SGK Rehberi
Soru Cevap

Görevine iade olan sözleşmeliler geriye dönük mali haklarını alabilir mi?

16 Haziran 2019 Pazar 19:00
Görevine iade olan sözleşmeliler geriye dönük mali haklarını alabilir mi?
Soru
Merhaba

Belediyede görevli olan, 4B sözleşmeli personelin ihraç olup, ohalden kabul edildiğinde, aynı görevine tekrar döndüğünde, geriye dönük haklarını alma durumu nasıl oluyor. ? Memurlar ile aynı statüde mi değerlendiriliyor. ? Sözleşmeli personeller ile ilgili bir bilgilendirme yapabilirmisiniz?

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

Cevap
5393 sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesi:

"Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, planlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plancısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir.

KAPAT [X]

Üçüncü ve dördüncü fıkra hükümleri uyarınca çalıştırılacak personele her ne ad altında olursa olsun sözleşme ücreti dışında herhangi bir ödeme yapılmaz ve ücret mahiyetinde ayni ya da nakdi menfaat temin edilmez. Bu personel hakkında bu Kanunla düzenlenmeyen hususlarda vize şartı aranmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilenler hakkındaki hükümler uygulanır. "

7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 2. Maddesi:

(1) Komisyon, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen aşağıdaki işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verir.

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi.

b) Öğrencilikle ilişiğin kesilmesi.

c) Dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması.

ç) Emekli personelin rütbelerinin alınması.

10. maddesi:

" İlgililerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır. Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz."

Mevzuatta kadrolu - sözleşmeli ayrımı bulunmuyor. Bu nedenle diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi OHAL Komisyonunca görevine iade edilen sözleşmelilere de geriye dönük mali ve sosyal haklarının ödenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

SGK Rehberi
Bu haber 95 kez okundu.
15 Eylül - 00:35
Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?
13 Eylül - 15:00
Başka kurumda görevliyim ücretli öğretmenlik yapmama hangi kurum izin verir?
10 Eylül - 09:25
Emekli maaşı nasıl hesaplanır?