SGK Rehberi
Medya Haberleri

SGK sahte sigortalı peşinde!

15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:02
SGK sahte sigortalı peşinde!
SGK, Statistical Analysis Software yazılımı ile ‘Sahte İş yeri ve Sahte Sigortalılık Tespit Projesi’ kapsamında bir proje ekibi oluşturdu.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilk adımda Statistical Analysis Software (İstatistik Analiz) yazılımı (SAS) aracılığıyla ‘Sahte İş yeri ve Sahte Sigortalılık Tespit Projesi’ kapsamında bir proje ekibi oluşturdu. Sahte iş yeri analizlerindeki bulgulardan yararlanılarak ortaya çıkan 100’e yakın parametre ile 2011-2016 yılları arasında tescil edilen faal/gayri faal yaklaşık 4.6 milyon iş yeri Karar Ağacı Modeli ile sahte olma ihtimaline göre sınıflandırıldı.

Ne yapılıyor?
İki faz halinde yapılan denetimlerde 200’den fazla sahte iş yerinde 18 bin 882 sahte sigortalının yer aldığı belirlenirken, tahsil kabiliyeti olmayan 63 milyon 370 bin 974 lira prim alacağının terkin edilmesi gerektiği sonucuna ulaşıldı. Çapraz kontrol mekanizmasının da devreye sokulduğu uygulama ile haksızlıkların da önüne geçilmiş olundu. Yapılan denetimlerde sahteciliğin kesinleşmesi halinde sigortalıya ait işe giriş bildirgesi silinerek, bu iş yerinden sigortalı adına hizmet bildirimi ve birleştirme işlemleri yapılmıyor. Sahte iş yerinden bildirim yapılmış ise bu iş yerinden bildirilen sigortalıların hizmeti ve tescili anında iptal ediliyor.

Sahtekârların yanına kâr kalmıyor
Bir işyerinde gerçekten çalışmadığı halde para karşılığı veya parasız sigortalı gösterilenlerin artık tespitler yapıldığı andan itibaren sigortalılıkları iptal ediliyor. Eğer içlerinde emekli olanlar var ise SGK, bunların da emekliliklerini iptal edip ödemiş olduğu emeklilik maaşlarını gecikme zammı ve cezasıyla geri alıyor.

Yeni Akit
Bu haber 426 kez okundu.
24 Mayıs - 23:56
Devlet televizyonunda yayınlandı! Ülke Diriliş Ertuğrul'u konuşuyor
24 Mayıs - 23:42
Adana'ya bayram sabahı kar sürprizi
24 Mayıs - 23:35
Sağlık Bakanlığı 24 Mayıs 2020 tarihli verileri açıkladı.