SGK Rehberi
Taşeron

4.500 taşerona ek zam geldi! İşte detaylar...

9 Eylül 2019 Pazartesi 20:25
4.500 taşerona ek zam geldi! İşte detaylar...
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ şirketinde Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçen ve sadece yüzde 4 zam verilen 4 bin 500 işçinin aldığı ücretler yükseltildi.

İZMIR Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ şirketinde Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçen ve sadece yüzde 4 zam verilen 4 bin 500 işçinin aldığı ücretler yükseltildi. İZENERJİ şirketi, 4 bin 500 işçiye ekstradan 425 lira gıda yardımı yapma kararı aldı. Şirket ayrıca işçilerin 170 lira civarında olan yol paralarını da 312 liraya çıkardı. Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 40 zam yaptığı İZENERJİ şirketinin sendikalı çalışanlarının yanında KHK ile taşerondan gelen 4 bin 500 işçiye Yüksek Hakem Kurulu kararı çerçevesinde sadece yüzde 4 zam yapılmıştı. Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu işçilere de destek için belediye meclisinde düzenleme yapacaklarını söylemişti. Ancak ilgili düzenleme konusunda bir önerge meclis gündeme getirilmemişti. Yeni Asır, gelişmeleri birinci sayfasına taşıyarak, "Binlerce işçi Soyer'i bekliyor" başlığıyla bir haber yayınlamıştı.

YÜZDE 17 YÜKSELİŞ OLDU

Haberin ardından Başkan Soyer işçilere 417 lira gıda yardımı yapma kararı alındığını açıklamıştı. Bunun üzerine Yeni Asır işçilerin yemek desteğinin yanı sıra 'yol' yardımlarının da artırılması yönündeki talebini de gündeme getirmişti. Gelişmeler üzerine belediye, işçilerin büyük bölümünün 170 lira olan yol paralarını artırma kararı aldı. 4 bin 500 işçiye market çeki şeklinde 425 lira gıda desteği sağlanması kararı alınırken işçilerin büyük bölümünün 170 lira civarında olan yol parası yardımı da 312 liraya çıkarıldı. İşçilerle ilgili girişimleri sürdüren ve şirket yönetimiyle görüşmeler yapan DİSK Genel İş 2 Nolu Şube ile İZENERJİ şirketi yönetimi arasında yapılan artışlarla ilgili protokol imzalandı. Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, bu artışlarla birlikte 4 bin 500 işçinin ücretlerinde yüzde 17 civarında bir artış yaşanmış olduğunu söyledi. Yıldız, gıda çeki ve yol paralarının farkının ödemesinin 18 Temmuz tarihi dikkate alınarak yapılacağını da açıkladı.

ERHAN GÜLENÇ

KAPAT [X]

Yeni Asır
Bu haber 3,171 kez okundu.
08 Ağustos - 18:46
'Taşeron' gölgesinde Hak-İş'ten Bakan Seçuk'a sürpriz ziyaret!
08 Ağustos - 10:33
Kadro alan taşeronda TİS öncesi tartışma alevlendi!
07 Ağustos - 12:49
Taşerondan kadroya geçenlerin iş kolu düzenlemesinde önemli uyarı!