şirketlere stratejik risk danışmanlığı, risk yönetimi, iç denetim ve iç kontrol danışmanlığı hizmetleri de vermiştir.

Osman Dinçbaş Ernst & Young’da üst düzey yönetici olarak görev yaptığı dönem boyunca Türkiye’de girişimciliğin teşvik edilmesi ve desteklenmesi yönünde kişisel katkılarda bulunmuştur. Genç ve başarılı girişimcileri destekleyenTürkiye Endeavour derneğinin kurucu üyelerinden olan Osman Dinçbaş, ayrıca lise öğrencilerine iş hayatını tanıtmayı ve girişimciliği benimsetmeyi hedefleyen uluslararası “Junior Achievement” organizasyonunun Türkiye’deki kolu olan “Genç Başarı Vakfı”nın 6 yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmıştır.

Osman Dinçbaş, 2004–2010 yılları arasında (art arda 3 dönem) Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev almıştır.

9- Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Akif ÖZKALDI

1963 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, Lise öğretimini Afyonkarahisar Bolvadin Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. 1986 Yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

11.08.1986 Tarihinde DSİ Erzurum 8.Bölge Müdürlüğünde Mühendis olarak göreve başladı. 1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu yurtdışı master programını kazanarak ABD'de Utah State Üniversitesi Sulama Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını 1991 yılında tamamlayarak DSİ Genel Müdürlüğündeki görevine dönmüştür. 01.04.1992--31.03.1993 tarihleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığında yedek subay olarak vazifesini yerine getirdi.

02.04.1993 – 13.03.1998 DSİ Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı-Mühendis
13.03.1998 – 07.03.2002 DSİ Ankara 5. Bölge Müdürlüğü –Proje İnşaat Şube Müdürü
15.03.2002 – 14.03.2003 DSİ İçmesuyu ve Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı – İçmesuyu Proje Şube Müdürü
14.03.2003 – 25.06.2004 DSİ Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı –Daire Başkan Yardımcısı
25.06.2004 – 12.11.2007 DSİ Proje ve İnşaat Dairesi Başkanlığı –Daire Başkanı
13.11.2007 – 18.07.2011 DSİ Genel Müdür Yardımcısı
18.07.2011 – 09.02.2015 DSİ Genel Müdürü
15.06.2015 – 16.02.2016 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
16.02.2016 – 08.08.2018 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı
09.08.2018 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Yardımcısı görevini yürütmektedir.

Teknik konulardaki çalışma ve tecrübelerine ilaveten; DSİ Vakfı Başkanlığı ve DSİ Spor Kulübü Fahri Başkanlığı yapmıştır. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Akif Özkaldı evli ve 1 çocuk babasıdır.

b) Fatih METİN

Fatih Metin, 14 Ekim 1973'te Bolu'da doğdu. Babasının adı İsmail, annesinin adı Nehriban 'dır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı.

Boluspor Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

2015 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciliğine seçildi.

2001-2003 yılları arasında AK Parti Bolu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi,

2003-2007 yılları arasında AK Parti Bolu İl Başkanı görevini yürüttü.

2007-2011 yılları arasında AK Parti Bolu Milletvekilli (23. Dönem),

2009-2011 yılları arasında TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi,

2011-2015 yılları arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan Ak Parti 5. Olağan Büyük Kongresinde Ak Parti Merkez Karar Disiplin Kurulu Üyeliğine seçildi.

30.12.2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

2019 Yerel Seçimleri AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı oldu.

19.04.2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Fatih Metin, evli ve 4 çocuk babasıdır.

c) Mehmet Hadi TUNÇ

Mehmet Hadi TUNÇ, ?1959 yılında Elazığ'da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Elazığ'da tamamladı.

1982 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

1985 yılında Malatya Tarım İl Müdürlüğünde Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanıyla meslek hayatına başladı.

1986 yılında Elazığ Yem Fabrikasında şef olarak görev aldı.

1988 yılında Hilvan Yem Fabrikası müdürlüğüne getirilen TUNÇ, 1992'den itibaren İstanbul Yem Fabrikasında müdür olarak çalışmaya devam etti.

1994-2005 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

Şeker Kurulu üyeliği, Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Ayrıca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunda Koordinatör olarak görev yaptı.

11/10/2013 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

18/10/2017 tarihi itibariyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı olarak göreve getirildi.

09/08/2018 tarihi itibariyle Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak göreve getirildi.

M.Hadi TUNÇ, evli ve 5 çocuk babasıdır.

ç) Mustafa AKSU

1977 yılında Kayseri Develi'de doğdu.

İlk ve Orta öğrenimini Develi'de yaptı.

Lisans eğitimine 1997 yılında ABD de başladı. Marqutte Üniversity ve University of Wisconsin'de Uluslararası İşletme ve Pazarlama bölümlerinde çift anadal da lisans eğitimini (Double Majors) 3,5 yılda başarı ile tamamladı.

Yüksek Lisans Eğitimini Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde ''Enerji Politikalarının Ekonomi ve Siyaset Açısından Uluslararası Yansımaları'' tezi ile tamamladı.

Doktora çalışmasına Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde halen devam etmektedir.

İş Hayatına öğrencilik yıllarında ABD'de 1998 yılında Prime Leather Finishes Co. (Winconsin USA) da Türkiye ve Ortadoğu satış sorumlusu olarak başladı.

2000 yılında ABD'nin en büyük Finans kuruluşlarından North Westen Finanscial Network'da Finansal Danışman ve Yatırım uzmanı olarak görev aldı.

2003 yılında Türkiye'nin ilk 500 Sanayi kuruluşundan biri olan ailesinin şirketi Aksu Group şirketlerinde yönetici oldu.

Siyasi hayatına 2003 yılında AK Parti ile başladı.

AK Parti Ankara İl Başkan yardımcılığı, Ekonomik işler başkanlığı, Çevre ve Enerji komisyonu ile Esnaf Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Sivil Toplum Kuruluşlarında görevler yaptı.

Kayseri İli Yardımlaşma Derneği, Kayseri Gençlik Platformu, Develiler Federasyonunda Yöneticilik ve Kayseri Spor Asbaşkanlığı görevlerinde bulundu.

2008 yılında MÜSİAD üyesi ve 2014 Yılında Yeni Dünya Vakfı Ankara İl istişare kurulu üyesi oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin İlk Bakan yardımcılarından bir olarak 9 Ağustos 2018 tarihinde 2018/86 sayılı karar ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Mustafa Aksu İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

10- Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Gonca Yılmaz BATUR

1970 yılı Konya doğumlu olan Sn. Gonca YILMAZ BATUR, 1988 yılında Ankara Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği eğitimi almıştır. Mezuniyet sonrasında yine Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi (MBA) yüksek lisans eğitimi sırasında asistanlık görevini yürüten Sn. YILMAZ BATUR, 1994 yılında mezun olmuştur.

Mezuniyeti ertesinde 10 yılı aşkın süre Arthur Andersen ve Accenture uluslararası denetim ve danışmanlık firmalarında yöneticilik yaptıktan sonra yaklaşık, 10 yıl Turkcell grubunun birçok kademesinde üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır. Bir dönem EY Yönetim Danışmanlığı firmasında Şirket Ortağı olan Sn. YILMAZ BATUR, 2015 yılından bu yana Grup Satınalma Başkanı olarak Kibar Holding bünyesinde çalışmakta iken, 18 Ağustos 2018 tarihinde T.C. Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.
İyi derece İngilizce bilen Sn. YILMAZ BATUR evli ve iki çocuk annesidir.

b) Sezai UÇARMAK

1964 yılında Ordu-Korgan’da doğdu. İlkokulu Korgan’da, ortaokul/lise öğrenimini Samsun’da 1983 yılında tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Aynı yıl Maliye ve Gümrük Bakanlığında Gümrük Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı Bakanlıkta Gümrük Müfettişi, Gümrük Müsteşarlığında da Gümrük Müfettişi ve Gümrük Başmüfettişi olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulunda ‘‘Gümrük ve Dış Ticaret’’ konularında dersler verdi. 2000-2001 yılları arasında bir yıl süre ile ABD’de ‘‘Gümrük İşlemlerinin Sonradan Kontrolü’’ konusunda incelemelerde bulundu. Haziran/2003-Aralık/2005 tarihleri arasında Gümrükler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Mayıs/2008’e kadar Gümrük Başmüfettişi olarak görev yapan Sezai UÇARMAK belirtilen tarihten Kasım/2011 tarihine kadar Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Kasım/2011 ile Temmuz/2018 tarihleri arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 18.01.2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

İngilizce bilen Sezai UÇARMAK, evli ve 3 çocuk babasıdır.

c) Rıza Tuna TURAGAY

1964 yılında Viyana’da doğan Sn. Rıza Tuna TURAGAY, Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji’nde lise ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, University of Birmingham’da Uluslararası Bankacılık ve Finansman dalında yüksek lisans yapmıştır.

İş hayatına 1987 yılında T.C. Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Sn. TURAGAY, bu kurumda 1997 yılına kadar Uzman, Şube Müdürü, Müsteşar Danışmanı ve Bakan Danışmanı olarak görev yapmıştır.

1997-2000 yılları arasında Ticaret Müşaviri olarak T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nde çalışmıştır. 2000 yılından Nisan 2006 tarihine kadar sırasıyla; T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili, T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Yardımcısı, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Vekili olarak görev almıştır.

Ayrıca, aynı dönemde TED Yönetim Kurulu Üyeliği ve Binicilik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

2006 yılında özel sektöre geçen Sn. TURAGAY, 2019 yılı Ocak ayına kadar BAT Türkiye firmasında Direktörlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği, İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

18.01.2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

İngilizce bilen Sn. TURAGAY evli ve 2 çocuk babasıdır.

11- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Abdullah TANCAN

1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 9 Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988 yılından itibaren Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis, Şahinbey Telefon Müdür Yardımcısı ve Şehitkamil Telefon Müdürü olarak görev yaptı. 1997 yılından itibaren TEDAŞ Gaziantep Müessese Müdürlüğü’nde Planlama Etüt ve Proje, Müşteriler, Müessese Müdürlüğü ve Yönetim Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı görevlerinde bulunduktan sonra, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atandı ve 2016 Ocak ayına kadar bu görevine devam etti. 2016 yılı Ocak ayından itibaren T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevini sürdürmüştür.

23/07/2018 tarihinde, 2018/34 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Bakan Yardımcılığı” görevine atanan Abdullah TANCAN, evli ve 5 çocuk babasıdır.

b) Alparslan BAYRAKTAR

2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurtiçinde ve yurtdışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlayan Alparslan Bayraktar, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’de Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir.

c) Prof. Dr. Şeref KALAYCI

Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletleri’nde Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında, doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde Finans alanında tamamladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Kalaycı, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Dekan Yardımcılığı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği gibi idari ve akademik görevlerde bulundu.

Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu ve Nükleer Teknik Destek A.Ş. Yönetim Kurulu üyesidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kabinesi’nin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in danışmanlığını yürüten Kalaycı, 5 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

12- Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Hamza YERLİKAYA

Aslen Sivaslı olan Hamza Yerlikaya, 3 Haziran 1976'da İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan Yerlikaya, Sakarya Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

17 yaşında büyükler kategorisinde dünya şampiyonu olarak dönemin Dünya Güreş Federasyonu (FILA) tarafından ‘Asrın Güreşçisi’ unvanına layık görülen Hamza Yerlikaya, sporculuk kariyerinde büyükler kategorisinde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazandı.

1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği altın madalyanın ardından 1997 yılında kendisine ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilen Yerlikaya, 2007 yılında spor hayatını noktaladı.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti 23. Dönem Sivas Milletvekili seçilen Hamza Yerlikaya, bu süre zarfı boyunca Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Müşavirliği, TBMM Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Komisyon üyeliği görevlerini de ifa etti. Milletvekilliği görevinin ardından 2012 yılında Güreş Federasyonu Başkanı seçilen Yerlikaya, 3 yıllık başkanlık süresinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görevine başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

b) Sinan AKSU

1980 yılında Ankara'da doğan Sinan AKSU aslen Erzincanlıdır. Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesini bitiren Aksu, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur.

2003 yılında kamudaki meslek hayatına TBMM'de başlayan Aksu, sırasıyla Milletvekili Danışmanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı, Başbakan Müşavirliği ve 20 Şubat 2014 tarihinden itibaren Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür.30 Mart 2015 tarihinde GSB Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü olarak atanan Aksu 20.07.2018 tarihine kadar bu görevde bulunmuştur. Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü görevini yürütürken gençliğin hizmetindeki projelerde yer alan Aksu, 2016 yılında düzenlenen 1.Hizmetkar Liderlik Zirvesinde yılın hizmetkar bürokratı seçilmiştir.20.07.2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 2016 yılında yapılan Olağan Genel Kurulunda Denetleme Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

Kamu yararına birçok vakıf ve dernekte mütevelli heyeti başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği yapan Aksu evli ve iki çocuk babasıdır.

c) İhsan Selim BAYDAŞ

1981 yılında Malatya’da doğdu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 2003 yılında mezun oldu.

2005 yılında açılan Kaymakamlık sınavını kazanarak Ağustos 2006 tarihinde ÇOMܒden mezun ilk kaymakam olarak Yozgat Kaymakam Adaylığı ile Mülki İdare Amirliğine başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri Florida Eyaletinin Orlando kentinde bulunan University Of Central Florida’da 1 yıl süreyle dil eğitimi ve “Kriz Yönetiminde Liderlik, Koordinasyon ve İletişim” alanında çalışmalarda bulundu.

93. Dönem Kaymakamlık kursunu ikincilikle tamamlayarak göreve başladığı Çeltikçi Kaymakamlığında, eş zamanlı olarak Burdur Vali Yardımcılığına vekalet etti.

Atandığı Beytüşşebap Kaymakamlığı sırasında çalışmaları nedeniyle Türk İdareciler Derneği tarafından 2012 yılı “Yılın İdarecisi” seçilerek “Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ödülüne” layık görüldü.

2013-2014 yıllarında Elazığ Vali Yardımcılığı, 2014-2017 yılları arasında Rize Güneysu Kaymakamlığı görevinde bulundu.

2017-2018 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü ve Daire Başkan vekilliği yapan Baydaş, 02.11.2018 tarihinde Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığına atanmış olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ç) Halis Yunus ERSÖZ

1968 yılında Karabük’te doğdu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olan Ersöz, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Mesleki kariyerine 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Siyaset ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak başlayıp sırasıyla, 2000 yılında Dr. Araştırma Görevlisi, 2005 yılında Doçent ve 2010 yılında da Profesör oldu.

1997-1998 yıllarında Cornell Üniversitesi, Endüstri ve Çalışma İlişkileri Okulunda misafir araştırmacı olarak bulundu.

2009-2011 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ve 2011-2013 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 2013-2015 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanlığı, 2015-2019 yılları arasında aynı üniversitede Rektör yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Yayımlanan 8 kitabı ve 50’nin üzerinde ulusal ve uluslar arası hakemli dergilerdeki makaleleri ile bildirileri vardır.

3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmış olan Sayın Ersöz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

13- Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Prof. Dr. Sabahattin AYDIN

1959 yılında Bolu-Göynük’te doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da Şair Nedim İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu.

1985-1987 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Gümüşhane Sağlık Eğitim Merkezi’nde pratisyen hekim olarak görev yaptı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlayarak 1992 yılında üroloji uzmanı oldu.

1992-1994 yıllarında Sakarya’da Geyve Devlet Hastanesi’nde uzman doktor olarak çalıştı. 1994 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı. 1996 yılında doçent, 2003 yılında profesör oldu. Başhekim Yardımcılığı, Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca 1998 yılında başladığı doktora çalışmalarını tamamlayarak 2003 yılında klinik mikrobiyoloji dalında bilim doktoru unvanı aldı.

2001-2002 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. 2003 – 2010 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. 2006-2009 yıllarında Dünya Sağlık Örgütü İcra Kurulu üyesi olarak ülkemizi temsil etti.

2010 yılından itibaren İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü olarak görev yaparken, 18.11.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.

b) Prof. Dr. Emine ALP MEŞE

13 Kasım 1973 tarihinde Kayseri’de doğdu. İlk orta ve Lise eğitimlerini Kırşehir ve Adana’da tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ‘nda tamamlayarak Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı oldu.

Erciyes Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör kadrolarında görev yaptı. 2004-2010 yılları arasında Hollanda Nijmegen Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Medikal Mikrobiyoloji Bölümünde İnfeksiyon Kontrolü alanında doktora yaptı. Erciyes Üniversitesi’nde Enfeksiyon Kontrol Kurul Başkanlığı, Başhekim Yardımcılığı, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) Hastane Enfeksiyonları Çalışma Grubu Sekreterliği ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD) Sepsis Grup Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Evli ve iki çocuk annesi olan Meşe’nin Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Hastane Enfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD), Viral Hepatitle Savaşım Derneği , Cerrahi ve Dahili Bilimler Yoğun Bakım Derneği üyelikleri bulunmaktadır.

c) Dr. Şuayip BİRİNCİ

1973 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon illerinde tamamladı. 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Rize’de meslek hayatına başladı ve 2001 yılına kadar Sağlık Ocağı, 112 Acil ve Rize Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. 2001 yılında İstanbul'da çeşitli kamu kuruluşlarında hekimlik yaptı. 2005 ve 2009 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 2009 ve 2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Kasım 2012 tarihinde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri olarak göreve başladı. Mayıs 2014 tarihinden beri Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Birinci, Ağustos 2018 itibariyle Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Birinci, 2010 yılında Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını, 2013 yılında Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. 2013 yılında başladığı Sağlık Kurumları Yönetimi doktora programına halen devam etmektedir.

Sağlık teknolojileri, sağlık bilişimi, iletişim teknolojileri, sağlık yönetimi ve bilişimle yönetme konularında çalışmaları olan Birinci, bölgesel ve ulusal bazda çok sayıda kamu e-sağlık projesi (e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Teletıp Sistemi, Mekansal İş Zekası Uygulaması, Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler Projesi, Entegre Kurumsal İşlem Merkezi vb...) kurgulamış ve başarıyla hizmete alınmasına liderlik etmiştir.

ç) Halil ELDEMİR

1973 yılında Ankara’da doğdu. 1984 yılında ilkokulu, 1990 yılında Bursa İmam Hatip Lisesini tamamladı.Aynı yıl başladığı, Selçuk Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden 1994 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Vatani görevini, kısa dönem erbaş olarak, Diyarbakır 8.Anajet Üs Komutanlığında tamamlayarak 30.11.1995 tarihinde terhis oldu.

1996-2015 yılları arasında, iş hayatına ve mesleki çalışmalarına özel sektörde ortağı olduğu şirketlerde devam etti. 1998-2002 yılları arasında İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulunda iki dönem yöneticilik görevlerine seçildi. TBMM 25.Dönem ve 26.Dönem Milletvekilliği seçimlerinde, Ak Parti Bilecik Milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği görevi süresince TBMM Ak Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve KİT Komisyonu Başkanlık Divanı Üyesi olarak görev yapmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bakan Müşaviri görevini ifa ederken, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2.Ağustos.2018 tarih, 2018/60 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

14- İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Muhterem İNCE

Muhterem İnce, 30 Ağustos 1970 tarihinde Çanakkale'de doğdu.

İlk, orta ve lise (İHL) öğrenimini Balıkesir İli’nin Edremit ilçesinde yaptı. 1993 yılında İstanbul üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 2000 yılında Kırıkkale Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Sırasıyla 1994 ile 1997 yılları arasında Edirne Valiliği Kaymakam Adayı, 1997 ile 2000 yılları arasında Kırıkkale-Sulakyurt Kaymakamlığı, 2000 ile 2002 yılları arasında Adıyaman-Samsat Kaymakamlığı, 2002 ile 2005 yılları arasında Erzurum-Narman Kaymakamlığı, 2005 ile 2009 yılları arasında Çanakkale-Eceabat Kaymakamlığı, 2009 ile 2011 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürlüğü, 2011 ile 2013 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 23 Temmuz 2013 ile 02 Ağustos 2013 tarihleri arasında Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, 2013 ile 2016 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Artvin Valiliği görevine, 7 Eylül 2016 tarih ve 9158 sayılı kararname ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanmıştır.

07 Ağustos 2018 tarihine kadar Müsteşarlık görevini sürdüren İnce, 8 Ağustos 2018 tarihli ve 30503 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Muhterem İnce İngilizce bilmektedir.

b) Mehmet ERSOY

Mehmet Ersoy 26.04.1964 tarihinde Sinop-Boyabat'ta doğdu. İlk, orta, lise eğitimini aynı ilçede tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversite'si Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1987 yılında Kastamonu Kaymakam Adayı olarak Mülki idare amirliği mesleğine kabul edildi. Kaymakam Adaylığı döneminde bir yıl süreyle İngiltere'de dil ve mesleki eğitim aldı.

Sırasıyla İzmir-Kemalpaşa Kaymakam Vekilliği, Balıkesir-İvrindi, Konya-Çeltik, Tunceli-Nazımiye Kaymakamlıkları, Mardin Vali Yardımcılığı, Denizli-Buldan, Adana-Kozan, İstanbul-Çatalca ve Sarıyer Kaymakamlıkları görevlerinde bulundu. Buldan Kaymakamı iken Düzce Depremi nedeniyle üç ay süreyle Bolu Vali Yardımcılığında görevlendirildi.

22 Aralık 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Sarıyer Kaymakamlığı'ndan Yalova Valiliği'ne atandı.

02 Ocak 2010 tarihinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı olarak (AFAD) görevlendirildi.

12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti Sinop Milletvekili Seçildi. Milletvekilliği döneminde Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı, TBMM İçişleri Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, PAP Ve KEİPA Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 24. Dönem İkinci Yasama yılında ise İçişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı.

18.03.2016 Tarihli Üçlü Kararname ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı.

21.06.2017 Tarihli Üçlü Kararname ile İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, 07.08.2018 Tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararıyla da ikinci kez İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanan Mehmet Ersoy, evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

c) İsmail ÇATAKLI

1974 yılında Çankırı/Yapraklı’da doğdu.1996 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Siyaset Bilimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı.

1996 yılında Çankırı Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Afyon-Çobanlar Kaymakam Vekili (1998), sırasıyla Nevşehir-Acıgöl (2000-2001), Bingöl-Kiğı (2001-2003), Diyarbakır-Çermik (2003-2005) ve Sivas-Şarkışla (2005-2009) Kaymakamı olarak görev yaptı.

2009 yılında Mülkiye Müfettişi, 2010 yılında Mülkiye Başmüfettişi oldu. 27.02.2014 tarihinde Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

1 Haziran 2016 tarihinde Kilis Valisi olarak atandı. 28.06.2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atandı.

07.08.2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.

İngilizce bilen ÇATAKLI, evli ve iki çocuk babasıdır.

ç) Prof. Dr. Tayyip Sabri ERDİL

1962 yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. İlköğrenimini Dernekpazarı’nda, Orta ve lise öğrenimini Rize’de, Yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Bölümünde, Yüksek lisans ve doktora öğrenimini Mܒde, doktora üstü çalışmalarını “London City University, Business School” da uluslararası rekabet alanında yaptı.

Üniversite yıllarında başladığı iş hayatına basın sektörü, dış ticaret, endüstri ve eğitim sektörlerinde çeşitli düzeylerde yöneticilik ve danışmanlık yaparak devam etmiştir. (1977-2011)

Erdil Eğitim Kurumları “Erdil Koleji” kurucusu ve ortaklığı görevinde bulunmuştur. (1997-2014)

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde araştırma görevlisi, Dr. Öğretim görevlisi, Yrd. Doç. , Doçent ve Profesör olarak kısmi ve tam zamanlı çalışmıştır. (1987- )

T. C. Çalışma Bakanlığı Bakan Danışmanlığı (2016-17), T.C. İçişleri Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Müsteşar Yardımcılığı (2017 - 2018) ve 07.08.2018 Tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararıyla İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil çeşitli dernek, vakıf ve sosyal kurumlara üyedir.

Evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

15- Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Sedat Önal


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümünde Lisans

1989 – 1990 Aday Meslek Memuru, Personel Dairesi, T.C. Dışişleri Bakanlığı

1990 – 1991 Aday Meslek Memuru, İstihbarat ve Araştırma Genel Müdür Yardımcılığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı

1991 – 1993 Ataşe, Üçüncü Katip, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği / Kuveyt

1993 – 1997 Muavin Konsolos, T.C. Münster Başkonsolosluğu/ Almanya

1997 – 1998 İkinci Katip, Yurtdışında Yaşayan Türkler Genel Müdür Yardımcılığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı

1998 – 1998 İkinci Katip, İkili Kültürel İşler Genel Müdür Yardımcılığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı

1998 – 2002 Muavin Konsolos/Konsolos, T.C. New York Başkonsolosluğu/ A.B.D.

2002 – 2005 Müsteşar ve Misyon Şefi Yardımcısı, T.C. Tahran Büyükelçiliği / İran

2005 – 2007 Daire Başkanı, Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı

2007 – 2009 Başkonsolos, T.C. Viyana Başkonsolosluğu / Avusturya

2009 – 2012 Elçi, Ortadoğu Genel Müdür Yardımcısı, T.C. Dışişleri Bakanlığı

2012 – 2016 Büyükelçi, T.C. Amman Büyükelçiliği, Ürdün

2016 – 2016 Büyükelçi, İkili Siyasi İşler Genel Müdürü (Kuzey Afrika-Ortadoğu)T.C. Dışişleri Bakanlığı

2016 – 2018 Büyükelçi, İkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı (Kuzey Afrika-Ortadoğu ve Asya-Pasifik), T.C. Dışişleri Bakanlığı

07.08.2018- T.C. Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı. Bakan Yardımcısı Önal İngilizce bilmektedir.

b) Faruk Kaymakcı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı

Faruk Kaymakcı, 21 Mart 1968 tarihinde Tosya’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Tosya’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1988 yılında mezun olmuştur.

Devlet bursuyla 1989-1992 yılları arasında Fransa’da Strasburg Üniversitesi’nde AB araştırmaları ve İngiltere’de London School of Economics’te AB Ekonomi Yüksek Lisansı yapmıştır. Kaymakcı ayrıca, Avrupa Komisyonu bursuyla 1999-2000 yılları arasında öğrenim gördüğü Avrupa Koleji’nde (College of Europe-Brugge) AB Politikaları Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Kaymakcı, merkezde Balkanlar (1994-95), Çok Taraflı Ekonomik Kuruluşlar (1995-96), Siyaset Planlama (2002-03) ve AB (2008) Genel Müdürlüklerinde görev yapmıştır.

2008-11 yılları arasında Devlet Bakanı/AB Bakanı ve Başmüzakereci’nin Dışişleri Özel Müşaviri olarak çalışmış; Eylül 2009’dan itibaren buna ilaveten, AB Genel Sekreterliği/Devlet/AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Yurtdışında Trablus Büyükelçiliği (1997-99), NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilciliği (2004-05) ve üç kez Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde (1999-02, 2005-08, 2017-18) görev alan Kaymakcı, 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin Basra Başkonsolosu, Ekim 2013 – Ocak 2017 tarihleri arasında da Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Şubat 2017’de AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine getirilen Büyükelçi Kaymakcı, 7 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmış; aynı tarihte AB Başkanlığı görevini de üstlenmiştir.

2004 yılında Afganistan’da NATO Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen Büyükelçi Kaymakcı, Avrupa Koleji Yılın Mezunları Ödülüne 2007 yılında önerilen üç Kolej mezunundan biri olmuştur.

Büyükelçi Kaymakcı, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

c) Yavuz Selim Kıran


Doğum tarihi: 1 Ocak 1985. Doğum Yeri: Ünye, Ordu, Türkiye. Medeni Durumu: Evli, 1 çocuk babası.

Göreve başlama tarihi : 7 Ağustos 2018.

Bildiği yabancı diller: İngilizce.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Önceki Görevleri:

Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı

Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) Yönetim Kurulu Üyeliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Danışmanlığı

Avrupa Birliği Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreterlik Müşavirliği

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

16- Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcıları

a) Selim Dursun

DOĞUM YERİ: İstanbul

DOĞUM TARİHİ: 1957

ÖĞRENİM: İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği

ÖNCEKİ GÖREVİ: 1980-2002 yılları arasında Makine Mühendisi olarak özel sektörde çalışmış ve yöneticilik yapmıştır. 2003-2005 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, 2005-2011 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, 2006-2009 yılları arasında TÜDEMSAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2011-2012 yılları arasında TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2012-2015 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerini yürütmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 25. ve 26. Dönem Sivas Milletvekilliği yapmıştır. Aynı zamanda TBMM Peru Dostluk Grubu Başkanlığı ile Ak Parti Ankara 1. Bölge Koordinatörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Sivil Toplum Kuruluşlarında Başkan, Yönetici ve Üye olarak çeşitli sosyal görevlerde bulunmuştur. 2004-2007 yılları arasında Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yılları arasında Ulaştırma Spor Kulübü Dernek Başkanlığı ile 2011-2012 yılları arasında Sivas Demirspor Kulübü Başkanlığı yapmıştır.

MEDENİ DURUM: Evli - 4 çocuk babası

b) Ömer Fatih Sayan

DOĞUM YERİ: İstanbul

DOĞUM TARİHİ: 10.06.1977

ÖĞRENİM: İstanbul Üniversitesi,Mühendislik Fakültesi, Elektronik Mühendisliği. Bahçeşehir Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü. Oxford Üniversitesi St Antony’s School Diplomasi Eğitimi

YÜKSEK LİSANS: Münih Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği. İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyomedikal Mühendisliği

DOKTORA: İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyomedikal Mühendisliği

ÖNCEKİ GÖREVİ: 1995 yılında iş hayatına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde atılan Sayan, üniversite eğitiminin ardından ise Türkiye, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sektörle ilgili özel şirketlerde çip üretimi, cep telefonu dizaynı ve AR-GE alanlarında çalıştı.

Silikon Vadisi İnsiyatifinde görev alarak girişimcilik konusunda çalışmalarda bulunan Sayan, Türkiye ve Almanya’da çeşitli üniversitelerde Bilişim Hukuku ve Bilişimde Yeni Trendler konularında dersler verdi. Ömer Fatih Sayan’ın, araştırma konularıyla ilgili çeşitli konferanslar ve bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makaleleri bulunuyor. 2007-2014 tarihleri arasında Başbakanlık Müşavirliği ve Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu.

YABANCI DİL: İngilizce, Almanca, Fransızca

MEDENİ DURUM: Evli - 3 çocuk babası

c) Enver İskurt

DOĞUM YERİ: Trabzon

DOĞUM TARİHİ: 1966

ÖĞRENİM: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Bölümü

ÖNCEKİ GÖREVİ: 1990 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü Van 11. Bölge Müdürlüğü’nde Etüt Ekip Mühendisi olarak göreve başlayan İskurt, bölgelerde sırasıyla kontrol mühendisi, kontrol şefi ve başmühendis olarak görev yaptı. Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Otoyollar Köprüler Şubesi Müdürü ve Otoyollar Daire Başkanı (İşletmeler Daire Başkanı) görevlerini başarı ile yürüttükten sonra Teftiş Kurulu Daire Başkanı görevini üstlendi.

MEDENİ DURUM: Evli - 2 çocuk babası


 

SGK Rehberi
Bu haber 566 kez okundu.
04 Aralık - 00:48
Bakan Dönmez: Maaşları asgari ücretin iki katı olarak belirledik
04 Aralık - 00:43
Kovid-19 testinin pozitif çıktığını öğrenen genç cinnet getirdi
03 Aralık - 23:50
Bağ evinde canlı müzikli eğlenceye 44 bin 100 lira ceza