SGK Rehberi
Medya Haberleri

Kabızlık yaşıyorsanız mutlaka her gün tüketin!

9 Ekim 2019 Çarşamba 13:52
Kabızlık yaşıyorsanız mutlaka her gün tüketin!
Kabızlık yaşıyorsanız mutlaka her gün tüketin!

Kefir ve turşu tüketmek bağırsakları çalıştırır mı?

Aşırı stres, sağlıksız beslenme, bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi etkenler bağırsak florasını bozuyor. Bu durum da depresyondan diyabete kadar pek çok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Kar, son yıllarda uzmanların da çok tartıştığı prebiyotik ve probiyotikler hakkında bilgi verdi

Vücudumuzun ikinci beyni olarak anılan bağırsakların sağlıklı olmasının tüm vücut sağlığımız açısından büyük önemi olduğuna dikkat çeken Genel Cerrahi Op.Dr. Fatih Kar, "Bağırsaklar gerçekten vücudumuzun ikinci beyni konumunda. 100 milyon sinir hücresine sahip bağırsaklara yerleşmiş çoğunluğu yararlı işleve sahip mikroorganizmalar topluluğuna mikrobiyata denir.

Mikrobiyata yaklaşık olarak üç yaşından sonra olgunlaşmaya başlayan, kişinin kendisine özel yapıda bir organdır. Vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir ve dengesi bozulmaya başladığında başta sindirim sistemimiz olmak üzere vücudumuzun hemen her yerinde hastalık ortaya çıkmaya başlar” dedi.

Probiyotik ve prebiyotik arasındaki fark

KAPAT [X]

Sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmaların sağlık açısından önemine dikkat çeken Dr. Kar, "Sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmazsa olmazlarıdır ve bağışıklık fonksiyonları üzerinde çok önemli etkileri vardır. Bu noktada probiyotikler ve prebiyotikler önemli rol oynar. Probiyotikler canlı bakterileri ve mayaları içerir. Prebiyotikler ise bu mikroorganizmaların gelişmesi için gerekli olan sindirilmeyen gıda bileşenleridir.

Yapılan pek çok çalışmaya göre probiyotikler sindirim etkinliğinin ve gıdalarla alınan bazı vitamin ile minerallerin emiliminin artmasını sağlayabildiği gibi bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalıkları, enfeksiyonlar ve laktoz intolerasının önlenmesinde, karaciğer ile ve böbreğe binen yükün azaltılmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olabiliyor" şeklinde konuştu.

Kefir ve lahana turşusu probiyotik zengini

Probiyotik zengini gıdalara ve faydalarına değinen Dr. Fathi Kar, "Probiyotikler çeşitli gıdaların sindirilmesine yardımcı olduğu gibi vücudumuz için yararlı maddelerin de üretilmesini sağlar. Bu yüzden her gün mutlaka ayran, ev yoğurdu, lahana turşusu, kefir, süzme peynir gibi besinleri tüketmek gerekir. Özellikle yoğun stres altında olan kişilerin bağırsaklarındaki probiyotik bakterilerin sayısında azalma olur.

Günde 1-2 bardak kefir veya yoğurt şart!

Bu yüzden günde 1-2 bardak kefir veya probiyotik yoğurt tüketmeleri tavsiye edilir. Probiyotikler bağırsak florasını düzenler, sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir, enfeksiyonlara bağlı ishalin ve antibiyotiğe bağlı ishalin önlenmesinde yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, soğuk algınlığı ve gribi önler" dedi.

Milliyet
Bu haber 741 kez okundu.
29 Şubat - 00:21
Manisa'da 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi
29 Şubat - 00:05
O işçilerin yemek yardımına ilişkin önemli karar
28 Şubat - 23:50
MSB: 56 rejim unsuru etkisiz hale getirildi