SGK Rehberi
Taşeron

Toplu İş Sözleşmesi'nden % 40 zam çıktı! Darısı kadro alan taşerona

3 Mart 2019 Pazar 13:25
Toplu İş Sözleşmesi'nden % 40 zam çıktı! Darısı kadro alan taşerona
Toplu İş Sözleşmesi'nden % 40 zam ve ikramiye çıktı! Darısı kadro alan taşerona

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) ile Aras Kargo arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) sendika üyesi çalışanlarına müjdeli haberi "Aras Kargo’da mücadelemiz TİS kazanımlarıyla sonuçlandı" diyerek duyurdu.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE BİRÇOK KAZANIM

TİS kazanımları ile çalışanlara birinci yıl yüzde 40 oranında zam yapılacak. İkramiye, sosyal haklar, iş güvencesi, ilave yıllık izin, 15 TL günlük yemek ücreti ve fazla mesai ücretlerinde %60 gibi güzel kazanımlar sağlandı.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Merkez Yönetim Kurulu'nun açıklaması şöyle oldu;

"Aras Kargo ile 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 01 Mart 2019 tarihinde, Genel Başkan Kenan Öztürk, Genel Sekreter Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreter Seyfi Erez, Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, Genel Eğitim Sekreteri Ersin Türkmen ve Av. Oktay Durmaz’ın katılımıyla imzalandı. Görüşmede işveren tarafını Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Doğan, Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Egemen, Yönetim Kurulu Üyesi Hızır Okutucu ile Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Avcı ve Başhukuk Müşaviri Meltem Lüleburgazlı temsil etti.

ARAS KARGO’DA TİS GÖRÜŞMELERİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

KAPAT [X]

Aras Kargo’da 6 bin işçi adına sürdürdüğümüz toplusözleşme görüşmeleri 01.03.2019 tarihinde TİS’in (Toplu İş Sözleşmesi) imzalanması ile sonuçlandı. İmzalanan TİS ile iş güvencesi, ücret ve sosyal haklarda önemli kazanımlar sağlandı.

YÜZDE 40 ZAM

01.09.2018-31.12.2020 dönemini kapsayan TİS ile ücret ve sosyal haklara birinci yıl yüzde 40 oranında, ikinci yıl enflasyon oranında zam alındı.

EK 1 AYLIK İKRAMİYE

Sendika üyesi işçilerin 01.09.2018 ile 31.12.2018 tarihinde almış oldukları ücretlerine yüzde 9 oranında, 31.12.2018 tarihinde almış oldukları ücretlerine de yüzde 22 oranında zam alındı. Ücretlere ek olarak bir aylık ücretleri tutarında ikramiye alındı.

SOSYAL YARDIMLAR

İmzalanan TİS ile yakacak, öğrenim, doğum, evlenme yardımlarını içeren sosyal maddelerde artış sağlandı.

YEMEK ÜCRETİ 15 TL

12 TL olan yemek ücretleri 15 TL’ye çıkarıldı.

FAZLA MESAİ, İLAVE YILLIK İZİN

Fazla mesai ücretleri yüzde 60’a çıkarıldı. Mevcut yıllık izinlere birer gün ilave alındı.

İŞ GÜVENCESİ

İş güvencesini içeren maddelerde önemli kazanımlar sağlandı. Sendika üyeliği ve sendika temsilciliği için ek güvenceler getirildi. Disiplin kurulu kararı olmaksızın işçi çıkarılamayacağı TİS ile güvence altına alındı.

DÖRT YIL SÜREN ÖRGÜTLENME MÜCADELESİ KAZANIMLARLA SONUÇLANDI

Aras Kargo, 844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle Türkiye’nin 1500 yerleşim yerinde faaliyet göstermektedir.

Tüm-TisSendikası, dört yıl süren bir örgütlenme ve hukuk mücadelesinin ardından Aras Kargo’da toplu sözleşme yetkisi kazandı. Çalışma Bakanlığı’nın 3 Eylül 2018 tarihinde yetki belgesini taraflara iletmesi ile de TİS görüşmelerine başladı. Sendikamız üyeleriyle birlikte hazırladığı TİS teklif tasarısını işverene sundu. Süreci üyeleriyle birlikte yürüten sendikamız üyelerin onayını alarak sözleşmeyi imzaladı.

Aras Kargo’da sağlanan örgütlenme başarısı ve TİS kazanımları tüm kargo işçilerinin kaderini etkileyecek önemdedir. Sendikamızın, tüm zorluklara karşın örgütlenme çalışmasında sağladığı başarı, kargo işçilerinin geleceğini kazanma mücadelesinde önemli bir aşama olmuştur.

Bu süreçte sendikamızın etrafında kenetlenen tüm üyelerimize, örgütlenmenin en başından beri desteğini sürdüren ambar, kargo ve lojistik işyerlerinden üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Sendikamız, taşımacılık işçilerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Güvencesiz ve sendikasız koşullarda çalışan ve henüz örgütlenmemiş olan kargo işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU"

2019 TİS'E KATILMAK İSTEYEN SÜREKLİ İŞÇİLER

Taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler yaşadıkları mağduriyetleri birçok platformda dile getirmişler ve bu ay başlayacak olan kamu kesimi toplu iş sözleşmesine kendilerinin de dahil edilmesini talep etmişlerdi. Meclis'te geniş katılımlı imza kampanyasıda düzenleyen 4/D'li sürekli işçiler TİS ile yaşanan birçok mağduriyetin giderileceğini ifade ediyorlar.

ÖNEMLİ GELİŞME

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler için dün önemli bir gelişme yaşanmıştı. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem Bakanlıkta kadroya geçen işçilere yönelik çalışma yapıldığını haberleştirmişti.

Kadrodaki 850 bin taşerona müjde! O çalışmanın detaylarına ulaşıldı haberi için Tıklayınız

SGK Rehberi
Bu haber 2,077 kez okundu.
04 Ağustos - 11:18
O düzenleme ertelendi; olan yine işçiye oldu
30 Temmuz - 13:25
46 soruda işçilerin izinlerle ilgili bilmesi gereken her şey
15 Temmuz - 08:10
100 emeklinin maaşını 173 çalışan ödüyor