SGK Rehberi
Anasayfa Özel

İşveren Çalışanına Maaş Bordrosu Vermek Zorunda mı?

6 Ocak 2018 Cumartesi 19:00
İşveren Çalışanına Maaş Bordrosu Vermek Zorunda mı?
İşçi çalıştığı işyerine başvurarak o dönem bordro'sunu istemesine rağmen işveren bordroyu vermekten çekinceleri yüzünden kaçınabiliyor. Örneğin bazı işverenler, çalışanının almış olduğu ücret'ten değil de, asgari ücret seviyesinden bildirimleri yapabiliyor. Böyle bir durumda da, işveren işçisine bordro verirken çekiniyor.

Peki işveren maaşını, yapılan kesintileri ve nelerin kesintisi olduğunu öğrenmek isteyen işçisine bordro vermekten kaçınabilir mi?

4857 sayılı İş Kanununda "İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır." deniyor.

İşveren, işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.
Bu pusulada, ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir

KAPAT [X]

Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer husus da, Ücret bordrosunun veya ücret hesap pusulasının düzenlenmemesi veya usulüne uygun düzenlenmemesi halinde delil olarak kabul edilmediği gibi yasalar gereğince işverene usulsüzlük cezası ve idari para cezalarının uygulanabileceğidir.

SGK Rehberi
Bu haber 9,937 kez okundu.
11 Aralık - 11:18
Ali Koç'un 'otobüs' kararı mobbing sayılır mı?
09 Aralık - 21:10
Çalışan gençlerin yetim aylığı kesilir mi?
09 Aralık - 15:14
Kıdem tazminatına hangi ödemeler dahil edilir?