SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Danıştaydan vatandaşa müjde! Mülkiyete acele el konulamayacak..

6 Ocak 2018 Cumartesi 17:24
Danıştaydan vatandaşa müjde! Mülkiyete acele el konulamayacak..
Danıştay’dan acele kamulaştırma için emsallik karar
İstanbul Silivri’de tarım yapan bir çiftçinin tarlası için verilen acele kamulaştırma kararında Danıştay emsal olacak bir karara imza attı. Termik santral ve HES gibi enerji yatırımları için son yıllarda sık sık alınan yüzlerce kişiyi mağdur eden acele kamulaştırmalar ile ilgili kararda Danıştay, mülkiyet hakkının zedelendiğine karar verdi.

İstanbul ve Tekirdağ sınırları içerisinde yapılması planlanırken yeri değiştirilen ve Silivri'den vazgeçilerek tamamının Çerkezköy'e yapılmasına karar verilen termik santral için verilen acele kamulaştırma kararı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Silivri, termik santral planının dışına çıkarıldı ancak alınan mahkeme kararı Türkiye genelinde yapılan termik santral ve HES projelerinde sık sık gerçekleştirilen acele kamulaştırmalar açısından önem taşıyor.

MÜLKİYET BİR İNSAN HAKKI

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından termik santralin yeri değiştirilmeden önce Silivri'deki 6 dönümlük tarlası santral için 23 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile acele kamulaştırma kapsamına alınan vatandaşın yaptığı başvuru üzerine alındı. Danıştay 6. Dairesi kararında mülkiyet hakkının kamu yararı amacıyla Anayasa'ya uygun olarak yasa ile sınırlandırılmasının mümkün olduğu ancak buna ilişkin düzenlemelerin öncelikle kamu yararına dayandırılması gerektiği belirtildi. Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre mülkiyet hakkının insan hakkı olarak kabul edildiği bu hakkın orantılılık ilkesi çerçevesinde kamu yararı gözetilerek sınırlandırılabileceğinin kaydedildiği hatırlatıldı. Kamulaştırma Kanunu'nun “acele kamulaştırma” maddesinin de istisnai olarak başvurulabilecek bir yöntem olduğu ve üç koşulda bu yola başvurulabileceği belirtildi. Bu koşullardan ikisinin yurt savunması ihtiyacı ile ilgili olduğu üçüncü koşul olan Bakanlar Kurulu kararının da kamu yararı ve kamu düzenine ilişkin olması, diğer iki koşulla paralel nitelik taşıması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Hukuki haber
(Yok)
Bu haber 275 kez okundu.
11 Aralık - 11:18
Ali Koç'un 'otobüs' kararı mobbing sayılır mı?
09 Aralık - 21:10
Çalışan gençlerin yetim aylığı kesilir mi?
09 Aralık - 15:14
Kıdem tazminatına hangi ödemeler dahil edilir?