SGK Rehberi
Soru Cevap

Sağlıkta, eğitim mazereti tayinlerinde zaman sınırlaması var mı?

27 Eylül 2019 Cuma 23:28
Sağlıkta, eğitim mazereti tayinlerinde zaman sınırlaması var mı?
İller arası tayin sonuçlarını iptal edenler için 1 yıllık bekleme süresi varolduğundan, eğitim durumu mazeretine binaen tayin talebinde bulunulamaz.
>Soru: Ben 4/A kadrolu olarak Erzurum'da hemşire olarak görev yapıyorum. İzmirli olduğum için Eylül ayı iller arası tayinle de İzmir iline tercih yaptım ama bir yandan da Uşak üniversitesinde dört yıllık sağlık yönetimini kazanmıştım İzmir'e yakın diye eğitim durumu ile yakına gitmek istiyordum. Şimdi ben Eylül ayı iller arasına dilekçemi verdim 4 Ekim'de belli olacak ama olmama ihtimali de var şuan eğitim durumu dilekçemi vermedim eğer İzmir olmazsa eğitim durumu dilekçem için belli bir zaman sınırlaması var mı? O sureyi kaçırıyor muyum diye düşünüyorum. Bide 4 ekimi beklemeden eğitim dilekçemi de göndersem problem olur mu yoksa beklemeli miyim beni aydınlatabilir misiniz bilginiz varsa. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap: Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 26.maddesi (g) bendinde; "Sağlık ile ilgili bir alanda en az dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir." denilmekte ve eğitim durumu mazeret tayinlerinde müracaat için belli bir zaman sınırlaması yapılmamıştır.

Eğitim Durumundan Tayin İsteyen Sağlık Personelin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar;

1- Sağlıkla ilgili En az 4 yıllık öğrenim gördüğünü belgelendirmek (Öğrenci Belgesi)


2- Aktif dönem ders kaydını yapmış olmak

KAPAT [X]

3-Öğrenim Gördüğü İle öğrenim tayini ile ilk kez tayin başvurusu yapıyor olmak

4-Dilekçe ile başvuru (Kadrosunun Bulunduğu İl Müdürlüğü Vasıtasıyla)

Değerlendirme; Eylül Dönemi İller arası tayin sonuç öncesi ve sonrası, eğitim durumu mazeret tayin başvurusunda bulunmanızda ilgili yönetmelik gereği herhangi bir engel yoktur. Şartları taşıdığınız sürece istediğiniz zaman eğitim mazereti tayinine başvurabilirsiniz. Fakat İller arası yer değişikliği ile atanıp, atamayı iptal ettirdiğiniz taktirde mazeret tayinleri hariç bir yıl süre ile iller arası yer değiştirme kurasına başvurunuz kabul edilmeyecektir(2019 Eylül Dönemi Atama Kurası Madde:10).

Memurlar.Net - Özel
Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Memurlar.Net
Bu haber 34 kez okundu.
15 Ekim - 10:21
Bağkur emeklisine, memura yetim aylığı bağlanır mı?
03 Ekim - 18:51
Memurların 18 yaşın altında geçen sigortalı sürelerine emekli ikramiyesi verilir mi?
27 Eylül - 23:28
Sağlıkta, eğitim mazereti tayinlerinde zaman sınırlaması var mı?