SGK Rehberi
Medya Haberleri

Ölüm aylığı için en az kaç gün prim gerekir?

11 Eylül 2019 Çarşamba 13:53
Ölüm aylığı için en az kaç gün prim gerekir?
Ölüm aylığı için en az kaç gün prim gerekir?

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 900 GÜN PRİM ARANIYOR

Soru: Vefat eden babamın 500 gün sigortası var. Askerlik yapmamış. Anneme aylık bağlatma ihtimali var mı? ? Ercan MACİT

Cevap: Vefat eden sigortalının eş ve hak sahibi çocuklarına ölüm (dul-yetim) aylığı bağlanması için sigortalıdan 5 yıl sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödeme şartları aranmaktadır. Babanız bu şartları sağlayamadığından, maalesef annenize aylık bağlatamazsınız.

1249 GÜN DAHA PRİM ÖDEMELİSİNİZ

Soru: 22 Kasım 1971 doğumluyum. SSK başlangıcım 15 Ocak 1993’te oldu. 4351 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? ? Halime BİLEKLİ

Cevap: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. 1249 gün daha prim ödeyerek priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca, 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ YETİM AYLIĞI ALAMAZ

SORU: Annem boşanmış emekli öğretmen. Emekli Sandığı’ndan maaş alıyor. Annesi ve babası da Emekli Sandığı emeklisi. Annem hem kendi emekli maaşını hem de anne veya babasından emekli maaşı alabilir mi? Alabiliyorsa ne yapmalı, nereye başvurması gerekir? ? Zeynep SAĞLAM

CEVAP: Emekli Sandığı kendisinden emekli aylığı alan kız çocuğuna ana veya babasından dolayı ölüm (yetim) aylığı bağlamaz. Anneniz Emekli Sandığı emeklisi olduğundan, ana veya babasından dolayı Emekli Sanığı’ndan yetim aylığı alamaz.

KAPAT [X]

Anneniz SSK veya Bağkurlu olsaydı, ana veya babasından dolayı yetim aylığı alabilirdi. Çevrenizde bu durumda olup ana veya babasından aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

Ekrem Sarısu

Posta
Bu haber 98 kez okundu.
26 Şubat - 22:11
2 ülkede daha koronovirüs tespit edildi
26 Şubat - 21:46
Koronavirüs altın fiyatlarında oynaklığı artırdı
26 Şubat - 21:29
O ile güzel haber!Ödemeler başladı...