SGK Rehberi
Taşeron

Gürer 'Belediye şirket işçisinin hakkını vermediniz'

6 Kasım 2020 Cuma 13:38
Gürer 'Belediye şirket işçisinin hakkını vermediniz'
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: 'Belediye şirket işçisinin hakkını vermediniz'

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: 'Belediye şirket işçisinin hakkını vermediniz'

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclis Genel Kurulunda konuştu. Taşerondan belediye şirketlerine geçen işçilerin haklarını alamadığını, yine bir çok kamu kurum ve kuruluşunda yine çalışanların taşeron kaldığını söyledi.

Üniversiteli işçilere de değinen Gürer beş yıldır özlük hakları ile ilgili düzenlemenin yapılmadığını söyledi.

KAPAT [X]

Gürer Meclis Genel Kurulu'nda şöyle konuştu;

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin getirdiği bu kanun teklifi işçilerin emekliliğe erişimini zorlaştıran, kıdem tazminatını sınırlayan düzenlemeler içermektedir. 25 yaş altında ve 50 yaş üzerinde işçilerin belirli süreli sözleşmelerle mağdur edilmesinin yolu açılmaktadır, iş güvencesine darbe vurulmaktadır. 10 milyon kişiyi ilgilendiren bu kanun teklifi ne yazık ki 3 konfederasyonla da görüşmeden, işçilerin, emekçilerin bu konuyla ilgili değerlendirmesi alınmadan milletvekilleri tarafından Meclis gündemine getirilmiştir.

'YENİ KANUN TEKLİFİ HAK GASPIDIR'

Esasında, bu kanun teklifleri mutlaka çekilmelidir, yapılan işlem emek gasbıdır, hak gasbıdır, emekçi düşmanlığıdır. Ülkemizde bugüne kadar kazanılmış olan işçi hakları Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde tek tek budanmaktadır. 2006 yılında emeklilikte yaş 65'e kademeli olarak çıkarılırken aylık bağlama oranıyla da emekli maaşlarının aşağı doğru düşmesinin yolu açılmıştır. Daha sonra, çıkarılan iş güvenliğiyle ilgili düzenleme ne yazık ki sürekli ertelenerek uygulanmamış, Türkiye Avrupa'da iş cinayetlerinde ilk sırada yer alan ülke durumuna getirilmiştir. İşçilerin sorunlarına çözüm üretmek yerine onların haklarını gasbeden düzenlemelerin bu Mecliste geçmesini açıkçası içime sindiremiyorum.

'ASGARİ ÜCRETİ VERGİ DIŞI BIRAKALIM'

Milletvekili arkadaşlara söyleyeceklerim var: Gelin, asgari ücreti vergi dışı bırakalım. Pandemi döneminde evine ekmek götüremeyecek kadar mağdur olan kesimlerin sorunlarını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapalım. İşsizliğin ortadan kaldırılması için yapılacak düzenlemelere gelin destek verelim.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Değerli arkadaşlar, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti giderilsin diye kanun teklifleri verdik, reddettiniz. Bunların düzenlemesini getirip bu mağduriyeti ortadan kaldırma yerine şimdi de yaşa takılan emekliye prim nedeniyle "Hiç emekli olmadan öl." diyorsunuz. Böyle bir haksızlığı, adaletsizliği içinize nasıl sindiriyorsunuz?

Bu milletvekili arkadaşlarımız vermiş oldukları bu önergelerle kanun teklifi gerçekleşirse ah alacaklar. Yani kul hakkına gasbetmenin ne âlemi var; kazanılmış bir hak. İşçilerin haklarını ortadan kaldırıp sonra da "Ekonomi şahlanıyor, işler iyi gidiyor." diye masal anlatmayı kimseye inandıramazsınız.

"Çırak ve stajyerlerin yaşlılık sigortası işe başladığı gün başlasın." dedik, kanun teklifi verdik, reddettiniz. Bu kez onların emekli olmasının önünü de kesiyorsunuz. Aylık bağlama oranıyla, işçilerin yaşadığı mağduriyetleri gelin birlikte ortadan kaldıralım.

'BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİSİNİN HAKKINI VERMEDİNİZ'

"Taşeron yasası" diye bir ucube düzenleme, kararname çıkardınız. Bu kararnamede "Asıl işi yapan tüm işçilere kadro vereceğiz." dediniz ancak belediyede çalışanlarını, belediye şirketlerini aldınız; iki yıldır bunların haklarını vermeden orada çalıştırıyorsunuz. Asıl işi yapmalarına rağmen asıl kadroyu vermiyorsunuz.

TAŞERONDA KADRO DIŞI KALANLAR

Karayollarında, Demiryollarında, PTT'de çalışan, bakanlıkta olan binlerce işçi ne yazık ki taşeron firmalarda kaldı, haklarını vermediniz. Keza, bugün için taşeron firmada çalışan ile KİT'tekilerin de hakları verilmedi. Her yıl Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanıyor. "KİT'te çalışanların, taşeron firmada olanların kadroları verilsin." deniliyor ancak ne yazık ki uygulamada bu da gerçekleşmedi. Üniversiteli işçilerin beş yıldır özlük haklarıyla ilgili yapılması gereken düzenleme gerçekleştirilmedi.

Meclise çağrımdır; bu kanun tekliflerini geriye çekin

Ne istiyorsunuz emekçilerden? Sürekli işçilerin haklarını budamakla, onların kazanımlarını elinden almakla nereye varacaksınız? Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarları döneminde işçilere verilmiş hakların size yarattığı zarar ne? Yani, çalışan insanın, emeğini veren insanın zaten geliri ne ki? Verdiğiniz açlık sınırının altında bir asgari ücretle yaşamlarını zor idame ettiren insanların emeklilikle ilgili, kıdemle ilgili, ihbarla ilgili, geleceklerini güvence altına alan düzenlemelerini gasp ederek nereye varacaksınız? Gelin bundan vazgeçin. Meclise çağrımdır; bu kanun tekliflerini geriye çekin. Kıdem tazminatını ortadan kaldıran, ihbarı ortadan kaldıran, iş güvencesini ortadan kaldıran, esnek çalışmanın yolunu açan, emeği sömüren anlayış hiç kimseye fayda sağlamaz.

Burada oturan milletvekillerinin çoğunun ya babası ya annesi işçidir. O günleri düşünün. Bu koltuklara erişince, o insanların dünde yaşadıklarını nasıl unuttunuz? Kıdemi, ihbarı, iş güvencesini, bunların yaşadıkları acıları sahiplenmek yerine niye yok etmeye uğraşıyorsunuz? Gelin, bu yanlıştan dönün ve kanun teklifinin bu maddesini geriye çekin diyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı

SGK Rehberi
Bu haber 1,121 kez okundu.
14 Haziran - 09:18
14 ilde kura ile 225 işçi alınacak!
08 Haziran - 14:46
Kadro alan taşeron 3 tutanakta işten çıkarılır mı?
07 Haziran - 07:56
Yüz binlerce kamu işçisi için ücret heyecanı!