SGK Rehberi
Medya Haberleri

Her faturayı ödemek zorunda değilsiniz! Bu sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:50
Her faturayı ödemek zorunda değilsiniz! Bu sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz
Her faturayı ödemek zorunda değilsiniz bu sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz

SGK, genel sağlık sigortası uygulaması kapsamında tüm işçiler, esnaf ve sanatkârlar, şirket ortakları, iş yeri sahipleri, memurlar ve sözleşmeliler, 18 yaşından küçük tüm çocuklar, 65 yaş aylığı alanlar, gaziler, harp malullüğü aylığı alanlar, yeşil kartlılar ile diğer kişilerle birlikte neredeyse toplumun tamamına sağlık hizmeti vermektedir.

Birçok uyarı ve cezalara rağmen özelikle bazı özel hastanelerin fark ücret almaması gerektiği hâlde zor durumdaki hastalara şok faturalar çıkarmaktadır. Hastaların bilinçli ve hak arama yollarını sezdikleri anda ise bu abartılı ya da yasal olmayan faturaları derhal düzeltmektedir. Çok sayıda okurumuzdan gelen sorular çerçevesinde bu yazımızda hastanelerin fark ücret alamayacağı hastalık ve sağlık hizmetlerine ayırdık.


Bu sağlık hizmetleri için fark ödemeyin


Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dâhil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden sağlık hizmeti sunucularının giderleri ve ürettikleri sağlık hizmetlerinin maliyetleri, yapılan sübvansiyonlar gibi kriterler dikkate alınarak en fazla bu bedellerin iki katına kadar ilave ücret adı altında fark ücret alabilmektedir. Ancak bu fark ücret bütün hastalıklar ve sağlık hizmetleri için söz konusu değildir.

Aşağıda saydığımız sağlık hizmetlerini alanlardan SGK ile anlaşmalı özel hastaneler dâhil hiçbir hastane ilave ücret adı altında fark ücret alamaz.

Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri)

KAPAT [X]

Diyaliz tedavileri

Acil hâller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri (“Yeşil alan muayenesi” hariç )

Yoğun bakım hizmetleri ve Yanık tedavisi hizmetleri

Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri

Organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri

Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri

Kardiyovasküler cerrahi işlemleri (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç)

Kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler. (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç) ve

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ekinde belirtilen “Koklear implant yerleştirilmesi” işlemi, İşitsel implant işlemleri ile diğer işlemler ile istisna tutulan diğer işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden,

İlave ücret adı altında fark ücret alınmaması gerekmektedir. Hemen belirtelim, Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen 18 yaşını doldurmamış çocuklar hariç olmak üzere; SUT ekinde belirtilen işitsel implant işlemleri için ilave ücret alınabilmektedir.

Ayrıca Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen SUT’un ilgili maddesi kapsamındaki sağlık hizmetleri ve kardiyovasküler cerrahi işlemleri ile diğer belirtilen istisnalar için de ilave ücret alınabildiği unutulmamalıdır.

 

İsa Karakaş

Türkiye
Bu haber 659 kez okundu.
22 Ağustos - 08:14
Altın sınırlarını zorluyor! 'Gram 350 TL olur'
22 Ağustos - 08:04
Uyarı geldi! Kurlara müdahale...
22 Ağustos - 07:52
Karadeniz için ciddi uyarı!