SGK Rehberi
İsteğe Bağlı

Aile yardımı ödemesinde mutemet yanlış yapıyor

11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:43
Aile yardımı ödemesinde mutemet yanlış yapıyor

Ben Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesinde öğretmen olarak görev yapmaktayım.Eşim ev hanımı ve kendisi için isteğe ssk primi ödüyorum.Okulumuzun mutemeti bu aydan itibaren eş yardımını isteğe bağlı ssk primi ödediğim için keseceğini bildirmiştir.Bu uygulama sizce doğru mudur?

657 sayılı Kanunun Aile yardımı ödeneğini düzenleyen 202'nci maddesinde;Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500 rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödeneceği hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm dikkatlice incelendiğinde eşiniz isteğe bağlı sigortalı olmakla birlikte eşinizin her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmadığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almadığı için isteğe bağlı sigortalı olduğu için aile yardımının kesilmesi mümkün değildir. Kurumunuza bir dilekçe ile yukarıdaki gerekçelerle birlikte müracaat ederek hakkınızı aramanızı öneririz.

Yeni Şafak
Bu haber 2,393 kez okundu.
16 Şubat - 13:40
SGK 2019 yılı prime esas kazançlarda ödenecek alt ve üst sınırlar belli oldu
28 Ocak - 00:10
SGK, isteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı
26 Ocak - 16:56
SGK, ticari taksi ve dolmuş şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarlarını açıkladı