SGK Rehberi
Yurtdışı

Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan türk işçileri de bizim vatandaşımız!!

16 Mayıs 2014 Cuma 14:27
Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan türk işçileri de bizim vatandaşımız!!
SGK yetkilileri her platformda “Vatandaş odaklı düşünüyoruz” diyorlar bizlere. Ancak sosyal güvenlik reformu olarak adlandırdıkları 5510 sayılı yasada yaptıkları düzenlemelere bakılırsa, vatandaş odaklı değil de işveren odaklı düşünüyoruz deseler daha doğru olurdu sanırım.

SGK yetkilileri her platformda “Vatandaş odaklı düşünüyoruz” diyorlar bizlere. Ancak sosyal güvenlik reformu olarak adlandırdıkları 5510 sayılı yasada yaptıkları düzenlemelere bakılırsa, vatandaş odaklı değil de işveren odaklı düşünüyoruz deseler daha doğru olurdu sanırım.

Hele hele şehir içi toplu taşıma araçlarında çalıştırılan şoförler ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülen Türk işçileri ile ilgili yaptıkları düzenlemelere şöyle bir bakarsanız, işveren odaklı düşüncenin ayan beyan ortada olduğunu eminim ki sizler de göreceksiniz.

Şehir içi toplu taşıma araçlarında çalıştırılan şoförlerin durumlarını daha önce pek çok defalar yazmıştım bu köşeden. Bu gün de sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülen Türk işçilerinin sigortalılıklarından bahsetmeye çalışacağım, dilim döndüğünce.

Kıymetli okurlar,

Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülen Türk işçilerinin malullük yaşlılık ve ölüm primlerini eskiden işverenleri öderdi.

Ta ki 2008 yılının Ekim ayına kadar…

2008 yılı Ekim ayında uygulanmaya başlanılan ve sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı yasada bir düzenleme yapıldı bu vatandaşlar için ve denildi ki, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan Türk işçileri hakkında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Bu sigortalılar uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmak isterler ise isteğe bağlı sigortalı olurlar ve bunlardan ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz.

Yani, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış bir ülkede çalışacak vatandaşlara SGK “Malullük yaşlılık ve ölüm primlerinizi artık kendiniz ödeyeceksiniz” demiş kısaca.

Ancak, niye böyle bir düzenleme yapıldığının veya bu vatandaşların 2008 yılı Ekim ayından önce malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini işverenleri öderken, 2008 yılı Ekim ayında değişen ne oldu da birden bire malullük, yaşlılık ve ölüm primlerinin ödeme yükümlülüğünün işçiye verildiğinin cevabı, maalesef yok…

İşin garip tarafı sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülen vatandaşlar bu ülkelerdeki işleri bitip ülkemize döndüklerinde işsizlik maaşı bile alamıyorlar. Çünkü bu vatandaşları götüren şirketler bu vatandaşlar için işsizlik sigortası primi bile ödemiyorlar ne yazık ki.

Sizin anlayacağınız, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülen Türk işçileri Türkiye döndüklerinde “cıs cıbıl ortada kalıyor” desem, yanlış söylemiş olmam sanırım.

Bu arada bu vatandaşlara verilen borçlanma hakkına da değinmeden geçemeyeceğim.

Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalıştırılan Türk işçileri, bu süre içinde eğer ki isteğe bağlı sigortalı olmamışlar ise Türkiye’ye döndüklerinde bu süreleri borçlanabiliyorlar..

Borçlanmasına borçlanıyor da vatandaş borçlanma yapmak isterse, SGK malullük, yaşlılık ve ölüm primi ile birlikte genel sağlık sigortası primini de ödeyeceksin diyorlar.

Doğru mu peki?

Ben söyleyeyim, elbette ki değil.

Vatandaşın genel sağlık sigortası primini, çalıştığı şirket zaten ödemiş. Şimdi vatandaş borçlanma yaptığı zaman “genel sağlık sigortası primini hadi bir daha öde” demek, olacak şey mi Allah aşkına!

Bu vatandaşlar, isteğe bağlı sigortalı olunca, nasıl sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödüyorlarsa, borçlanma yaptıklarında da aynı şekilde sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödemeleri gerekmez mi?

Sayın SGK yetkilileri,

Almanya’ya götürülen Türk işçisinin de Türkmenistan’a götürülen Türk işçisinin de primleri Türkiye’den yatıyor.

Söyler misiniz lütfen, Almanya’ya götürülen Türk işçisinin malullük yaşlılık ve ölüm primini işvereni öderken, Türkmenistan’a götürülen işçinin malullük yaşlılık ve ölüm primini niye işçiye ödetiyorsunuz.

Söyler misiniz lütfen, Almanya’daki işçi Türkiye döndüğünde işsizlik parası alıyor da Türkmenistan’daki işçi niye alamıyor.

Söyler misiniz lütfen, bu vatandaşlar borçlanma yaptıklarında genel sağlık sigortası primini de borçlandırdığınızda acaba haksızlık yapmıyor musunuz onlara karşı.

Selim KAYAOĞLU

SGK Rehberi
Bu haber 6,536 kez okundu.
12 Ekim - 13:00
Yurt Dışı Borçlanması Yaparak Emekli Olanlar Çalışmaya Başladıklarında Aylıkları Kesilir Mi?
10 Eylül - 12:35
Gurbetçiye Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak
27 Temmuz - 11:11
Yurt Dışına Çıkışlar İçin Kimlerden Hizmet Dökümü İsteniyor?