SGK Rehberi
Emekli

1.000 TL tutarındaki en düşük emekli maaşı arttırılacak mı?

9 Haziran 2019 Pazar 12:14
1.000 TL tutarındaki en düşük emekli maaşı arttırılacak mı?

5510 sayılı Kanunun ek 19 uncu maddesi ile çok düşen emekli aylıklarında düzenleme yapılarak emekli aylıklarının en düşüğünün 1.000 TL olması sağlanmıştı.

Buna göre; "Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil 1.000 Türk lirasından az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.

Bu Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, bu madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir.

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz." ifadesine yer verilmişti.

KAPAT [X]

Şimdi gözler bu tutarın emekli aylıklarında yapılan artış kadar arttırılıp arttırılmayacağına çevrildi. Ancak, Kanun metnine bakıldığında bu tutarın kanuni değişiklik yapılmadan arttırılamayacağı anlaşılıyor. Ekonomik şartlar düşünüldüğünde bu tutarın arttırılamayacağı anlaşılıyor.

 

SGK Rehberi
Bu haber 288 kez okundu.
13 Temmuz - 22:48
Bakan Yardımcıları emekli olunca ne kadar maaş alacaklar?
13 Temmuz - 15:22
En yüksek devlet memuru'nun maaşı, emekli maaşı ve ikramiyesi belli oldu!
10 Temmuz - 16:49
Paşaların zamlı emekli maaşları ve ikramiyeleri belli oldu