SGK Rehberi
Alt Manşet

Bakanlık açıkladı: Bölge bölge yeni virüs rakamları!

15 Temmuz 2020 Çarşamba 12:26
Bakanlık açıkladı: Bölge bölge yeni virüs rakamları!
Bakanlık açıkladı: Bölge bölge yeni virüs rakamları!

Sağlık Bakanı bölge bölge açıkladı! Corona virüs vaka sayıları...

Gelen bir son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin son 24 saatlik corona virüs tablosunu açıkladı.Türkiye'de son 24 saatte 992 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 20 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 214 bin 993, can kaybı 5 bin 402 oldu. Türkiye'de son 24 saatte yeni vaka sayılarını Sağlık Bakanlığı bölge bölge açıkladı.

BÖLGE BÖLGE RAKAMLAR BELLİ OLDU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, bugün 43 bin 231 test yapıldı, 992 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 20 hasta vefat etti, 1049 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 4 milyon 65 bin 178, vaka sayısı 214 bin 993, vefat sayısı 5 bin 402 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1204, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 396, toplam iyileşen hasta sayısı 196 bin 720 oldu.

Bakan Koca'nın değerlendirmesi
Bakan Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Tekrar 1000'in altındayız. 33 gün sonra ilk kez. 11 Haziran'da 987 olan yeni vaka sayısı ertesi gün 1195'e çıkmıştı. Şu an yarını bilmiyoruz. Şimdi alacağımız tedbirlerin sonucunu ortalama 7 gün sonra göreceğimizi biliyoruz. Bugünü tekrar aramayalım." Öte yandan Sağlım Bakanlığı bölge bölge yeni vaka sayıları açıkladı. İşte detaylar...

KAPAT [X]

DOĞU KARADENİZ
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Doğu Karadeniz'de 13 yeni vaka görüldü.

BATI MARMARA
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Batı Marmara'da 8 yeni vaka görüldü

KUZEYDOĞU ANADOLU
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Kuzeydoğu Anadolu'da 28 yeni vaka görüldü.

BATI KARADENİZ
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Batı Karadeniz'de 31 yeni vaka görüldü.

ORTADOĞU ANADOLU
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Ortadoğu Anadolu'da 38 yeni vaka görüldü.

ORTA ANADOLU

Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Orta Anadolu'da 39 yeni vaka görüldü.

EGE
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Ege'de 62 yeni vaka görüldü.

AKDENİZ
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Akdeniz'de 50 yeni vaka görüldü.

DOĞU MARMARA
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Doğu Marmara'da 79 yeni vaka görüldü

BATI ANADOLU
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Batı Anadolu'da 157 yeni vaka görüldü.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre Güneydoğu Anadolu'da 270 yeni vaka görüldü.

İSTANBUL
Sağlık Bakanlığı'nın geçtiği verilere göre İstanbul'da 238 yeni vaka görüldü.

VALİ'DEN KORKUTAN UYARI
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Hastanede tedavisi süren hasta sayımız 80 civarında. Bunlardan 12'si yoğun bakımda, 30 civarında hastamız da evlerinde takip edilmektedir. Bugüne kadar iyileşerek taburcu olan kişi sayısı bin 200 civarındadır” dedi.

Açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, kentte son zamanlarda hastanelere müracaat eden ve korona virüs testi yapılan vatandaşlardan 50 yaş üstü olanlarda sonuçların pozitif çıkma oranlarının yükseldiğine dikkat çekerek vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

Vali Bilmez, korona virüse yakalanan hastaların bir kısmının hastalığı ayakta geçirebildiğini belirterek, 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların ise hastalığı ağır bir şekilde geçirdiğini ve bazılarının da vefat ettiğini vurguladı.

Van’da şu anda korona virüs tedavisi gören hastaların büyük bir çoğunluğunun 50 yaş üstü vatandaşlar olduğunu dile getiren Vali Bilmez, “Son günlerle tespit edilen vakalarımızın yüzde 75’ten fazlası 50 yaş üstü vatandaşlarımız. Bugünlerde hem büyüklerimiz kendilerine çok dikkat etmeli hem de gençlerimiz sevdiği büyüklerinin sağlığı için kendilerine dikkat etmelidir” dedi.

Van’da şimdiye kadar vefat eden hastaların çoğunun 50 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar olduğunu dile getiren Vali Bilmez, “Unutmayalım ki yaş arttıkça risk de artıyor.

Korona virüs hastalığında özellikle vatandaşlarımızın kurallara uymaması bulaş riskini artırmaktadır. Bir ihmal, sevdiğiniz bir kişinin hayatına mal olabilir. Yaşlılarımız bugünlerde Sağlık Bakanlığımızın önerilerine uymalı, temizliğe dikkat etmeli, mümkün olduğunca evlerinde kalmalıdır.

Yaşlılarımızı kalabalık ortamlardan uzak tutmaya çalışalım. Onları korumak adına mutlaka maske takmalarını ve temastan kaçınmalarını sağlayalım. Yaşlılarımızı ziyaret etmek yerine telefonla görüşelim. Sevdikleriniz için bir risk de siz olmayın” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamaların kaldırıldığı şu dönemde Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallara ve özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Vali Bilmez, “Kısıtlamalar her ne kadar kalkmış olsa bile bizler vatandaş olarak kalabalık ortamlar, düğün, nişan, sünnet, asker uğurlama, taziye gibi toplu etkinliklerde bulunmayalım. Ev ziyaretlerini erteleyelim. Acil olmadıkça il dışına çıkmayalım ya da Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kurallara uyarak seyahat yapalım” şeklinde konuştu.

Van’daki vaka sayıları hakkında da bilgi veren Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Hastanede tedavisi süren hasta sayımız 80 civarında.

Bunlardan 12'si yoğun bakımda, 30 civarında hastamız da evlerinde takip edilmektedir. Bugüne kadar iyileşerek taburcu olan kişi sayısı bin 200 civarındadır. Filyasyon çalışmaları kapsamında şu anda evde izole edilen mevcut kişi sayısı 7 bin civarındadır. Bugüne kadar yaklaşık 90 bin kişi filyasyon çalışmaları kapsamında izole edilmiştir. Korona virüs nedeniyle ölen toplam kişi sayısı 10’dur” dedi.

ÇORUM
Çorum'da Alaca ilçesine bağlı Haydar köyü, şehir dışından gelen bir kişide korona virüs tespit edilince karantinaya alındı.

İlçe Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, Alaca ilçesine bağlı Haydar köyünde salgının kontrol altına alınması amacıyla İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca 14 gün karantina uygulanacağı bildirildi. İkinci bir değerlendirmeye kadar uygulamanın devam edeceği belirtilen açıklamada, istisnai durumlar haricinde köyün giriş ve çıkışlara kapatıldığı kaydedildi.

İlçe merkezine 15 kilometre mesafedeki köyün girişinde, jandarma ekiplerince kontrol noktası oluşturuldu. Köy yolunu şerit ve bariyerlerle trafiğe kapatan ekipler, acil durumlar dışında köye insan ve araç giriş çıkışına izin vermiyor. Yaklaşık 60 kişinin yaşadığı köyün ihtiyaçları karantina süresince Kaymakamlık tarafından karşılanacak.

Kent dışından gelen bir kişinin ilçedeki ziyaretinin ardından köyün karantinaya alındığını belirten Haydar köyü muhtarı Kemal Erdoğan, "Ankara'dan köyümüze ziyaret için gelen bir kişinin korona virüs testi pozitif çıkınca burada görüştüğü kişiler tespit edildi. Daha sonra da tüm köy karantinaya alındı. Sağlık Müdürlüğü tarafından testler yapıldı ancak henüz sonuçları belli olmadı. Muhtarlık olarak köy halkını uyararak zorunlu olmadıkça kimsenin evinden dışarıya çıkmamasını, bir birleri ile görüşmemesini istedik. Çıkanlarında maske takıp sosyal mesafe kurallarına uymaları gerekiyor. Hasat dönemi olduğu için köy halkı sıkıntı yaşıyor fakat sayılı gün geçecektir" dedi.

ESKİŞEHİR
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Afgan ailelerin yeni doğan bebek için düzenlediği pilav gününün ardından koronavirüs vakalarında artış yaşanan Huzur Mahallesi’nde dezenfeksiyon işlemi yaptı.

"Her huzurevinde bir doktor görev yapacak"
Odunpazarı ilçesine bağlı 10 bin nüfuslu Huzur Mahallesi’nde yaşayan Afganista uyruklu aileler, 3 Temmuz günü, yeni doğan bir bebek için pilav günü yaptı. Ailelerin birlikte pilav yedikleri günün ardından günlük işlerde çalışan Afganlardan bazılarında koronavirüs belirtileri görülmeye başlandı. Bunun üzerine yapılan Covid-19 testlerinden 20'si pozitif çıktı. Hemen harekete geçen filyasyon ekipleri 20 evde yaşayan ailelerin pilav gününe katıldığını ve hastalık teşhis edilen 20 kişi ile temas kurduklarını saptadı. Aileler karantinaya alındı.

Odunpazarı Belediyesi bugün karantinaya alınan evler ile mahallede dezenfeksiyon işlemi yaptı. Belediye yetkilileri, “Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için birinci öncelik. Bu nedenle de halkımızın sağlığının koruyucusu olmayı sürdüreceğiz. Tespit edilen vakaların ikamet ettikleri evlerde ivedi bir şekilde dezenfeksiyon çalışmalarına başladık. Çalışmalarımız düzenli olarak devam edecek” dedi.

ELAZIĞ
Elazığ'ın Palu ilçesinde Korona virüs (Covid-19) nedeniyle ikinci apartmanda karantinaya alınırken, toplam vaka sayısının 16'ya ulaştığı öğrenildi.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da korona virüs (Covid-19) ile mücadele bir taraftan sürerken, bir taraftan ise uyarılara dikkat edilmemesi nedeniyle yeni yeni vakalar ortaya çıkmaya devam ediyor. 5 gün önce bir apartmanın karantinaya alındığı Palu ilçesinde bugün ikinci apartman için de karantina kararı verildi.İlçeye bağlı Kalekent Mahallesi 44. Cadde üzerinde bulunan 5 katlı bir apartman Covid-19 testi pozitif çıkanların olması nedeniyle karantinaya alındı. Polisin nöbet tuttuğu binada Toplum Sağlığı Merkezine bağlı filyasyon ekiplerinin de çalışması gerçekleştirdiği bildirildi.

Milliyet
Bu haber 1,908 kez okundu.
15 Ağustos - 12:09
Hakime 'Allah belanı versin' demek, suç oluşturur mu?
15 Ağustos - 09:43
TOKİ satıyor! Fiyatı 140 bin lira...
15 Ağustos - 09:26
Salçada yeni normal!