SGK Rehberi
Taşeron

Kadro alan taşeron güvenlikçilere 4/B kadrosu ne getiriyor?

13 Mayıs 2019 Pazartesi 14:25
Kadro alan taşeron güvenlikçilere 4/B kadrosu ne getiriyor?
Kadro alan taşeron güvenlikçilere 4/B kadrosu ne getiriyor?

Kamuda on binlerce çalışan özel güvenlik personline kadro değişikliği geliyor. Taslak yönetmelik hazırlandı.

Kamuda çok önemli kadro değişikliği. Kamu kurumlarında görevli özel güvenliklerin statüsü değişiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan koruma ve güvenlik görevlileri 4/B’li oluyor.

SÜREKLİ İŞÇİ POZİSYONUNDA OLMAYACAK

Sabah yazarı Faruk Erdem düzenlemeye ilişkin şunları yazdı: "Yeni taslak ile koruma ve güvenlik görevlisi artık sürekli işçi pozisyonunda olmayacak. Bundan sonra da koruma ve güvenlik görevlisi sürekli işçi pozisyonunda alınmayacak.Kamu kurumlarının ellerindeki boş koruma ve güvenlik görevlisi işçi pozisyonları iptal edilecek ve bunlar 4/B li sözleşmeli personel pozisyonları ile değiştirilecek."

4/B NEDİR?

Kamuda çalışanlar için 657 sayılı Devlet Memurları kanununda 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D kadroları bulunuyor.

4/A’lılar iş garantisi bulunan klasik devlet memurlarını kapsıyor. Toplu sözleşme hakları bulunuyor ancak grev hakları bulunmuyor.

GÜVENLİKÇİLERE HER YIL YENİLENEN 12 AYLIK SÖZLEŞME

4B’liler devletin ihtiyacına göre 12 aylık sözleşme ile alınıyor. Her yıl sözleşmelerinin yenilenmesi gerekiyor. Özlük hakları itibarı ile 5510 sayılı sosyal sigortalar kanununa tabi bulunuyorlar.

4C’liler ise daha çok mevsimlik işçilerden oluşuyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

4/D'li sürekli işçiler ise taşeron işçileri ifade ediyor. Kadroya geçen işçiler 'Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi' ile çalışıyorlar. 4/B'li personel memurlar için yapılan toplu sözleşmeye tabidir 4/b liler maaşları da aynen memurlara yapılan zam gibi sözleşmeli çalışanlara da yapılır.

4+4 ZAM ALIYORLAR

Taşerondan kadroya geçen işçiler 2020 yılı sonlarına kadar YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerine tabiler ve yıllık enflasyon farkı olmaksızın altışar aylık dilimlerde yüzde 4+4 zam alıyorlar.

GÜVENLİK PERSONELİ ENFLASYON FARKI ALABİLECEK

Güvenlikçi olarak kadroya geçen taşeron personelden şayet yönetmelik taslağı resmileşir ise artık 4B kadrosu olacağı için memurların toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Şu anda memur toplu sözleşme hükümlerinde memurlar yıllık olarak aldıkları zam oranına ilave olarak şayet enflasyon yüksek çıkarsa aradaki farkı alabiliyorlar.

2019 AĞUSTOS'TA MEMULARIN 2 YILLIK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMESİ VAR

Bu yılın Ağustos ayında 2019 yılı kamu kesimini ilgilendiren memurların toplu sözleşme görüşmeleri yapılacak ve 2020-2021 yıllarına ait zam oranlarıda bu sözleşmede karara bağlanacak.

HANGİ KADRO AVANTAJLI OLABİLİR?

Kadroya geçen güvenlik personeli için hangi kadronun avantajlı olabileceğini şimdiden söylemek erken olacaktır. Şu anda alınan zam oranları ile 4/B'li personel daha avantajlı konumda oldukları görülmektedir. Fakat ileride yaplacak düzenlemeler neler getirir bunları şimdiden kestirmek güç. 2020 ortaları sonrası sürekli işçi kadrosunda bulunan 4/D'li personele toplu sözleşme hakkı tanınması gerçekleşirse onlarında durumlarında ve mali haklarında önemli değişiklikler olabilecektir.

KAPAT [X]

Faruk Erdem'in haberinde yönetmeliğin taslağı olduğu belirtilmiştir. Öncelikle yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanması ile yapılan değişiklikler büyük önem arz edecektir.

Kamuda çalışan koruma ve güvenlik personeli 4/B kadrosuna geçiyor! haberi için Tıklayınız

SGK Rehberi
Bu haber 23,821 kez okundu.
25 Mayıs - 00:17
25 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları
24 Mayıs - 21:46
Anjiyo sonrası testi pozitif çıktı, ziyarete gelenler karantinaya alındı
24 Mayıs - 17:43
Pandemi kontrol altına alındı ve trend aşağıya düşüyor'