SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Emekli aylığı çalıştıkça düşer mi?

18 Ekim 2020 Pazar 10:33
Emekli aylığı çalıştıkça düşer mi?

3 ÖRNEK KİŞİ İLE DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARI
Ahmet, Mehmet ve Hüseyin bey 3 arkadaşlar
ve bu üç arkadaş asgari ücretli olarak SSK’lı çalışıyorlar, bu 3 arkadaş üzerinden emekli maaş örneklerimizi inceleyelim.

Ahmet Bey 1999 yılında prim ödemelerini sonlandırıp köyüne yerleşip yaşını tamamlamayı beklemiş ve 2020 yılı Kasım ayında yaşını tamamlayınca emekli olacak. Sadece 3600 günü var ve emekli olduğunda aylığı 2.700 lira olur.

Mehmet Bey de üniversite sınavına hazırlanan kızının masraflarını karşılamak için yaşının dolmasını beklerken “çalışayım daha çok aylığım olsun” demiş ve 2008 yılı Eylül ayı sonuna kadar çalışmış ve 6750 güne sahip olmuş, fakat prim ödedikçe emekli aylıkları düşmüş ve sonunda 1.950 lira aylık bağlanmış.Hüseyin Bey ise çocukları daha liseye hazırlandığından 1 Ekim 2008 gününden sonraki yeni sistemde de çalışmaya devam etmiş ve 7900 gün sayısı ile emekli olmuş ve 2008 yılı Ekim ayından sonra çalışması olduğu için emekli aylığı düşmüş ve aylığı 1350 lira olmuş.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere asgari ücretle çalışan bu 3 arkadaşın çalışmaları devam ettikçe gün sayıları arttı ama bağlanan emekli aylıkları düştü. Yazımın başında da belirttiğim gibi tuhaf ama gerçek bir sistem.

DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA ÇÖZÜM ÖNERİMİZ
Düşük bağlanan emekli aylıklarını birkaç sistem değişikliği ile düzeltme imkânı vardır. Öncelikle daha uzun süre prim ödeyenler veya çalışanlara daha yüksek aylık bağlama oranı getirilmesi ayrıca alt sınır aylığın tekrar eski oranına (%70) yükseltilmesi ile gelişim hızının %30’dan %100’e çıkartılmasıyla çözülür.

ÇALIŞTIKÇA AYLIĞI DÜŞMEYENLER
Bir de çalıştıkça aylığı düşmeyenler var bu grupta olanlar şanslı olan kişilerdir. 2008 sonrasında yapılan düzenleme ile çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı düştüğünden çalışanların alacağı emekli aylığı azalıyor. Bu durum tüm çalışanlar için geçerli değil. Yüksek maaş alıp sigorta bildirimini asgari ücretin 3 katından fazla bildirenlerin düşmez ayrıca primlerini tavandan yapanlar emekliliği gelse de çalışmaya devam edebilir ve her ay emekli maaşı 25 lira artar.

Milli Gazete
Bu haber 445 kez okundu.
17 Ocak - 14:11
Memurun alacağını çekle tahsil etmesi sorun olur mu?
14 Ocak - 15:42
Kısa Çalışma Ödeneği alan işçi işten çıkarsa işsizlik maaşı alabilir mi?
11 Ocak - 22:17
Kadınlar nasıl erken emekli olabilir?