SGK Rehberi
Soru Cevap

Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?

3 Ekim 2019 Perşembe 18:51
Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?
Soru
Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?

Cevap

2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun 4 üncü maddesinde Hizmet sürelerinin birleştirilmesinde Kurumlara tabi çeşitli işlerde çalışılmış sürelerin, aynı tarihlere rastlamamak kaydıyla aylık bağlanmasına hak kazanıldığında birleştirileceği kuralı bulunmakta, 18 yaşın altında geçen sürelerin birleştirilemeyeceği hakkında bir kural barındırmamaktadır.

Sadece, 2829 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi Sigortalılık süresinin başlangıcını belirlemekte, 18 yaşından önce kurumlardan herhangi birine sigortalı olanların sigortalılık sürelerinin başlama tarihinin, 18 yaşını doldurdukları tarih kabul edileceğini açıklamaktadır. Bu kural ise, işçi olarak emekli olacakları ilgilendirmektedir.

4857 sayılı İş Kanunu hükümleri de açıktır. Bu Kanunda 14 ve 15 yaş sınırı bulunmaktadır.

KAPAT [X]

Değerlendirmemiz, 18 yaş altı kamu işyerinde geçmiş olan SSK.lı süreler memurluk süreleri ile birleştirilip aylık bağlanmasında ve 1475 sayılı iş kanunu madde 14 kurallarına uygun olması halinde de memurluk aylığı bağlanması sırasında emekli ikramiyesi tutarında değerlendirilmesi gerekir.

Şayet özel sektör ise, memurların emekliliklerinde özel sektör sigortalı süreler emekli ikramiyesinde değerlendirilmez, sadece aylık bağlama hizmet süresini artırır.

Memurlar.Net
Bu haber 122 kez okundu.
17 Ekim - 15:00
O hizmetten uzmanı kadrosuna geçtim ek göstergem neden düştü?
15 Ekim - 10:21
Bağkur emeklisine, memura yetim aylığı bağlanır mı?
03 Ekim - 18:51
Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?