SGK Rehberi
Medya Haberleri

Memura Temmuz'da reel olarak 'zam' yok! İşte hesap...

21 Haziran 2019 Cuma 10:15
Memura Temmuz'da reel olarak 'zam' yok! İşte hesap...
Birleşik Kamu-İş 3. Dönem MYK Üyesi Barış Düdü, memur maaşları üzerindeki vergi yükünü dile getirerek, 'reel olarak' Temmuz ayında memur maaşlarına zam yapılmayacağını öne sürdü.

Barış Düdü'nün, 'gazetekritik.com' da yayımlanan, yazısında özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

"....Bildiğiniz gibi "hükümetçe yetkilendirilmiş" memur konfederasyonunun imzaladığı 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşmeye göre 2019 Temmuz ayında devlet memurları %5 zam ve artı olarakta enflasyon farkı alacaklar.

Gel gör ki bir çok memur vergi diliminin aşırı düşüklüğü sebebiyle haziran ayından itibaren %15'lik vergi diliminden %20'lik vergi dilimine geçmiş durumda. Yani memurların neredeyse tamamı 4 gün sonra alacakları maaşlarında vergi dilimindeki adaletsizlikten kaynaklı olarak %5'lik bir kayıp yaşayacaklar. Dolayısıyla Temmuz ayında alacakları %5'lik komik zam bu kaybı karşılamaya bile yetmeyecek. Hatta memurların yarıdan fazlası Kasım-Aralık ayında %27'lik vergi dilimine girerek %7'lik artı bir kayba daha uğrayacaklar. Yani %5'lik zam memurun vergi kayıplarını bile karşılayamayacak. Yıl sonu ödenen vergi miktarlarına baktığımızda adaletsiz vergi dilimleri sebebiyle memurların ülkenin vergi rekortmeni gösterilen şirketlerinin kat be kat üstünde vergi ödeyeni durumunda olduğu apaçık görülmektedir...."

SGK Rehberi
Bu haber 7,796 kez okundu.
24 Ağustos - 20:41
O Genel Müdür istifa etti
24 Ağustos - 20:35
Bir kadın cinayeti daha!Eşi ve çocuğunu öldürdü
24 Ağustos - 20:31
'yüksek sesle konuşma' kavgasında, kan aktı