SGK Rehberi
Medya Haberleri

İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı

9 Ekim 2019 Çarşamba 22:41
İşte dakika dakika Barış Pınarı harekatı
Türkiye'nin uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü dev operasyon başladı. Kıbrıs Harekatı'ndan sonra en büyük harekat olarak nitelendirilen ve Barış Pınarları adı verilen operasyonla Suriye'nin kuzeyindeki teröristler temizlenecek. İşte o harekatın dakika dakika ilerleyişi…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından paylaştığı mesajla harekatı dünyaya ilan etti. Erdoğan'ın tweetinden dakikalar önce Türk savaş uçakları Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'daki terör hedeflerini vurdu. Bugün saat 16.10'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından operasyonun başladığını ilan etti.

Saat 16.00 : Türk savaş uçakları, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan Rasulayn'daki terör hedeflerini bombardımana tuttu. Hava saldırısı, televizyonların canlı yayınında izlendi.

Saat 16.10 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından operasyonun başladığını ilan etti.

"Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır.

Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.

Barış Pınarı Harekatı ile,

Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz.
Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.
Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.

KAPAT [X]

#BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum.

Allah yar ve yardımcımız olsun."

Saat 16.00 Operasyon saatinde bölgede tüm iletişim sistemleri durdu. Edindiği bilgiye göre, uzun süredir bölgede bulunan terör örgütü mevziler kazarak tuzaklamalar yaptı. YPG'nin özellikle okullar ve hastane olarak kullanılan binalara bombalar yerleştirdiği belirlendi. Bu bombaların telefonla ve internet üzerinden patlatılmasının önüne geçmek için ilk olarak elektronik sinyaller kesildi. Bu sinyallerin kesilmesi için ise Koral'ın kullanıldı. Sinyallerin kesilmesinin ardından hedefler vurulmaya başlandı.

Saat 16.35 : Suriye Demokratik Güçleri (SDF) çatı ismini kullanan terör örgütü YPG, ABD ve koalisyondan Türk savaş uçaklarının bombardımanını durdurmak için Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi.

Saat 16.30 : ABD'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak operasyonla ilgili bilgilendirildi.

Saat 16.20 : Erdoğan'ın Twitter mesajını 'acil' koduyla dünyaya duyuran Reuters haber ajansı, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde hava saldırılarının topçu ateşiyle desteklendiğini aktarıyor.

Saat 16.30: Reuters, terör örgütü YPG'ye ait mühimmat depoları ve mevzilerinin vurulduğunu belirtiyor.

Saat 16.50 : Görgü tanıkları, Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'dan patlama sesleri duyulduğunu ve dumanların yükseldiğini söylüyor.

Saat 16.45 : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak bilgi verdi.

Saat 16.45 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Barış Pınarı Harekatıyla, bölge teröristlerden temizlenecek, Suriye'nin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğü teminat altına alınacak, göçmenler güvenli bir şekilde evlerine dönebilecek, bölgeye barış ve huzur gelecektir. Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı'nın 51. maddesi ve BMGK'nın terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir" mesajını paylaştı.

Çavuşoğlu: "Harekatımız uluslararası hukuka uygundur"

Saat 17.10 : Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından açıklama yaptı:

"Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat'ın doğusunda #BarışPınarıHarekatı'na başladı."

Saat 17.15 : Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla, Irak da Suriye sınırına askeri takviye gönderdi. Çok sayıda askeri birliğin bölgeye gönderildiği belirtiliyor.

Saat 17.30 : YPG'li teröristlerin Suriye tarafından attığı iki havan mermisi Ceylanpınar ilçe merkezine düştü. Rasulayn'ın karşısındaki ilçede ölen veya yaralanan olmadı. Tel Abyad'ın karşısındaki Akçakale'de ise sokaklarda mehter marşları duyuluyor.

Saat 17.35 : Rasulayn ve Tel Abyad'daki hava saldırılarında 25 kilometre kadar içeri girildi. Terör örgütünün mühimmatı imha edildi.

Saat 17.40 : Tel Abyad'ın karşısında yer alan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi.

Saat 17.45 : Suriye Kamışlı'dan teröristler tarafından ateşlenen altı roket, Mardin'in Nusaybin ilçesine isabet etti. Saldırı sonrası sınır hattındaki askeri birlikler terör mevzilerini top atışına tuttu. Teröristlerin attığı 6 roket, Dicle ve Yeşilkent mahallelerindeki boş araziye düştü. Sınır hattındaki güvenlik güçleri, teröristlerin roketli saldırılarının ardından top atışıyla karşılık verdi.

Saat 17.55 : Almanya, İngiltere ve Fransa, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde operasyon başlatması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

Saat 18.00 : NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı."

Saat 18.00 : Şanlıurfa Valiliği, sınır hattını Özel Güvenlik Bölgesi olarak ilan etti. Yazılı açıklamada, söz konusu kararın 8 Ekim itibariyle geçerli olduğu ve hudut hattını kapsadığı belirtildi.

Saat 19.10: Türk jetleri 30 km kadar derinliğe indi

Saat 19.30 Akşam saatlerinde bölgeye yönelik atışlar daha da yoğunlaştırıldı. Tel Abyad'daki terör hedefleri yoğun roketatar ve obüs atışlarıyla vurulmaya devam ediliyor.

Saat: 19.40 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından saat 16.00'da Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı kurmayları ile birlikte takip ediyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan fotoğraflarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi aldığı görüldü. Hareket merkezindeki toplantıda, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan'ın da bulunduğu görüldü.

Saat18.50 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili acil olarak toplanma kararı aldı. BM'de görevli diplomatların açıklamalarına göre, 15 üyeli BMGK, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya'nın talebiyle acil olarak yarın bir araya gelecek. Kapalı kapılar ardında yapılacak BMGK toplantısında Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı görüşülecek.

Saat 19.05 : Anadolu Ajansı: Türk savaş uçakları Barış Pınarı Harekatı'nda 30 kilometre derinliğe girdi. F-16'lar Fırat Nehri'nin doğusunda yer alan Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedeflerini vurdu. Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vuruldu.

Saat 19.10 Sınır hattında bulunan Mardin'in Nusaybin ilçesine peş peşe Kamışlı kentinde bulunan YPG'li teröristler tarafından roketler atılmaya başlandı. Atılan 9 roketten çoğu boş arazilere, biri Yıldırım İlkokulu'na, biri Yeşilkent Mahallesi'nde bulanan Doğan Sitesi'ndeki 5'inci katta bulunan daire ve bir karakola isabet etti.

Saat 19.20 Roketlerin patlamasıyla can kaybı ve yaralanma yaşanmazken, güvenlik güçleri vatandaşları sınır hattından uzaklaştırıp, inceleme yaptı.

Saat 19:45: AA: Akşam saatlerinde Tel Abyad'daki terör hedeflerine roketatar atışları daha da yoğunlaştırıldı.

Saat 19.45 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cezayir'de Barış Pınarı Harekatı için, "Bu harekât bizim için ulusal güvenlik meselesidir. Harekâtımız uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Saat 19:50: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İngilizce paylaştığı Twitter mesajında Türkiye'nin Suriye'de işgal veya demografik değişiklik hedeflemediğini söyledi. Türkiye'nin PKK ve DEAŞ teröristlerine karşı savaştığını belirten Kalın, Suriye'nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgenin sığınmacıların evlerine dönmesi için bir fırsat yaratacağını vurguladı. Sözcü Kalın ayrıca Ankara'nın Suriyeliler arasında bir ayrım gözetmeksizin yardım etmeye devam edeceğini aktardı.

Saat 20.00 : Bütün dünyanın yakından izlediği bölgede hareketlilik devam ederken İstanbul'dan da harekata destek geldi. Harekat nedeniyle İstanbul'da tüm camilerde aynı anda sela okundu.

Saat 20.05 : Tel Abyad ilçe merkezinin tümünde elektriklerin kesik olduğu bildiriliyor.

Saat 20.10 Şanlıurfa'nın karşısındaki Resulayn'dan çıkışlar yapıldığı gözleniyor.

Saat 20.15 Tel Abyad'da bir saat kadar önce vurulan bir mühimmat deposu hala yanıyor

Saat 20.15 : ABD lideri Donald Trump'tan operasyonun başlamasının ardından ilk açıklama geldi. Daha önce çelişkili açıklamalar yapan Trump, bu kez de "ABD Türkiye'nin operasyonunu onaylamıyor, bunun kötü bir fikir olduğunu açıkça belirttik" ifadelerini kullandı.

Saat 20.25 : Anadolu Ajansı, akşam saatlerinde Tel Abyad'da vurulan terör mevzilerinin fotoğrafını servis etti. Söz konusu alanda terör örgütü YPG'nin havaya uçurulan mühimmat deposu olduğu belirtiliyor.

Saat 21.20 : Birleşmiş Milletler Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, "Her türlü askeri operasyon, BM Şartı ve uluslararası insani hukuka tam anlamıyla saygı göstermeli. Siviller ve sivil altyapı uluslararası hukuk gereğince korunmalı." dedi.

Saat 21.30 : Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesinin Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldığı direktiflere ilişkin görüntüleri paylaştı.

Saat 22.05 : Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından Telabyad, Rasulayn'dan sonra Kobani'ye bağlı Zormağar bölgesindeki terör örgütü PKK/YPG hedefleri ateş altına alındı.

Saat 22.20 MSB Fırat'ın doğusuna kara harekatının başladığını duyurdu

Saat 22.25 MSB: Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı'nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Saat 22.00 : Fırat'ın doğusuna kara harekatı başladı

Sabah
Bu haber 29 kez okundu.
30 Mayıs - 10:26
İlk defa isteğe bağlı sigortalı olanlar dikkat!
30 Mayıs - 10:01
BBC, Türkiye'nin Kovid-19'la mücadeledeki başarısını övdü
30 Mayıs - 09:58
Dokunarak virüs bulaşır mı? Prof. Kara'dan sürpriz açıklama