SGK Rehberi
Soru Cevap

Sözleşmeli sağlık personelinde becayiş şartları neler?

11 Nisan 2019 Perşembe 18:32
Sözleşmeli sağlık personelinde becayiş şartları neler?
Soru
Merhaba sayın yetkili

3 yıldır 4b'li (4+2 ye dahil olmayan) hemşire olarak görev yapmaktayım. Becayiş yapmak istiyorum fakat detaylı bir bilgi veya yönetmelik bulamadım. Artvin de görev yapıyorum ve İstanbul'a becayiş yapmak istiyorum. Merak ettiğim konu ise sözleşmeli personelin becayiş yaparken eğitim durumlarının aynı olması gerekiyor mu? (lisans-önlisans gibi). İkinci sorum ise becayiş yaparken sağlık bakanlığın alt üst bölge tablosunda göre mi becayiş yapılıyor yoksa becayiş için alt üst bölge şartı yok mu? Sorularımı cevaplandırırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Cevap
Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar:

"Kurum içi yer değişikliği

KAPAT [X]

Ek Madde 3 -Sözleşmeli personelin kurumlar arası yer değişikliği yapılamaz.

Sözleşmeli personelin kurum içi yer değişikliği ise aşağıdaki hallerde Kurumca gerçekleştirilebilir.

a) Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir."

Sağlık Bakanlığı 4/B Sözleşmeli Personelinin Yeniden Hizmete Alınması Ve Kurum İçi Yer Değişikliğine Dair Yönerge

"Karşılıklı yer değişikliği

Madde 6- Aynı unvan ve hizmet niteliklerine sahip pozisyonda çalışan personelin il içi veya aynı hizmet bölgesindeki il'ler arası karşılıklı yer değişikliği;

a) Pozisyonlarının vizeli olduğu il'de fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları,

b) Görev yaptıkları yerin İl Komisyonu'na, karşılıklı yer değişikliği yapacakları personelin açık kimliği ve görev yerini de belirterek üstleri vasıtasıyla yazılı talepte bulunmaları,

kaydıyla yapılabilir."

Mevzuata göre, aynı unvan ve hizmet niteliklerine sahip pozisyonda çalışan 4B sözleşmeli sağlık personeli, il içi veya aynı hizmet bölgesindeki il'ler arası karşılıklı yer değişikliği yapabiliyor.

Sorunuza göre, becayiş yapacağınız hemşire pozisyonunun eğitim niteliği de aynı olmalıdır. Ayrıca geçmek istediğiniz il aynı hizmet bölgesinde yer almalıdır.

SGK Rehberi
Bu haber 78 kez okundu.
15 Eylül - 00:35
Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?
13 Eylül - 15:00
Başka kurumda görevliyim ücretli öğretmenlik yapmama hangi kurum izin verir?
10 Eylül - 09:25
Emekli maaşı nasıl hesaplanır?