SGK Rehberi
Alt Manşet

On binlerce kişi bekliyor! İşsizlik maaşı ne zaman ödenecek?

6 Ekim 2019 Pazar 12:30
On binlerce kişi bekliyor! İşsizlik maaşı ne zaman ödenecek?
İşsizlik maaşı, bir süre işsiz kalan vatandaşlara destek olmak için İŞKUR tarafından ödeniyor. Ekim ayının ilk günlerinde işsizlik maaşı alan vatandaşların gündeminde işsizlik maaşı ne zaman ödenecek sorusu yer alıyor. Ekim ayı işsizlik maaşı ödenme tarihi bu nedenle merakla araştırılıyor. İşte detaylar....

İşsizlik maaşı alan on binlerce vatandaş Ekim ayı maaş ödenme tarihi hakkında araştırmalara başladı. İŞKUR tarafından belirlenen bir süre zarfında işsiz kalanlara ödenen işsizlik maaşının ödenme tarihi son zamanlarda merak konusu oldu. Peki, işsizlik maaşı ne zaman ödenecek? Ekim ayı işsizlik maaşı ödenme tarihi açıklandı mı?

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

İşsizlik maaşları düzenli olarak her ayın 5'inde yatıyor. Ancak bu tarih hafta sonuna denk gelirse maaşlar pazartesi gününden itibaren yatırılmaktadır

KAPAT [X]

.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY VERİLİR?

Kendi isteğiyle veya işten çıkarılmış kişilere son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödenmektedir.

2019 YILI İŞSİZLİK MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

İşsizlik maaşı sigortalılık süresine göre farklılık gösterse de belirli bir tavan ve taban fiyatı vardır. 2019 yılı işsizlik maaşı en düşük 1.015, en yüksek 2.030 liradır.

.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANMA KOŞULLARI NELERDİR?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

.

 

Takvim
Bu haber 216 kez okundu.
26 Mayıs - 17:49
Çalışanlara yol ve yemek parası verilmesi gerekli midir?
26 Mayıs - 17:11
Çin'de koronavirüste son durum: Vaka sayıları hız kesmiyor
26 Mayıs - 17:08
Sendika, 40 bin memura 200 bin ücretsiz maske gönderdi