SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Geriye doğru prim günü satın alabilir miyim?

23 Ekim 2020 Cuma 09:47
Geriye doğru prim günü satın alabilir miyim?
Geriye doğru prim günü satın alabilir miyim?

Soru: Geriye dönük prim günü alma ihtimalim var mı? Askerlik borçlanması yapsam ne gibi faydası olur? l Murat ARCAKLIOĞLU

Cevap: Geriye doğru borçlanarak prim günü kazanma usulü yok. Ancak askerliğinizi her zaman borçlanabilirsiniz. Askerlik borçlanmasının faydası askerlik ve sigorta başlangıç tarihine göre değişir. Sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan askerliğin borçlanılması, askerlik süresine bağlı olarak, emeklilik için aranan yaşı ve prim gün sayısını düşürebilmektedir.

Ancak sigorta başlangıç tarihinden sonra yapılan askerliğin borçlanılması emekli olma şartlarını değiştirmez, sadece prim gün sayısını artırır. Askerlik ve sigorta başlangıç tarihiniz ile askerlik sürenizi ve prim ödeme gün sayınızı bildirmeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

4 ay askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz

KAPAT [X]

Soru: 8 Ekim 1972 doğumluyum. İlk SSK başlangıcım çıraklıktan 4 Ocak 1988’dir. Ama yanında çalıştığım esnaf prim yatırmadı. Askerden sonra 13 Mart 1996’da ikinci kez SSK’lı oldum ve 7500 gün civarında prim ödemem oldu. 1) Çırak sigortam başlangıç sayılıyor mu? Yoksa asker sonrası sigortam mı başlangıç sayılıyor? 2) Ne zaman emekli olabilirim? l Aydoğdu LEVENT

Cevap: 1) Çırak sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor.

2) Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte, askerlik sürenizin 4 ayını borçlanmanız halinde 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Posta
Bu haber 185 kez okundu.
17 Ocak - 14:11
Memurun alacağını çekle tahsil etmesi sorun olur mu?
14 Ocak - 15:42
Kısa Çalışma Ödeneği alan işçi işten çıkarsa işsizlik maaşı alabilir mi?
11 Ocak - 22:17
Kadınlar nasıl erken emekli olabilir?