SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Sigorta başlangıcı nasıl yapılır?

6 Ekim 2019 Pazar 13:51
Sigorta başlangıcı nasıl yapılır?
İş hayatına yeni başlayan vatandaşlar için öncelikle yapması gereken rutinlerden biri de sigorta başlangıçlarının yapılması. Bunun için bazı evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir. Peki, sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar? İşte konuya ilişkin bulunduğu haberimizin detayları…
Sigorta başlangıcı, iş hayatına yeni başlayanlar ve ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında ki herhangi bir sigorta koluna girişi yapılacak kişiler için gerçekleştirilir. Çalışana sigorta başlangıcı yapılabilmesi için bazı evrak ve dokümanların Sosyal Sigortalar Kurumu'na teslim edilmesi gerekmektedir. Sigorta başlangıcı, işveren tarafından gerçekleştirilir. Ancak işverenin bu işlemi gerçekleştirmesi için çalışandan talep ettiği bazı belgeler bulunmaktadır. Peki, Sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar? İşte ilk kez sigortalı bir yerde çalışacak olan vatandaşların özellikle merak ettiği bu soruların ayrıntılı yanıtlarını bulabileceğiniz haberimizin detayları…

sigorta site:Sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu
SİGORTA BAŞLANGICI NASIL YAPILIR? SİGORTA BAŞLANGICI NE İŞE YARAR?

Yeni bir işe başlayan vatandaşlar için sigorta girişine izin verilebilmesi için iş yeri bazı belgeler ve evraklar istemektedir. Sigorta için gerekli bu belgelerin güncel olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu evraklar en kısa sürede toparlanmalıdır.

Sigorta girişi için istenen belgeler;

KAPAT [X]

– Sağlık raporu

– İkametgâh belgesi

– Adli sicil kaydı

– Mezuniyet belgesi ya da diploma fotokopisi

– Aile bildirimi formu

– 2 adet vesikalık fotoğraf

– İlgili iş yeri tarafından verilen ve doldurulması gereken form


Sigorta başlangıcı için gereken bu belgeleri teslim ettiğiniz günü ertesi günü Sosyal Güvenlik Kurumu çatısındaki sigorta kollarından hangisine mensupsanız primleri ödenmeye başlayacaktır. Bunu kontrol edebilmeniz için e-devletten hizmet dökümüne bakabilirsiniz.

Sigorta başlangıcının olması vatandaşlar için büyük bir önem taşımaktadır. Emekli olunacak tarihin belirleyici olmasındaki en önemli kriter ilk kez ne zaman sigortalı olunduğudur. Vatandaşın ilk kez sigortalı olarak çalıştığı tarih ne kadar eskiyse, emeklilik şartları da o kadar kolaylaşır. Yani bu durumda sigorta başlangıcı yapılan bir kişi için Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi anlamında geri sayım başlamış olur.

Sözcu
Bu haber 226 kez okundu.
16 Ekim - 20:22
0-60 aylık çocuklara kreş desteği başvuruları nasıl yapılıyor?
12 Ekim - 08:26
Memurlar izinde çalışabilir mi?
10 Ekim - 15:15
Emeklilik prim günü yıl şartı nedir?