SGK Rehberi
Medya Haberleri

Engellilerle ilgili kritik düzenleme! Engelli payı yüzde 6'ya çıkacak...

7 Ekim 2019 Pazartesi 13:55
Engellilerle ilgili kritik düzenleme! Engelli payı yüzde 6'ya çıkacak...
Yasalaşırsa engelliler hem özel sektör hem de kamuda daha çok iş bulacak

Yasalaşırsa engelliler hem özel sektör hem de kamuda daha çok iş bulacak

Ülkemizde engellilerin işçi olarak istihdamı, İş Kanununda öngörülen kota sistemi ile sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu kota sistemi kapsamında özel sektör ve kamu iş yerleri farklı oranlarda engelli işçi çalıştırmak zorundadır. Aksi takdirde idari para cezası uygulanmaktadır.

50 veya daha fazla işçi (tarım ve orman işletmelerinde 51 veya daha fazla) çalıştırdıkları;

Özel sektör iş yerlerinde %3 engelli,

KAPAT [X]

Kamu işyerlerinde ise %4 engelli ile %2 eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan işçiyi,

Meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü bulunmaktadırlar. Kamu iş yerlerinde engelli istihdamında EKPSS puanı gerekmektedir. İstihdamı zorunlu engelli kontenjanlarının takibi aylık olarak düzenli biçimde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince yapılmaktadır.


Teklif, TBMM Komisyonunda


Hem özel sektörün hem de kamu kurum ve kuruluşlarının daha fazla işçi çalıştırması için verilen Kanun teklifi bu ay başında TBMM komisyonuna kadar geldi.

Verilen Kanun teklifi yasalaşırsa 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör iş yerlerinde %3 olan engelli çalıştırma yükümlülüğü %5’e, kamu iş yerlerinde %4 olan engelli çalıştırma yükümlülüğünün %6’ya yükseltilerek engellilerin istihdamının artırılması öngörülmektedir.

Bu durum ise 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektörde çalışan her yüz işçiden 5’i, kamuda ise her yüz kişiden 6’sının engelli işçi olması anlamına gelmektedir.

Kanun teklifinde gerekçe olarak engelli bireylerin Anayasamızda yazılı olan pozitif ayrımcılık çerçevesinde kimseye muhtaç olmadan bağımsız ve onurlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamanın en rasyonel yolunun, onların çalışma hayatına girebilmelerini temin edebilmekten geçtiği ayrıca Anayasanın gerekçesinde yazılı olduğu üzere sosyal devlet olmanın gereklerinden birinin engellilerin çalışma hayatının içinde aktif olarak yer almalarının sağlanması gerektiği hususlarına da yer verilmiştir.

Diğer yandan belirtilen teklifte Kamuda ve özel sektörde İş Kanunu ile uygulanan asgari engelli personel çalıştırma oranının artırılmasıyla Anayasamızda yazılı olan pozitif ayrımcılığın daha kuvvetle vurgulanmış olacağı ve bu uygulamanın engelli istihdamını teşvik edeceği değerlendirilmiştir.

İsa KARAKAŞ (Tamamı için tıklayın)

Türkiye
Bu haber 2,626 kez okundu.
27 Şubat - 19:10
Borsa, günü düşüşle tamamladı
27 Şubat - 18:50
Bakan Koca: Ülkede koronavirüs hastasına rastlanmadı
27 Şubat - 18:34
Gazetecilerden korona virüsüne karşı maskeli önlem