SGK Rehberi
Alt Manşet

Türk-İş Başkanı'ndan 'mikrofon gafı' açıklaması

9 Eylül 2019 Pazartesi 11:00
Türk-İş Başkanı'ndan 'mikrofon gafı' açıklaması
Türk-İş Başkanı'ndan 'mikrofon gafı' açıklaması

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, açık mikrofon gafıyla ilgili olarak, “Anamdan emdiğim burnumdan geldi. Demediğim meselelerle ilgili canımı çıkardılar. Ben ne Türkiye'yi sattım, ne de işçiyi sattım” dedi.

'25 GÜNDÜR ANAMDAM EMDİĞİM BURNUMDAN GELDİ'

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri AŞ (PTT PAL) ile Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin imza töreninde açık mikrofon gafıyla ilgili konuştu. Türk-İş Başkanı Atalay, “25 gündür anamdan emdiğim burnumdan geldi. Yapmadığım, demediğim meselelerle ilgili sosyal medyada canımı çıkardılar. Ben ne Türkiye'yi sattım, ne işçiyi sattım, ne de dostumu sattım” dedi.

PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri AŞ (PTT PAL) ile Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik-İş) arasında bin 700 işçinin 18 ay faydalanacağı ve ücretlerde yüzde 14 artış sağlayan toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye'de 1 milyonun üzerinde özel güvenlik görevlisi olduğunu anımsatan Atalay, bunların sorunlarının görünür olması için bilinmesi gerektiğini dile getirdi. Atalay, "İlk defa bin 700 özel güvenlik görevlisi için bir kamu kuruluşunda sözleşme imzalanıyor. Bu ülkede bir ilk ve diğer kurumlara da örnek olur. Diğer kurumlarla da masada sözleşmeyi bitiririz” ifadelerini kullandı.

Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında salon mikrofonunu eliyle kaparak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracaktık. Böyle kapattım” demiş, Atalay’ın sözleri medya kuruluşlarının açık olan mikrofonlarına yansımıştı. Türk-İş Başkanı Atalay, yaşananlarla ilgili olarak, “Sayın Bakan ‘Söyleyecek bir şeyiniz var mı?’ diye sordu. ‘Neyi söyleyeyim’ dedim, bizim problemimiz taşerondan kadroya geçenleri yazdırmamız gerekiyordu. Bakan'da ‘Kanun var. 2020'den evvel yazamayız’ dedi. 4 saat boyunca böyle bir sıkıntı yaşadık. 25 gündür anamdan emdiğim burnumdan geldi. Yapmadığım, demediğim meselelerle ilgili sosyal medyada canımı çıkardılar. Ben ne Türkiye'yi sattım, ne işçiyi sattım, ne de dostumu sattım. Satmadığımın bedelini şimdi ödüyorum. Ben yanlış bir şey yapmadım. Kamudaki işçilerin büyük bölümü sözleşmeden memnun ama üyemiz olmayan, sendikalı olmayan kesimler bu meseleden rahatsız” ifadelerini kullandı.

KAPAT [X]

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik de, Güvenlik-İş Sendikası temsilcileriyle yapılan görüşmelerde çalışanların hayat standartlarının yükseltilmesinin ön plana çıkarıldığını belirterek, “Özellikle güvenlik gibi hassas bir işi yürüten kişilerin, huzurunu ve refahını artırmak için masada hem genel müdürlüğümüz hem sendika temsilcilerimiz rekabet etmeden, en fazlasını yapmak amacıyla hazırlanan sözleşmeyi imzaladık” dedi.

Türk-İş'e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ise, sendikalarının 42 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük özel güvenlik sendikası olduğuna dikkati çekerek, ilk defa özel sektörde birinci dönem toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını belirtti. PTT bünyesinde yaklaşık bin 700 sendikalarına üye özel güvenlik görevlisinin çalıştığı bilgisini veren Çağırıcı, Yüksek Hakem Kuruluna gitmeden masada toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını söyledi. Çağırıcı, toplu iş sözleşmesinin kazanımlarına değinerek, “Toplu iş sözleşmemiz 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girdi. Özel güvenlik görevlilerimizin ücretleri brüt 5 bin 140 liraya yükseldi. Toplu iş sözleşmesi 18 aylık. 1 Ocak 2020'den 31 Aralık 2020'ye kadar geçerli olmak üzere toplam yüzde 14 zam yapılmıştır” dedi. Bu ücrete sosyal hakların da dahil olduğunu ifade eden Çağırıcı, ayrıca PTT özel güvenlik görevlilerine aylık 40 lira banka promosyonu ödeneceğini, her çocuk için yıllık 100 lira kreş yardımı yapılacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı
Bu haber 977 kez okundu.
23 Şubat - 18:20
Atamalar liyakatten ziyade çevresel etkilerle mi yapılıyor?
23 Şubat - 14:45
TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?
23 Şubat - 14:11
Açıklama geldi!2021'de devreye girecek...