SGK Rehberi
Taşeron

Taşerondan kadroya geçen işçiye 'Meslek Kodu' müjdesi

9 Eylül 2019 Pazartesi 12:47
Taşerondan kadroya geçen işçiye 'Meslek Kodu' müjdesi
Taşerondan kadroya geçen işçiye 'Meslek Kodu' müjdesi

Meslek kodu yanlış yazılan işçiye KDK'dan müjde

696 sayılı KHK ile sürekli işçi statüsüne geçen taşeron işçilerinin geçiş sürecinde yaşadıkları mağduriyet ve aksaklıklar, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) girişimleriyle çözüme ulaşıyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇTİ

Bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde büro personeli olarak görev yapmakta olan işçi, 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçti.

TAŞERONDAN GEÇİŞ SÜRECİNDE KOD YANLIŞLIĞI

Geçiş sürecinde doldurduğu evraklarda yaptığı işin niteliğini büro işleri olarak işaretlemesine rağmen e-Devlet üzerinden bilgilerini kontrol ederken meslek kodunun temizlik görevlisi olarak yazıldığını gördü. İş yerine dilekçeyle başvuran vatandaş, yanlışlığın giderilmesini talep etti ancak cevap alamayınca Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

BÜRO MEMURU OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Vatandaşın ücretsiz avukatlığını yapan KDK, başvuru üzerine üniversite rektörlüğü ile iletişime geçti. Yapılan incelemeler neticesinde şikayetçinin haklı olduğunu ifade eden KDK'nın girişimleriyle Rektörlük Personel Daire Başkanlığı, sürekli işçinin meslek kodunu "büro memuru" olarak değiştirdi. Başvurucu, şikayetinde yer alan talebin gerçekleştiğini ifade ederek KDK'ya teşekkür etti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haber 6,433 kez okundu.
15 Aralık - 14:56
O taşeron işçilere yüzde 32 zam geldi!
11 Aralık - 10:50
O taşeron işçiler "Asgari değil, insanca yaşayacak ücret istiyoruz"
11 Aralık - 09:09
Taşeron işçilerin isyanı! "Patron, aracını üzerimize sürüyor”