SGK Rehberi
Medya Haberleri

Saadet Partisi’ne terör iddianamesi

12 Eylül 2019 Perşembe 07:59
Saadet Partisi’ne terör iddianamesi
Saadet Partisi’ne terör iddianamesi

Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan’ın hayatını kaybetmesinin ardından 5 Mart 2011 tarihinde Saadet Partisi’nin genel başkanı seçilen Mustafa Kamalak hakkında, “Terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. Kamalak’ın FET֒nün propagandasını yaptığı ve FET֒cüleri övdüğü öne sürülüyor.

Mustafa Kamalak’a yönelik 2017 yılında başlatılan soruşturma kapsamında 2019 yılında hazırlanan iddianamede, “suç tarihi ve yeri” olarak ise “2014-2016 yılları – Ankara” yazıyor. Hazırlanan iddianameye göre, Kamalak’a yönelik suçlamaların tarihi, Saadet Partisi Genel Başkanı olduğu son dönemi kapsıyor. Mustafa Kamalak, 5 Mart 2011 tarihinde Saadet Partisi'nin genel başkanı olarak seçilmiş, 30 Ekim 2016 tarihinde de Genel Başkanlık görevini Temel Karamollaoğlu'na devretmişti.

KAMALAK’IN AVUKAT OĞLU KONUŞTU

Hazırlanan iddianame ile ilgili Mustafa Kamalak’ın avukatı, aynı zamanda da oğlu olan Muhammet Furkan Kamalak konuştu. İddianameden yeni haberleri olduğunu ve henüz detaylı inceleme fırsatı bulamadıklarını ifade eden Avukat Kamalak, “Zamanında ‘biz Cemaatçiyiz, Fethullah Gülen şöyledir’ diyenler şimdi, ‘şu FET֒cü, bu FET֒cü’ diyerek olaydan sıyrılmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

İddianamede “ihbarcı” olarak adı geçirilen Murat Baran Usal’ın avukat eşinin de Mustafa Kamalak’a ve kendisine FET֒cü dediği için yargılandığını ileri süren avukat Kamalak, “Gelecek hafta o davanın duruşması var ve karar aşamasında. Yüzde 99 ceza alması gerekiyor, muhtemeldir ki o dosyayı etkilesin diye FETÖ bağlantıları kullanılarak böyle bir iddianame hazırlandı” iddiasında bulundu.

“İDDİANAME KENDİ KENDİSİ İLE ÇELİŞİYOR”

“Adalet Bakanımızın, İçişleri Bakanımızın açıklamaları var; Fethullahçı terör örgütünün, bu örgüte dahil olanların insanları FET֒cülükle suçladıkları doğrultusunda ve FET֒cü hakim ve savcıların henüz tam anlamıyla temizlenemediği doğrultusunda. Ben bu noktaların araştırılması konusundaki dilekçemi Adalet Bakanlığı’na ulaştıracağım” diyerek sözlerine devam eden Avukat Kamalak, şu ifadeleri kullandı:

KAPAT [X]

“İlk sayfada her ne kadar suç tarihleri 2014-2016 denilmiş olsa da, içerikte son suç tarihi olarak kabul edilen şey 14 Aralık. İddianame kendi kendisi ile çelişiyor. 17-25 Aralık sürecinden sonra Koza-İpek Holding’e düzenlenen operasyonlar sonrasında parti binasında düzenlediği bir basın toplantısında yaptığı açıklamalar, diyor iddianamede… Bu açıklamalarda ‘Adalet herkese lazım. Operasyon büyük, adalet herkese lazım’ sözlerinden dolayı bu suç görülmüş. İddianameyi hazırlayan savcı olmayan bir suçu oluşturmaya çalışmış. Ne yazık ki bu durum, Türkiye’deki adalet sisteminin nasıl işlediği çok bariz bir şekilde ortaya koyan bir durum.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, eski SP lideri Mustafa Kamalak’ın 9,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. (Odatv)

SGK Rehberi
Bu haber 169 kez okundu.
15 Eylül - 22:55
Poligonda atış yapan uzman çavuş kendini vurdu
15 Eylül - 22:43
Milli drone şirketinin gözü insan taşımacılığında
15 Eylül - 22:19
Yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştıranlara büyük ceza!