SGK Rehberi
Medya Haberleri

Gümrükte devrim var

15 Nisan 2019 Pazartesi 09:35
Gümrükte devrim var
Gümrükte devrim var

‘Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi’nde uygulama başladı. Bugün başlayan elektronik işlemle birlikte 30 Haziran’a kadar gümrüklerde hem kağıtlı hem elektronik işlem yapılacak.

Kağıt ortamında gümrük beyannamesine eklenmesi gereken belgeler tarama yöntemi ile de beyanname ile ilişkilendirilecek. 30 Haziran’dan itibaren gümrüklerde yükümlüsünce beyannameye ilişkin olarak verilmesi gereken dilekçeler elektronik ortamda iletilecek.

Projesi kapsamında, ihracat beyannamesi eki tüm belgeler, beyanname ile ilgili olarak yapılan memur işlemleri ve beyanname ile ilgili sonradan olabilecek yükümlü taleplerinin elektronik ortama alınarak gümrük beyannamesi ile ilgili tüm işlemlerin kağıtsız ortamda yürütülmesi hedefleniyor.

Buna göre gümrük idarelerinde, 15 Nisan-30 Nisan tarihleri arasında gümrük beyannamesine eklenmesi gereken belgeler, kağıt ortamında da sunulmaya devam edecek. 30 Nisan itibarıyla da gümrük beyannamesine eklenmesi gereken belge ve dilekçeler kağıt ortamında ibraz edilmeyecek, memur şerhleri kağıt ortamında düşülmeyecek.

KAPAT [X]

Mithat Yurdakul

Milliyet
Bu haber 97 kez okundu.
17 Haziran - 15:33
Sözleşmeli öğretmene 3+1 geliyor
17 Haziran - 15:31
Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
17 Haziran - 15:20
Çalışma Bakanı ; Devlet koruması altında 14 bin çocuk var