SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Emzirme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir?

18 Eylül 2020 Cuma 15:00
Emzirme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir?
Emzirme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir? Sorusunun yanıtı milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Çocuk sahibi olan anneleri yakından ilgilendiren ve gündemde sıkça araştırılan konular arasında emzirme yardımı yer alıyor. Süt parası olarak da adlandırılan emzirme yardımı başvurusu nereye yapılır? Ödemeler hangi bankadan alınır? Çocuklu ailelere ekonomik açıdan yardım etmek için sağlanan süt parası yardımı ile ilgili tüm merak edilenleri haberimizde derledik.

İş Kanununda "emzirme ödeneği" olarak isimlendirilen süt parası, emzirme yardımı hakkındaki bilgiler oldukça merak ediliyor. Yeni doğum yapan sigortalı anneler ve eşleri çalışmayan sigortalı babalar süt parası için başvuruda bulunabilir. Peki Emzirme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir? Emzirme yardımı başvurusu nereye yapılır? Onaylanan başvurularda emzirme yardımı ödemeleri hangi bankadan alınır? İşte süt parası ile ilgili detaylar…

SÜT PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

4A sigortalı annelerin ya da eşleri çalışmayan babaların normal şartlarda süt parası desteği için başvuruda bulunmasına gerek kalmaz. Doğumun hemen ardından hastane tarafından; bebeğin ve ebeveynlerin bilgileri SGK sistemine aktarılır. Ebeveynlerin banka hesabının olması durumunda süt parası bu hesaba; aksi durumlarda ise PTT'ye aktarılır. 4B sigortalı annelerin ya da eşleri çalışmayan babaların süt parası yardımında faydalanması için ikamet ettikleri il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurularını iletmeleri gerekir. Başvuru sırasında kişileri yanında; süt parası başvuru dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi evrakların olması şarttır.

Süt parası desteği T.C. vatandaşı olan tüm kadınlara verilir.

• Kadınların emzirme desteğinden yararlanmak için kendisinin ya da eşinin 4A ve 4B kapsamında sigortalı olması yeterlidir.

KAPAT [X]

• Emzirme ödeneği başvurusundan önce bebeklerin kimliğinin çıkarılması şarttır.

• 2015 yılından sonra dünyaya gelen bebeklerin hayatta olması gerekir. Bu bebekler için 5 yaşını tamamlamadan süt parası yardımı alınabilmesi söz konusudur.

• 4A ve 4B sigorta kolunda olanların; doğumun tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primlerinin yatırılmış olması ve SGK'ya herhangi bir prim borcunun olmaması gerekir.

Süt Parası Ne Zaman Ödenir? Süt Parası Nereye Yatırılır?

Süt parası desteği başvurunun onaylanmasından sonraki takip eden ayın 8-14 günleri arasında yatırılır. Bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içinde süt parası ödeneği için başvuruda bulunabilir. Her bebek için yalnızca tek sefer ödenen süt parası, SGK üzerinden tanımlanan banka hesapları aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılır. Annenin Ziraat Bankası hesabı varsa; süt parası direkt olarak bu hesaba aktarılır. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar için ise alternatif ikamet adresine en yakın yerdeki PTT şubesidir. Aynı zamanda SGK üzerinden Halk Bank, Vakıfbank ve Akbank hesaplarından birini tanımlayarak da ödenek alınabilir.

Süt Parası Ne Kadardır?

Emzirme ödeneği, 2020 yılında asgari ücrete yapılan zam ile birlikte artış göstermiştir. Sadece 1 ay alınabilen süt parası 2020 yılı içerisinde 202 TL olarak belirlenmiştir. Vatandaşlar hak kazandıkları süt parası ödeneklerini 5 yıl içinde belirlenen banka ya da PTT'lerden alabilirler.

SGK Rehberi
Bu haber 292 kez okundu.
17 Ocak - 14:11
Memurun alacağını çekle tahsil etmesi sorun olur mu?
14 Ocak - 15:42
Kısa Çalışma Ödeneği alan işçi işten çıkarsa işsizlik maaşı alabilir mi?
11 Ocak - 22:17
Kadınlar nasıl erken emekli olabilir?