SGK Rehberi
Medya Haberleri

Kıdem Tazminatı ile ilgili flaş gelişme! Adı bile geçmedi...

8 Ekim 2019 Salı 16:25
Kıdem Tazminatı ile ilgili flaş gelişme! Adı bile geçmedi...
İşçi sendikalarının 'kırmızı çizgi' olarak nitelendirdiği kıdem tazminatı fonu, yeni ekonomik programdan çıktı. Programda, kıdem tazminatn fonunun adı bile geçmedi.

İşçi ve işveren sendikaları karşı çıktığı halde kamuya kaynak sağlamak için ısrarla getirilmeye çalışılan kıdem tazminatı fonu sistemi sürpriz bir kararla Yeni Ekonomi Programı'ndan (YEP) çıkarıldı. 2020-2022 dönemini kapsayan YEP'te kıdem tazminatı fonunun adı dahi anılmadı.

Ekonomi yönetimi, kıdem tazminatı fonunu kurup İşsizlik Sigortası Fonu gibi kolaylıkla kullanabileceği ikinci bir devasa kaynak yaratabilmek için yıllardır girişimlerde bulunuyordu. AK Parti geçen yıl yayımladığı ilk YEP'e “Sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir” hedefini koydu.

Ancak, bu hedef işçi ve işveren sendikalarının tepkisiyle karşılaştı. En son Türk-İş, geçen 1 Mayıs'ta 100 bin işçiyle meydanlardan iktidara, ‘kıdemime dokunma' mesajı gönderdi. Kıdem tazminatı fonunun yeni YEP'e yazılmaması, kıdem konusunda sosyal taraflarla mutabakatın sağlanamadığı şeklinde yorumlandı.

 

SGK Rehberi
Bu haber 593 kez okundu.
27 Şubat - 19:41
Kılıçdaroğlu'ndan 'Yalova Belediye Başkanı' açıklaması
27 Şubat - 19:10
Borsa, günü düşüşle tamamladı
27 Şubat - 18:50
Bakan Koca: Ülkede koronavirüs hastasına rastlanmadı